PERİ Türkiye'deki yatırımlarını sürdürüyor

06 Temmuz 2018 Cuma - 09:45
Kategori: Beton

PAYLAŞ

PERİ Türkiye'deki yatırımlarını sürdürüyor
PERİ Türkiye'deki yatırımlarını sürdürüyor

Kalıp ve iskele sektörünün önemli oyuncularından PERI, Türkiye'deki yatırımlarına devam ediyor. 2017 yılı itibari ile PERI Sakarya İskele ve Kalıp Üretimi adında bir şirket daha kuran firma, yeni fabrikasında üretime başladı. Bunun yanı sıra PERI, yeni ürünü DUO perde, döşeme kalıbı ile Peri Up Easy isimli iş ve çalışma iskelesi olmak üzere iki yeni ürünüyle ön plana çıkıyor.

 

 

Yaklaşık 30 yıldır Türkiye'de faaliyet gösteren Peri, yatırımlarına devam ediyor. 1998 yılında Esenyurt'ta kurulan fabrikalarının kapasitesini 24 bin tona yükseltmek için 5 milyon euro tutarında yatırım yapan firma, 2017 yılı itibari ile Peri Sakarya İskele ve Kalıp Üretimi adında yeni bir firma kurdu. Sakarya İkinci Sanayi Bölgesinde 17 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 90 bin metrekare üzerindeki fabrikasında faaliyete geçen firmanın toplam yatırım tutarı 65 Milyon Euro. Yüzde 100 yabancı sermaye yatırımı olarak PERI GmbH tarafından kurulan Peri Sakarya, Yatırım tamamlandığında 300 kişiye istihdam sağlanacak ve yıllık 40 bin tonluk bir üretim kapasitesine sahip olacak. Bunun yanı sıra yeni ürünleri ile de adından söz ettiren Peri, DUO perde ve döşeme kalıbı ve Peri Up Easy isimli iş ve çalışma iskelesi olmak üzere iki yeni ürününü ile de ön plana çıkıyor. Hafif ve ekonomik olmasının yanı sıra geri dönüşüm özelliği de bulunan yeni ürünleri ve daha bir çok detayı Peri Kalıp ve İskele Sistemleri Genel Müdürü Ayhan Akpınar ile konuştuk.

 

 

2017 yılı sektör değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

 

Açıkçası burada sektör ile ilgili; analizleri yapılan herkesçe malum uzun uzadıya rakamlardan, alt yapı, üst yapı yatırımları, konut stoğu, endeksler, kamu özel sektör oranlarından bahsetmek yerine daha genel bir değerlendirme yapmak ve bazı tespitlerde bulunmak ve bu vesile ile bizim PERI olarak yaklaşımımızı paylaşmak isterim. Türkiye’de inşaatı genel ekonomiden ayrı düşünmek ve bunun etkilerinden arındırmak pek mümkün değil. Dış pazarda da, başta komşularımızdaki siyasi krizlerden kaynaklanan ekonomik istikrarsızlıklar yaşandı, yaşanıyor. Türkiye’yi, inşaat sektörünü ve Türkiye inşaat malzemesi sanayisi, ihracatını bu global ekonominin parçası olarak da görmek gerekir. Dünyadaki bu sıkıntıların yanı sıra 15 Temmuz 2016’da yaşadığımız ve aziz milletimizin göğsünü siper ederek engellediği kalkışma sonrası piyasalar ve reel sektörler de etkilendi. Bu ve benzeri sebeplerle, inşaat sektörü 2017’de geçmiş yıllarda alışık olduğumuz büyüme oranlarının biraz gerisinde kaldı, ancak yine de çok kısa sayılabilecek bir süre de toparlandı ve sonunda mutlak bir büyüme gerçekleştirdi. Bu daralma pazara fiyat rekabeti ve uzun ödeme vadeleri olarak yansıdı. Rekabet serbest ekonominin esası, ancak hepimizin arzuladığı büyümeni devam edebilmesi, inşaat sektöründe faaliyet gösteren tüm firmaların hem teknik hem de mali açıdan gelişmesi ve bu sayede daha da rekabetçi olması ile mümkün. Dolayısıyla, dönemsel etkilerin ötesinde sektörün sonu olmayan “ucuz, daha ucuz, çok daha ucuz” baskısından kurtulup, somut norm, standart ve şartnamelere dayalı “sağlanacak mal ve hizmetlerin gerçek ve gerçekçi maliyetlerini” esas alan bir yapıya kavuşmasının sürdürülebilir bir büyüme için daha önemli ve gerekli olduğu kanaatindeyim. Şirketimiz yatırımlarını geçmişteki orta ve uzun vadeli proje çalışmalarını kapsayacak şekilde, önümüzdeki beş ve on yıllık hedeflere dayanan bir perspektifle değerlendiriyor. Çünkü, yaptığınız yatırımın geçmişteki tecrübeler ile müşterilerinize sağladığı faydaya bakarak hem sonuçlarını öngörebilmelisiniz. PERI, gerek sektörümüz ve gerekse ülke ekonomisine katkı sağlayan önemli yatırımlar yapmıştır.

PERI’nin gündeminde hangi başlıklar var?

 

PERI’nin endüstriyel kalıp ve iskele sektöründeki diğer yabancı markalardan en önemli farkı; Türkiye’yi geçici bir pazar olarak görmeyip Avrupa dışında Birleşik Amerika’dan sonra ilk grup şirketini Türkiye’de açarak arz etmeye çalıştığım şekilde sürekli ve artan bir şekilde yatırım yapmaya devam etmesi ve sistemlerini Türkiye’de üretmesidir. Ülkemizde 300’ye yakın şirketin faaliyet gösterdiği sektörün tamamını düşündüğümüzde ise farklarımız; tüm müşterilerinin güvenini kazanmış konusunda deneyimli ve bilgili yetişmiş kadroları ile şantiye için en ekonomik çözümü sunabilmesi, projenin yeri veya boyutları ne olursa olsun satış veya kiralama yolu ile ihtiyaç olan malzemeleri temin edebilmesi, servis dahil tüm bu hizmetleri kesintisiz ve süratle ve tek bir elden verebilmesi ve tüm üretimlerini DIN ve EN standartlarına uygun olarak yapması şeklinde özetleyebiliriz. 1998 senesinde açılan İstanbul Esenyurt’taki fabrikamız 8 bin metrekaresi kapalı toplam 40 bin metrekare alan üzerine kuruludur. Buradaki üretim kapasitemiz yıllık yaklaşık 12 bin tona ulaşmıştır. Geçtiğimiz yıl toplam kapasitemizi 24 bin tona yükseltmek için makine, ekipmanlar ve bunların teçhizatlarından oluşan toplam 5 Milyon Euro’luk yatırım yapmış ve 5 bin metrakelik yeni bir üretim tesisi kurduk. Almanya’daki ana firmamız bu süreçleri yeni bir yatırım ile taçlandırdı ve tamamen üretim yapacak yeni kardeş şirketimiz PERI Sakarya İskele ve Kalıp Üretimi Ltd. Şti. 2017 yılı Haziran ayında kurdu. Yeni tesisimizin 150 kişilik uzman kadrosu ile Ocak 2018 itibariyle, Sakarya Hendek 2nci Organize Sanayi bölgesinde 17 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 90 bin metrekare üzerinde faaliyete geçtiğini sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Toplam yatırım tutarı 65 Milyon Euro’dur ve doğrudan yüzde 100 yabancı sermaye yatırımı olarak ana firmamız PERI GmbH tarafından gerçekleştirilmektedir. Yatırım tamamlandığında 300 kişiye istihdam sağlanacak ve yıllık 40.000 ton’luk bir üretim kapasitesine erişilecektir.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER