Emaar Sqaure, TMS kalıplarıyla yükseliyor

03 Nisan 2017 Pazartesi - 11:00
Kategori: Beton

PAYLAŞ

Emaar Sqaure, TMS kalıplarıyla yükseliyor
Emaar Sqaure, TMS kalıplarıyla yükseliyor

Emaar Türkiye'nin İstanbul Çamlıca'daki yeni yatırımı "Emaar Square" projesi, TMS Kalıp ve İskele Sistemleri'nin kalıplarıyla yükseliyor. Kalıp ihtiyaçlarının tamamını TMS'nin karşıladığı projenin ikinci fazı yüklenicisi TAV&SERA JV, kule kısmındaki hidrolik tırmanır sistem ihtiyaçlarında da tercihini TMS'nin Climbex sistemlerinden yana kullandı

TMS Kalıp İskele Sistemleri, İzmit ve Kastamonu’da bulunan modern tesislerinde ileri teknoloji kullanımı ve Ar-Ge çalışmaları ile geliştirdiği "Climbex" Hidrolik Tırmanma Sistemi ile hem yurt içi hem de yurt dışında pek çok projede yer alıyor. Başta Ant Yapı Sky Towers, Samsung co Al Rajhi HQ, Azenco Azerbaycan, Ataşehir Mimar Sinan Camii, Baytur Arabistan olmak üzere bir çok projede "Climbex" Hidrolik Tırmanma Sistemi tercih ediliyor. TMS’nin kendinden tırmanır sistemi Climbex, hidromekanik destekli kaldırma yöntemi kullanılırken, özel iskelelerle bağlantılı olarak kalıp ve diğer yükleri kaldırmak için ayrıca rüzgar koruma perdesi olarak da kullanılıyor.

 

Climbex® Hidrolik Tirmanma Sistemi

Yüksek yapıların hızla çoğaldığı Türkiye'de, projelere uygun yapı teknolojileri de hızla ilerliyor. Değişen ve gelişen tüm bu teknolojilerin yerli takipçisi olan TMS Kalıp İskele Sistemleri de Ar-Ge'ye verdiği önemle çalışmalarının karşılığını alarak Climbex" Hidrolik Tırmanma Sistemi'ni piyasaya sundu. TMS'nin kendinden tırmanır Climbex sistemi, hidromekanik kumandalı kaldırma ekipmanına sahip. Hidromekanik elemanları sayesinde sistemin vince bağımlı olmaması en büyük avantajlarından biri. Sistem tırmanma sırasında binaya bağlı bir ray tarafından yönlendirilebiliyor. Sistem, 70 km/saat rüzgar hızına kadar güvenli tırmanma sağlarken bina geometrisine göre değişkenlik gösterebilen büyük platformlar mevcut. 4.5 metre yüksekliğe kadar döküm yapma imkanı sağlayan Climbex, tırmanma modülü perdeye yakalayıcı pabuç ve tırmanma taşıyıcı elemanlarıyla bağlı. Rayın alt kaldırma kafasına bağlı olduğu sistemde alt kaldırma kafası rayı hidrolik silindir yardımıyla yukarı itiyor. Üst kaldırma kafası rayı otomatik yakalıyor ve sistem bu operasyonu 15-20 dakikada tamamlayarak yüksek bir hızla tırmanmayı tamamlıyor.

Proje için önemli notlar;

Şaftın iç döşemeleri sonradan dökülecektir.

İç döşeme dökülmeden 4-5 kat, şaft perdesi dökülmüş olmalıdır.

Dış döşeme şaftla birlikte dökülebilir.

Climbex tırmanma grubu için rüzgar yükü 1,70 kN/m2 olarak hesaplanmıştır.

Bu h: 4.05m kalıp yüksekliği için uygun bir değerdir.

 

Bu projede yer alan Adress Otel&Residence Kulesi çekirdek kısmı 1650 metrekare kat alanına sahiptir ve 52 katlıdır. Yapının döşeme kısmı kompozit çelik olarak yapılmakta olup düşey betonarme elemanları yaklaşık 1320 metrekare perde ise hidrolik olarak tırmandırılmaktadır. Yüksekliği 4 metre olan her bir modülün tırmanması 20 dakikada tamamlanmakta, tamamının tırmanması ise 1 günden daha az zamanda gerçekleşmektedir. Bu şekilde çelik kompozit döşeme ile birlikte bir kat 6 gün içinde tamamlanmaktadır. Beton pompasının tırmanması da bu operasyon içinde hidrolik sisteme entegre olarak yapılmaktadır. Ayrıca döşemeden hidrolik sistem katlarına ulaşabilmek için 2 adet 20’şer metrelik merdiven kuleleri de sisteme entegre tırmanmaktadır.

Kurulumu için, önceden yerleştirilmiş ankraj elemanlara tırmanma konsolları vinç yardımıyla bağlanır. Kalıp asker elemanı, payandalar ve çalışma konsolları tırmanma modülüne bağlanır. Kurulu kalıp panoları asker elemanların önüne yerleştirilir ve kalıp panoları payanda taşıyıcısı yardımıyla konumlandırılır. Kalıp beton dökümüne hazır hale getirilir. İç platform kirişleri ve kombine rayların ilk bölümü üst ve alt Climbex ankrajlarına vinç yardımıyla sabitlenir. Dış kalıpların açılması, kulelerin üzerine oturan kirişlere monte edilen askı arabaları sayesinde son derece kolaydır. SIMPEX kalıp elemanları insan gücüyle rahatlıkla geriye çekilebilmektedir. Ayrıca bu sistem beton yüzeyinin de korunmasını sağlamaktadır. Kalıp geriye çekildiğinde oluşan boşluk demir işçileri için de koruma duvarı görevi görerek emniyetli çalışma alanı yaratır.

Sistemin kurulması ve çalıştırılması için, kalıp montaj ve hazırlıklarında 20 işçi, tırmandırılmasında ise 10 işçi çalışır. Sistemin kurulması ve işletmeye alınması işinin süresi 650 saattir. İlave işçi desteği sayesinde bu projede süre 45 gün olarak gerçekleşmiştir.

Hem tırmanma bölgesinde hem de kalıplama bölgesinde işçiler için güvenli çalışma alanları mevcuttur.

Sistem kurulmadan önce çalışacak işçiler özenle seçilmiş ve eğitime alınmıştır. Eğitim sırasında iş güvenliği önlemleri konuları hassasiyetle ve detayla işlenmiştir.

İş güvenlik platformu ve güvenlik ağları

Safeguard Çevre Güvenlik Sistemi, düşme enerjisini absorbe ederek düşen cisim ve insanları sistemin içinde tutabiliyor. Sistem sadece şantiyede yüksekte çalışanlarının iş güvenliği etkin bir şekilde korumakla kalmaz, düşen küçük cisimleri veya inşaat artıklarını da tutarak bina altında çalışanların veya yayaların da güvenliğini sağlar. Koruma sistemi farklı özelliklerde iki ağ içerir; 10 x 10 cm gözlü enerji emici ağ yakalama görevini yerine getirirken, ince gözlü file ağ küçük parçaları ve inşaat artıklarını tutar. Sistem bu projede 5,5 kat kapatacak ve artı 1 kat tırmanmayı tolere edecek şekilde özel elemanlardan oluşur. Bu projede asansör ve merdiven kuyuları dahil tüm boşluklarda ve tüm bina dış çevrelerinde Almanya’dan ithal sertifikalı Huck marka güvenlik ağları ile kapatıldı. Hidrolik Tırmanır Kalıp sistemleri, ileri teknoloji, iyi mühendislik ve titiz bir çalışma gerektiren hassas bir konu. TMS ve TAV&SERA JV, Emaar Projesinde başından itibaren uyum içinde çalışmakta. Her tür kalıp çözümlerinde, kalite ve güvenliği ön planda tutarak hareket eden taraflar, emniyet, güvenlik ve kontrolün üst seviyede olduğu şantiye koşullarında başarılı bir çalışma sergiliyor.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER