3.Havaalanı projesinde tercih: Meka Beton Santralleri

05 Mart 2018 Pazartesi - 10:00
Kategori: Beton

PAYLAŞ

3.Havaalanı projesinde tercih: Meka Beton Santralleri
3.Havaalanı projesinde tercih: Meka Beton Santralleri

Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olan İstanbul 3. Havalimanı projesinin beton ihtiyacını Türkiye’nin önemli santral üreticisi Meka üstleniyor. Üretilen toplam 1400 m³/s kapasiteli beton üretimini yedi adet beton santrali ile karşılayan firmayı, Meka Beton Santralleri Pazarlama Koordinatörü Kerem Kaybal ile konuştuk.


 

1987 yılında Ankara'da kurulan Meka, 30 mühendis 300 çalışanı bulunuyor. Ankara da iki ve Eskişehir'de bir olmak üzere toplam üç tane üretim tesisleri bulunuyor. Hazır beton üreticilerinin beklenti ve isteklerini proje-teşvik aşamasından kuruluş, çalıştırma ve işletme maliyetlerine kadar yakından takip eden Meka, Yaklaşık 30 yıldır sektörün önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Yurtdışında yaptıkları iş hacmine göre dünyanın global ölçekte çalışan 225 yüklenici firmasının yer aldığı ENR 225 ( Engineering News Record ) listesinin ilk üç sırasında bulunan Alman Hochtief, Fransız Vinci ve Avusturyalı Strabag firmaları ile yine bu listede yer alan bir çok müteahhit firma projelerinde beton üretimi için Meka Beton Santrallerini tercih etti.


 

Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olan 3. havalimanı projesinde de Meka tercih edildi. Projede iki adet 2x250 m³/s kapasiteli ve Çift 4,5 m³ mikserli, beş adet 2x180 m³/s kapasiteli olmak üzere toplam 7 MEKA Beton Santrali kullandıklarını ifade eden Kaybal, “Projedeki toplam beton döküm kapasitesi ise 1400 m³/saati geçiyor. Tamamen özel istek üzerine geliştirilmiş bu makineler, bağımsız tartım hazneli agrega bunkeri, özel tartım hassasiyetini arttıran PLC ilave modülleri ve mikserler arasında özel dağıtım sistemi ile donatılmış santraller teknolojileriyle ön planda” ifadelerini kullandı.


 

Beton santralleri konusunda iddialı


 

Beton santralleri, Kırma Eleme alanında gerek komple tesis anlamında gerekse ekipman anlamında sorunsuz çözüm arayan profesyonellerin tercihi olduklarını vurgulayan Kaybal, “Meka, beton santrali alanında özellikle baraj, havalimanı, beton yol, nükleer santral gibi kompleks inşaat projelerinde kullanılacak santraller söz konusu olduğunda global ölçekte tüm yüklenicilerin ilk çalışmak istediği firmalardan bir tanesidir” dedi. Yüksek kapasiteli özel proje tesislerinde bu denli rağbet görmemizin nedenini özel tesis tasarlama konusundaki deneyimi ve üretim organizasyonu olduğunu ifade eden Kaybal, “İnşaat sürecinin yoğun ve zaman kısıtlı çalışma sisteminin bilincinde olan Meka olarak, müşterilerimizin kesintisiz üretim sürecini garanti altına alabilmek için; üstün mühendislik birikimimizi kullanarak sorunsuz tesisler sunmaktayız” şeklinde belirtti.


 

Önemli projelerde Meka imzası

Meka’nın özel projelere yönelik tesis tasarımı konusundaki uzmanlığı sayesinde inşaat sektöründe birçok marka projede çalışma şansı yakaladıklarını ifade eden Kaybal, “Şu an İstanbul 3. Havalimanında yedi adet yüksek kapasiteli beton santralimiz çalışmakta. Bu proje haricinde Londra Heatrow Havalimanı, İngiltere Hinkley Point C Nükleer Santrali, Rusya Kursk Enerji Santrali, Mordiva FİFA 2018 Dünya Kupası spor kompleksi projesi, Yaşmaklı Hidroelektrik Santrali, Kazakistan beton yol projesi, İngiltere Raf Mahram Hava üssü projesi gibi pek çok marka projenin inşasında Meka kırma eleme tesisleri ve beton santralleri tercih edilmiştir” dedi.

Röportajın devamını Beton Kalıp ve İskele Teknolojileri Dergimizin Ocak-Şubat sayısında okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER