Pi Makina, beton pompasında hedef büyüttü

14 Aralık 2017 Perşembe - 18:00
Kategori: Beton

PAYLAŞ

Pi Makina, beton pompasında hedef büyüttü
Pi Makina, beton pompasında hedef büyüttü

Yerli beton pompası üretiminde önemli çalışmalara imza atan Pi Makina, müşteri beklentilerine hitap eden ürünler geliştiriyor. Ürünlerinin büyük bir kısmını da dış piyasaya sunarak bilinirliğini artıran firma, özellikle Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde yoğun ilgi görüyor

Beton sektörüne yerli ürünler üreten ve önemli hizmetler sunan Pi Makina, ürün gamında bulunan kırma eleme tesisleriyle, beton santralleriyle ve beton pompalarıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına komple çözüm sunuyor. Türkiye’nin ilk beton pompası üreticilerinden biri olarak bilinen ve pompa konusunda önemli çalışmalar yürüten Pi Makina, kamyon üstü bomlu beton pompaları ve çekilir tip beton pompaları üretiyor. Beton Kalıp İskele Teknolojileri olarak firmanın Beton Pompaları Ar-Ge Grup Lideri Sinan Özkalas ile bir araya geldik ve Pi Makina'nın beton pompası üretimindeki detayları konuştuk.

Sinan Özkalas - Pi Makina Beton Pompaları Ar-Ge Grup Lideri

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Pi Makina bünyesinde beton pompaları Ar-Ge grup lideri olarak görev yapmaktayım. Türkiye’deki birçok ilklere imza atmış Pi Makina ailesine 10 sene önce katıldım. Pi Makina ise bildiğiniz üzere; yarım asırlık uzun bir geçmişi olan Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip iş ve inşaat makineleri üreticisidir.

Pi Makina'nın beton sektörüne yönelik çalışmaları nelerdir?

Pi Makina, yarım asırdır beton sektörüne ürettiği ürünlerle hizmet vermektedir. Ürettiği kırma eleme tesisleriyle, beton santralleriyle ve beton pompalarıyla, bu sektördeki ihtiyaçlara komple çözüm üreten firma kimliğini sürdürmektedir. Önümüzdeki süreçte de devam eden Ar-Ge çalışmaları ile birlikte yeni ürün tasarımlarıyla sektörün ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecektir.


Sektörde son zamanlarda özellikle beton pompası ürün grubunda iyi bir çıkış yakaladınız. Bununla ilgili yorumlarınız nelerdir?

Türkiye’de beton pompası üreten ilk üreticilerden biriyiz. Ürünlerimizi sorunsuz şekilde çalışacak bir yapıya getirmeye ve ürün gamını genişletip tamamlamaya odaklandık. Geçmiş tecrübelerimizi ve Ar-Ge gücümüzü kullanarak projeye ve imalata hız verdik. Sonuç olarak farklı ihtiyaçları karşılayabilecek tiplerde beton pompaları piyasaya çıkardık. İç ve dış piyasada makinemizin kalitesi ile Pi Makina adına yakışır işler çıkarmaya devam ediyoruz.

 

Beton pompasında kaç çeşit ürün üretiyorsunuz?

Geçmişten günümüze kadar oldukça zengin bir ürün gamına sahip olmakla birlikte şu an da günümüz teknolojisine ve müşteri beklentilerine hitap eden ticari ürünlerimiz bulunmaktadır. Ürün gamımızda 37, 40 ve 47 metre yüksekliğe erişim sağlayabilen 140m3/saat kapasiteye ulaşan kamyon üstü bomlu beton pompalarımız ve saatte 35metreküp ve 75 metreküp beton basma kapasitelerine sahip çekilir tip beton pompalarımız var. Devam eden Ar-Ge çalışmalarımızla birlikte önümüzdeki süreçte yeni makineleri ürün gamımıza dahil edeceğiz.

Kamyon üstü beton pompalarında, pompanın monte edileceği kamyon nasıl olmalıdır?

Temel anlamda kamyon, öncelikle beton pompası üst yapı montajı için uygun olmalıdır. Üretici firmalar genellikle beton mikseri, beton pompası gibi üst yapılara özel şasi ve aks mesafesine sahip kamyon imalatı yapmaktadırlar. Kullanılacak kamyon üst yapının ağırlığını ve beton pompasının ihtiyaç duyacağı güç gereksinimini karşılamalıdır. Bununla birlikte gelişen teknoloji ile birlikte özellikle günümüzde beton pompasını sağlıklı bir şekilde kumanda edebilmek için bir takım elektronik alt yapılara da sahip olması gerekir.

Beton pompasının verimli çalışmasını etkileyen unsurlar neler? Karşılaştığınız en sık sorunlar nelerdir?

Beton pompası için, iletilmek istenen beton en önemli unsurdur. Beton pompalarında belli akıcılıktaki betonlar iletilebilir, katı betonların iletimi oldukça zordur ve makineyi çok zorlar, hatta çoğu zaman tıkanmalara neden olur. Standartlarda beton pompası ile dökülen beton kıvamı belirtilmiştir. Ayrıca beton agreası da standartlarda belirtilen granülometri eğrisine uygun olmalıdır. Aksi taktirde betonda ayrışma problemleri meydana gelebilir ve neticesinde beton iletimini olumsuz etkiler. Beton pompasında kullanım ve bakım çok önemlidir. Periyodik bakımlara ne kadar özen gösterilirse pompanın ömrü o derece uzatılmış olur. Beton pompasında, betonla temas eden parçaların aşınma ömrü de düzgün kullanım ve periyodik bakımla uzatılabilir. Verimli çalışmayı etkileyen bir diğer hususta beton pompasında bomların yapısal kontrolleridir. Yine standartlarda bu kontrollerin yapılma sıklıkları belirtilmiştir ve beton pompasının yorulma dayanım ömrünün kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Sahada karşılaşılan sıkıntılar, genellikle kullanım ve bakım talimatlarına uyulmadığı süreçlerde yaşanan problemlerdir. Bunun dışında uygun olmayan beton agreasından kaynaklı problemler yaşanabiliyor. Beton pompası ile pompalanmaya uygun olmayan slumpta beton kullanımı yapılabiliyor.

Ürünlerinizin kullanım alanları nerelerdir ? Sizce firmalar, Pi Makina beton pompalarını neden tercih ediyor ve etmeliler?

Beton pompaları, beton ihtiyacı olan her tür inşaat sahasında tercih edilmektedir. Pi Makina üretimi beton pompaları, sektördeki tanınmış Avrupa menşeli ürünlerdeki benzer teknoloji ve kaliteyi daha uygun bir fiyata müşterilerine sunmaktadır. Pi Makina sektördeki 40 yılı aşkın tecrübesi ile piyasada öne çıkan markalardan birisidir. Ayrıca satış sonrası sunduğu hizmetler ile müşterilerinin ihtiyaçlarına sürekli cevap vermektedir. Pi Makina, mevcut tecrübesi, bilgi birikimi, ürün kalitesi, satış sonrası hizmet desteği ile sektörde tercih edilen marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Şu an piyasada en çok tercih edilen ürününüz hangisidir? Ürünün tercih edilme nedeni ve teknik özellikleri nedir?

Piyasada en çok tercih edilen ürünümüzün 40 metre yüksekliğe erişim sağlayan beton pompamız olduğunu söyleyebiliriz. Ürün 6x4 kamyonlara monte edilebilme avantajı ve fiyat/performans anlamında müşteri beklentilerine hitap edebilen bir makine olmasıyla birlikte aynı zamanda piyasadaki bir çok rakibimizden fiyat anlamında da avantajlı olması sebebiyle tercih edilmektedir diyebiliriz. Ürünümüz, saatte 140 metreküpe kadar 40 metre yüksekliğe beton basabilen genel hatlarıyla Z katlamalı bom ve X teleskopik açılır ayak tipine sahiptir.

Sadece iç piyasaya mı çalışıyorsunuz yoksa ihracat çalışmalarınız var mı?

Beton pompası grubunda eskiden sadece yurt içine üretim yapmaktaydık. Fakat son yıllarda canlanan yurt dışı pazarlarına verdiğimiz makinelerden memnun kalan müşteriler sayesinde oralarda tercih edilen bir marka olduk. Özellikle Kuzey Afrika Ve Orta Doğu ülkelerinde tanınırlığımız arttı. Şu an satışlarımızın büyük bir kısmını yurt dışına yapmaktayız.

Satış sonrası hizmet ve servis konusundaki çalışmalarınız nelerdir? Kaç kişilik bir ekiple müşterilerinize hizmet veriyorsunuz?

Makine ve tesis sayılarımızın yurt içi ve yurt dışında artmasından dolayı satış sonrası hizmetler ağını büyütme ihtiyacı hissettik. Bu nedenle hem personel sayısını arttırdık, hem de servis araçlarımıza yenilerini ekledik. Şu an merkezden 10 kişilik bir SSH ekibi ile hizmet veriyoruz. Bunların yanında mühendisler, servis danışmanları ve Ar-Ge personeli de her türlü konuda bu ekibe destek veriyor. Merkezin dışında da Türkiye ve dünyanın bir çok yerinde anlaşmalı servis noktalarımız bulunmaktadır. Müşteri memnuniyeti odaklı servis hizmetimizi dünyanın neresinde olursa olsun müşterimize en kısa sürede sunmaya gayret ediyoruz.

Pazardaki diğer firmaların ürünleri ile Pi Makina ürünleri arasındaki teknik, kalite ve maliyet olarak ne fark var?

Teknik anlamda, benzer ürün gruplarında pazardaki rakiplerimizle rekabet edebilecek bir seviyedeyiz. Müşterilerimizin ihtiyacına cevap veren makineler üretiyoruz. Gelişen teknolojiyi ve piyasa beklentilerini sürekli analiz ederek Ar-Ge çalışmalarımıza yoğun olarak devam ediyoruz. Kalite anlamında kullandığımız standart ekipmanların bir çoğu sektördeki tanınmış rakiplerimizin kullandığı ekipmanlarla benzer kalitedir. İşçilik anlamında ise kullandığımız alt yapı ve deneyimli personellerimiz ile rakiplerimizden daha iyi olduğumuzu söyleyebiliriz. Özellikle imalat aşamalarında robotik kaynak hattı kullanımı, 5 eksenli işleme tezgahlarının kullanımı, ısıl işlem uygulamaları, kaynaklı imalatlarda manyetik ve ultrasonik muayeneler ile birlikte işçilik anlamında ürün kalitemiz çok üst seviyelere ulaşmaktadır. Maliyet anlamında ise, bazı Uzak Doğu firmaları haricinde rakiplerimizden daha avantajlı olduğumuzu söyleyebiliriz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER