AVM projelerinde TMS Kalıp ve İskele Sistemleri

28 Aralık 2017 Perşembe - 09:00
Kategori: Beton

PAYLAŞ

AVM projelerinde TMS Kalıp ve İskele Sistemleri
AVM projelerinde TMS Kalıp ve İskele Sistemleri

Körfez bölgesinde inşa edilen alışveriş merkezi projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tüm kalıp ve iskele sistemleri ihtiyaçlarının TMS tarafından karşılandığı projede, Simpex kolon ve perde kalıbı , Vinci 70 kolon kalıbı, MK-H Masa kalıbı, temellerde ise Combi kalıbı kullanıyor

TMS Kalıp ve İskele Sistemleri, dünyanın dört bir yanında faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Son olarak Körfez bölgesinde yapımı devam etmekte olan alışveriş merkezi projesinde yer alan TMS, projede kullanılan kalıp ve iskele sistemlerinin tamamını karşılıyor. Körfez'de yükselen projede TMS'nin Simpex Kolon ve Perde Kalıbı , Vinci 70 Kolon Kalıbı , MK-H Masa Kalıbı , temellerde ise Combi kalıbı ürünleri kullanılıyor. 136 bin metrekare arazi üzerine kurulacak olan 3 katlı alışveriş merkezi 400 farklı mağazaya ev sahipliği yapmaya hazırlanırken TMS Kalıp ve İskele Sistemleri yetkilisi Tuncay Arar, Körfez bölgesinin en çok ziyaret edilen alışveriş merkezi projesinde yer almaktan gurur ve mutluluk duyduklarını dile getiriyor.

 

Kullanılan sistemler ve özellikleri

Simpex Perde ve Kolon kalıpları

TMS Simpex Perde ve Kolon kalıplarının farklı yükseklik ve kesitlere kolay adapte edilebilir olması, vinç ile kullanılan sistemler arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olmasını sağlıyor. Sistemi oluşturan düşey Kaufmann HT20 plus ahşap kirişlerin ve YK çelik kuşaklarının ara mesafeleri değiştirilerek yüksek beton basınçlarına ve beton döküm hızlarına göre sistemi dizayn etmek mümkün. Villalar, konut projeleri, yüksek yapılar, endüstriyel inşaatlar, yol projeleri, arıtma tesisleri, enerji projeleri gibi birbirinden çok farklı karakterdeki yapı ve inşaatlar Simpex sisteminin esnekliği sayesinde kolayca kalıplanabilir. Sistem TMS TRK tırmanma iskeleleri ve şaft platformları ile tırmandırılabildiği gibi TMS Climbex® hidrolik tırmanır sisteme de adapte edilebiliyor. Simpex sistemi büyük panoların deplase edilebilmesi; kamalarla sabitlenen panoların arasından beton sızmasının önlenir olması, ahşap kiriş, çelik kuşak ve saplama mesafeleri değiştirilerek istenen dayanımların elde edilebilmesi. Eğri yüzlü perdelerin bile sistemle kalıplanabilir olmasıyla kullanıcılarına büyük kolaylık sunuyor.

Vinc’i 70 Kolon kalıbı

Vinc’i 70 Kolon sistemi panoları özel şekillendirilmiş, burulmaya mukavim yüksek dayanımlı yassı çelik çerçevelerden oluşmuş olup enlemeler kutu profillerden yapılıyor. Vinc’i panolar plastik yüzeyli plywood WISA® – Form UPM plywood kaplı. Çelik çerçeve profili elemanın istenilen her çerçeve noktasında bir diğeri ile bağlantısını temin edecek şekilde tasarlandı. Pano genişlikleri 75, 90, 105 cm ve yükseklikleri ise 300, 270, 180, 150, 120 cm olarak seçildi. Bütün panoların köşeleri massif olup bir yandan çerçeveyi sağlamlaştırmakta ve diğer yandan da panonun, bir levye veya inşaat demiri ile yer değiştirmesini sağladı. Kalıp kavraması Tamon panoların düşeyde bağlantısını sağlar ve çerçevenin herhangi bir noktasına yerleştirilebilir ve bir çekiç darbesiyle açılır veya kapatılabilir. Panolarda açılmış ankraj delikleri DW15’lik tie‐rod kullanımı için uygun olup 70KN/m2’ye kadar beton basıncını karşılıyor.

Combi Hafif Pano sistemi

Combi Hafif Pano Sistemi elle kullanılabilir bir sistem olmasına rağmen, panolar bir araya getirilerek vinç kullanımına uygun büyük panolar halinde yer değiştirilebiliyor. Panolar kolay kullanılabilir, pano kilitleri ile bir araya getiriyor. Pano kenarlarında her 5 cm’de bir sırasıyla yuvarlak ve uzun delikler yer alıyor. Böylece panolar olası zemin bozukluklarından etkilenmeden kolayca bir araya gelir. Combi, vinç kullanımının düşünülmediği villa ve konut projeleri, temel ve istinat duvarı işlerinde verimliliği artırır. Sistem TMS Tırmanma Konsolları ve Şaft Platformları ile uyum içinde tırmandırılabiliyor.

MKH sistemi

MKH elemanları ile masa kalıbı, ağır yük iskelesi ve merdiven kulesi oluşturulabiliyor. MKH Sistemi, masa kalıbı olarak kurulduğunda hızlı devir periyotları sağlarken, müstakil taşıyıcı kule veya mütemadi döşeme iskelesi kurumlarında yüksek taşıma kapasitesi ile yüksek ve ağır döşeme kalıbı ihtiyaçlarına cevap veriyor. MKH Sistemi, ayrıca son derece emniyetli merdiven kulesi sisteminin de ana elemanlarını oluşturuyor. MKH sistem elemanları ile çok farklı boyutlarda masa kalıbı oluşturmak, değişken döşeme alanlarına ve taşıma kapasitelerine uygun dizaynlar yapmak mümkün. İskele kurumu dilli pimlerle son derece basit ve hızlı olarak yapılabiliyor. Değişken döşeme yüksekliklerine adaptasyonmodül ilave ve eksiltmeleri ile kolayca yapılabilirken, işin hızını artırmak için MKH Masa ve Kuleleri vinç ile yer değiştirilebiliyor. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER