AKG Gazbeton, hafif ve yanmaz ürünleriyle güvenliği artıyor

07 Eylül 2017 Perşembe - 12:00
Kategori: Beton

PAYLAŞ

AKG Gazbeton, hafif ve yanmaz ürünleriyle güvenliği artıyor
AKG Gazbeton, hafif ve yanmaz ürünleriyle güvenliği artıyor

Türkiye gazbeton sektörünün önemli firmaları arasında yer alan AKG Gazbeton, hafifliği ile deprem güvenliği sağlayan, hiç yanmaz özelliği ile yangına karşı koruyan ürünleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Her geçen gün pazar payını da arttıran AKG Gazbeton, iç pazarda 81 ilin tamamına dış pazarda ise 26 ülkeye ürün sunuyor

2002 yılında AKG Grubu çatısı altında kurularak inşaat malzemesi sektöründeki faaliyetlerine başlayan AKG Gazbeton, üç bölge satış müdürlüğü ve İzmir, Kırıkkale ve Çorlu'da kurulu bulunan üç İşletmesi ile sektörünün önemli yatırımcıları arasında yer alıyor. Üç İşletmede 1.750.000 metreküp üretim kapasitesi ile pazarda dikkatleri üzerine çeken firma, sürdürülebilir bir dünya için gerek üretim ve kullanım gerekse de uygulama aşamalarında tümüyle doğa dostu ürünler üretiyor. Bizler de Beton Kalıp İskele Teknolojileri Dergisi olarak sektörün hızla büyüyen firması AKG Gazbeton'a bir ziyaret gerçekleştirdik ve firmanın Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sırrı Güvenç ile dünden bugüne AKG Gazbeton'la ilgili tüm detayları konuştuk.

Sırrı Güvenç - AKG Gazbeton Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Öncelikle sizi tanıyarak röportajımıza başlayabilir miyiz?

1985 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde tamamladığım lisans eğitiminin ardından satış, pazarlama ve lojistik alanlarında ihtisas gördüm. 1986 yılından bu yana yapı malzemesi ve inşaat sektöründe görev alıyorum. Marka yapılandırması, tesis kurulumu ve işletmesi alanlarında, çok uluslu firmalar da dahil olmak üzere yöneticilik tecrübelerim bulunuyor. Profesyonel yaşamımda, yer alan üç kuruluştan biri olan AKG Gazbeton İşletmeleri’nde 2001 yılında Orta Anadolu Bölgesi Satış Müdürü olarak başladığım yolculuğuma 2014 yılı temmuz ayından bu yana, Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak devam ediyorum.

AKG Gazbeton'da üstlenmiş olduğunuz görevinizin sorumlulukları nelerdir?

Lider yönetici yaklaşımıyla , takım çalışması ve ekip koordinasyonu alanlarında çalışmalar yapıyorum. Sivil toplum örgütlerinde çeşitli görev ve sorumluluklar da almaya devam ederken, halen TOBB Türkiye Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi’nde Başkan Yardımcılığı, Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği’nde ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alıyorum.

AKG Gazbeton ’un genel yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

AKG Gazbeton İşletmeleri, 2002 yılında kuruldu. Şirketimiz, AKG Grubu çatısı altında faaliyetlerine yön veren ve sanayici geçmişi 70 yıla dayanan Akgerman Ailesi’nin inşaat malzemesi sektöründeki yatırımlarından biri. Yerli sermayeli bir firma olan AKG Gazbeton, AKG Grubu’nun amiral gemilerinden bir tanesi. AKG Gazbeton üç Bölge Satış Müdürlüğü ve İzmir, Kırıkkale ve Çorluda kurulu bulunan üç İşletmesi ile sektörünün önemli yatırımcılarından biri.


AKG Gazbeton ne üretir? Üretim sürecinden ve ürünlerinizin özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

AKG Gazbeton İşletmeleri, sürdürülebilir bir dünya için gerek üretim gerek kullanım gerekse uygulama aşamalarında tümüyle doğa dostu olan ürünler üretir. Yüksek yalıtım özelliğine sahip ürünleriyle ilave izolasyon malzemelerine gerek kalmadan kullanılabilen, hafifliği ile deprem güvenliği sağlayan, hiç yanmaz özelliği ile yangına karşı koruyan duvar blokları ve duvar, döşeme, çatı paneli gibi donatılı ürünler ile Minepor Isı Yalıtım Plağı üretiyoruz.

Üretim tesisleriniz nerelerde bulunuyor ve yıllık üretim kapasiteniz nedir?

ilk tesisi 1990 yılında İzmir’de, ikincisi de 1996 yılında Kırıkkale’de kuruldu. Üçüncü fabrikayı 2010 yılında Çorlu/Tekirdağ’da kurduk. Üç İşletmede 1.750.000 metreküp üretim kapasitesi ile pazarın en büyük oyuncularından biri konumundayız. 2016 yılında, 3 işletmemizde yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırım ile kapasitelerimizde yüzde 40’lık artış elde ettik. Artan kapasitelerimizle 1.750.000 metreküp kapasiteye ulaşmış olduk. Bu kapasite şu anda mevcut pazarın yüzde 35’ine karşılık geliyor.

 

İhracat konusunda çalışmalarınız var mı? Eğer varsa üretimlerinizin iç ve dış pazar dağılım oranları nasıldır?

Şirketimizin Türkiye’de yaygın satış ve dağıtım ağı bulunuyor. İç piyasada 81 ile satış ve pazarlama yapıyoruz. Ayrıca Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere yirmiden fazla ülkeye ihracat yapıyor ve Türkiye ekonomisi için katma değer yaratıyoruz. Halen 26 ülkeye ihracat yapıyoruz ve ürettiğinin tamamını satan bir firmayız. Avrupa, 2020’li yıllarda tüm yeni binalarını sıfıra yakın enerji harcayan binalar olarak tasarlıyor. Biz, Türkiye’den ihraç edilen gazbeton olarak liderliği koruyoruz ve 2020 Avrupa’sı için şimdiden Avrupa yapılanmamızı kuvvetlendiren adımlar attık. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, atıkların değerlendirilmesi, yeşil bina projelerinin yaygınlaşması, sürdürülebilirlik kavramının hayatın her aşamasına yerleşmesi ile gazbetona duyulan ilginin daha da artacağını öngörüyoruz.

Gazbetonu diğer betondan ayıran en büyük özellik ve avantaj nedir?

Modern dünyanın duvar örgü malzemesi olarak ilk tercihi konumunda olan gazbeton; hafif yapı malzemesidir. Yüksek ısıl performansı sayesinde tüm dünyada yaygın olarak kullanılmakta olan gazbetonun ana girdisi kuvarsittir. Amerika'dan Japonya'ya kadar birçok ülkede üretiliyor. Dünyanın en prestijli şehirlerinin gözde yapılarında kullanılan gazbeton, özellikleri ile yapının yangın ve deprem güvenliğini arttırması nedeniyle pazarın önemli bir ihtiyacını karşılıyor. AKG Gazbeton İşletmeleri olarak, Anadolu’da gazbetonun tanınırlığı, bilinirliği için çok çalıştık ve kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağladık. İnşaat sektörünün gazbetonu tanıması adına sektöre öncülük ettiğimizi söyleyebilirim. Özellikle bu ürünü iyi anlattığımız zaman, gazbetonun ekonomik ve maliyet avantajı sağlayan yönleri fark edilince yaygınlaşması sağlandı. Isı yalıtım özelliğine sahip gazbetonun kullanılmasıyla 10 yıl içerisinde Türkiye’den 10 milyar doların üzerinde enerji ve ithalat için döviz çıkışı önlendi. Ülke ekonomisine gazbeton sektörü olarak sağladığımız bu katkıdan dolayı gurur duyuyoruz.

Ürünlerinizin yangın ve depreme karşı dayanıklılığı ile biliniyor. Bu konuyu detaylandırabilir misiniz?

Çok önemli bir kısmı deprem kuşağında yer alan ülkemizde yapı stokunun yüzde 75'i deprem riski taşıyor. Biz de bu riskin bilinciyle, Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veriyor, sektörümü ‘ilk’lerle tanıştırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bunlardan biri 2013 yılında pazara sunduğumuz ve aynı yıl içinde yılın ısı yalıtım ürünü seçilen Minepor. Minepor, bor esaslı olması nedeniyle bina ömrü boyunca bütünlüğünü koruması, A1 sınıfı hiç yanmaz olması nedeniyle yapılarda can ve mal güvenliği sağlıyor. Tavan, teras yalıtımının yanında, dış cephe yalıtımında kullanılan Minepor hem ekonomik hem de çevre dostu özelliği sayesinde tüm binalara değer katıyor. Sağlam ve hafif bir ürün olan Yeni Nesil Isı Yalıtım Plağı Minepor, Ulusal Teknik Onay UTO ve Avrupa Teknik Onay ETA belgelerine sahip. Minepor, yalıtım gücü sayesinde karbon salımını azaltıyor, radyoaktif ve petrol türevi maddeler içermiyor. Minepor, çevreye duyarlı özellikleri ile ‘Yeşil Bina’ projelerinde tercih ediliyor.

Ürünleriniz daha çok hangi sektörlerde yoğun olarak tercih ediliyor?

 

Kentsel dönüşüm çalışmalarından kamu projelerine, marka projelerden hastanelere kadar birçok farklı projede ürünlerimiz kullanılıyor. Avrupa ve dünya çapında ödüle layık görülen pek çok mimari projede AKG Gazbeton ürünleri yer alıyor.

 

Türkiye'nin ilk şehir hastanesinde ürünleriniz tercih edildi. Buna benzer hangi önemli projede yer aldınız ve alacaksınız?

Ülkemizin kamuya ait TOKİ projelerinde yer alıyoruz. Yozgat’ta yapımı biten ilk şehir hastanesi projesinde gazbeton duvar bloklarımız tercih edildi, yapımı devam eden pek çok şehir hastanesinde de AKG Gazbeton ürünleri kullanılıyor. Hastanelerin yanı sıra üniversite, okul, sosyal tesis, konut, havaalanı gibi projelerde tercih edilen firma olmak bizi memnun ediyor.

Ar-Ge çalışmalarınızı neye göre şekillendiriyorsunuz?

İş süreçlerimizin tümünde Ar-Ge'yi önceliklendiren bir şirket olarak Ar-Ge ve inovasyon odağında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. İnovatif bakış açısıyla sadece gazbeton sektörü için değil yapı teknolojileri için ürünler üretiyoruz. 2016 yılında tamamlanan Ar-Ge Merkezi’mizin ilk ürünlerini de bu yıl pazara sunacağız. 2017 yılının ikinci çeyreğinde başlayacak lansmanlarımızla İnovatif ürünleri sektöre kazandıracağız. Gelecek dönemde mutlaka ‘İnovatif’ ürünler ön plana çıkacak. İnovasyona yatırım yapan firmalar fark yaratacak.

2017 yılının ilk yarısı nasıl geçti? Önümüzdeki günlerdeki hedefleriniz nelerdir?

Özellikle ısı yalıtımına verilen önemin daha da artması, ülkemizde öncüsü olduğumuz Yeni Nesil Isı Yalıtım Plağı Minepor’a olan talebin sürekli artması, endüstriyel yapılar başta olmak üzere tüm yapılarda panel ürünlerimizin talep edilmesi, nedeniyle geçen yıl kapasitemizde artış sağladık. Beş yıllık stratejik yol haritası ile ilerlemeye devam ediyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl üretim kapasitemiz yüzde 40 artarken, büyüme oranımız yüzde 8, istihdamımız yüzde 6,3 arttı. 2017 yılında da artan kapasitemiz ve geliştirdiğimiz yeni iş modelleri ile başta inşaat firmaları olmak üzere, tüm paydaşlarımızla daha fazla iş birliği yapmaya başladık.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER