Batı Anadolu Grubu yatırımlarını sürdürüyor

11 Eylül 2018 Salı - 17:30
Kategori: Beton

PAYLAŞ

Batı Anadolu Grubu yatırımlarını sürdürüyor
Batı Anadolu Grubu yatırımlarını sürdürüyor

Çimento sektörünün lokomotif firmalarından biri olan Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş 52 yıllık sektör tecrübesi ile faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Batıçim ve Batı Söke Çimento Fabrikalarındaki toplam üretimi yıllık 4.05 milyon ton olan firma, Türkiye'nin en önemli çimento ihracatçılarından birisi olarak ön plana çıkıyor.

Türkiye ekonomisini taşıyan ana sektörlerden birisi olan çimento sektörünün büyüme ivmesi devam ediyor. Türkiye özellikle son 10 yılda gerçekleştirdiği sektörel gelişme ile bölgede ve Avrupa'da birinci sırada, dünyada ise en önemli beş çimento üreticisinden biri konumuna yükseldi. 2017 yılını sektörde büyüme yılı ilan eden çimento sektörü 2018 yılına nispeten daha temkinli yaklaşıyor. Hiç şüphesiz bu büyümede en önemli katkılardan birisini veren Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş gerek ihracat rakamları gerekse üretim kapasitesi ile ön plana çıkıyor. Firma, 1986 yılında inşaat sektörünün artan beton ihtiyacının karşılanması ve hazır beton bilincinin yayılmasını hedefleyerek sektöre adım attı. 1993 yılında Batısöke Söke Çimento Sanayii Türk A.Ş. ve 1998 yılında Burdur’un Çavdır İlçesi’nde faaliyete geçirdikleri tesisleri ile Güney Ege ve Batı Akdeniz bölgesindeki varlığını güçlendiren firmanın Batıçim ve Batı Söke Çimento Fabrikaları, yıllık 4.05 milyon ton üretim yapmasının yarı sıra firmanın yıllık çimento kapasitesi ise 5,8 milyon ton seviyesine ulaştı. Batıçim Batı Anadolu'nun çimento sektörünün yüzde 30'u ihracat geri kalan kısmı ise iç pazar satışı oluşturuyor.

"Çimento sektörünün ekonomiye katkısı tartışılmaz"

 

Çimento sektörü hakkında dergimize değerlendirmelerde bulunan Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, çimento sektörünün Türkiye ekonomisine katkıları tartışılmaz olduğunu ifade etti. Gerek konut ve konut dışı yapılaşma gerekse altyapı girişimleri büyük önem arz ettiğini belirten Ünal, "Türkiye özellikle son 10 yılda gerçekleştirdiği sektörel gelişme ile bugün dünyanın en önemli beş çimento üreticisinden biri konumuna yükselmiştir. Çimento üretiminde Avrupa’da lider konumunda olan ülkemiz bu alandaki büyümesini hız kesmeden sürdürmektedir. Üretim kapasitemiz ve ihracat rakamlarımız açısından ön sıralarda yer alıyoruz. Türk çimentosu üretiminden, nakliye ve ihracatına kadar olan süreçte kalite ve hız bakımından dünya standardı olarak kabul edilmektedir. 2017 inşaat sektörü adına büyüme yılı olarak tanımlanıyor. İlk iki çeyrekte yüzde 5,6 ve 5,5 büyüyen sektör üçüncü çeyrekte yüzde 18,7 büyüme seviyesine ulaştı" dedi. 2016 ve 2017’deki hükumet teşvikleri tablonun parlak olduğunu ifade eden Ünal, "Sektör 2018’e daha temkinli yaklaşıyor. Uzmanlara göre arz-talep dengesizliği 2018’de devam ederse, sektör yakaladığı büyüme ivmesini kaybedebilir" şeklinde de uyarıda bulundu. Türkiye, 2017 yılında çimento ihracatını yüzde 12 artırarak 530 milyon $’a ulaştı ve dünyanın en çok çimento ihracatı gerçekleştiren 5 ülkesinden biri oldu. 2017 yılında 115 küresel markete çimento ihraç eden Türkiye, son rakamlara göre günümüzde 80 milyon ton çimento üretimi yapıyor ve 2017 yılında çimento sektörü 133 milyon ton kapasiteye ulaştı. Türk çimento sektörü uluslararası bir marka çıkartabilecek güçte olduğunun altını çizen Ünal, "Geçmiş yıllarda 1 milyar dolar ihracat yapan bir sektör konumundayken, hem ihracat fiyatlarındaki hem de miktarlardaki düşüş sonrası 500 milyon dolar ihracat yapan bir sektör konumuna geldi. 2017 yılında ise yüzde 12,2’lik ihracat artışı oldu ve ülkemizden toplam 12,7 milyon ton çimento ihracatı gerçekleşti. Değer olarak ise tekrar 530 milyon dolar döviz girdisi sağlandı. 2018 yılında hem miktar hem değer olarak ihracatın artacağını öngörüyoruz" şeklinde ifade etti.

 

Batı Söke'ye yatırımlar hız kazandı

Batısöke fabrikasında yatırım çalışmaları arasında kapasite artırımından, enerji maliyetlerinin düşürülmesine kadar büyük çapta iyileştirmeler yaptıklarını belirten Feyyaz Ünal, "Geçtiğimiz yıl, Batısöke fabrikamızda gerçekleştirdiğimiz yeni fırın hattı yatırımı ile şirketimizi güçlendirdiğimiz bir yıl oldu. 2018’e yurt içi ve yurt dışı pazarlardaki varlığımızı güçlendirecek bu yatırım ile başladık. Yatırımın tamamlanmasıyla birlikte grubumuzun yıllık klinker üretim kapasitemiz 3.8 milyon tona, çimento üretim kapasitemiz ise 5.8 milyon tona ulaştı. Böylece Batısöke ve Batıçim fabrikalarımızdan yılda 40 milyon dolara yakın ihracat yapabileceğiz" dedi. Ayrıca Ünal, Söke’deki fabrikada çalışan sayısını da yatırımın tamamlanması ile yüzde 50 oranında artacaklarının müjdesini verdi.

 

Çimento ve hazır beton üretimi

Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayi'nin Portland (CEM I 42,5 R), Portland kompoze (CEM II/A-M (P-L) 42,5 R ve CEM II/B-M (L-W) 42,5 R) ve puzolanik (CEM IV B (P-W) 32,5 R) çimento ürünleri ve ayrıca portland klinkeri bulunuyor. Hizmet ettikleri sektör hazır beton olmakla birlikte bunun yanında Jet-grout metodu ile zemin iyileştirme işlerinde, seramik yapıştırıcı ve derz dolgu harcı üretimlerinde, prefabrik betonarme yapı elemanları imalatlarında, denge betonu ve prekast uygulama ve imalatlarında ürünlerinin kullanıldığını beliren Ünal, "Bölgemizdeki otoyol, karayolları sanatsal yapıları ve baraj imalatlarında ürün portföyümüzdeki ürünler tercih ediliyor. Ürün gamımızda olamayan proje bazlı özel çimento taleplerini de değerlendirilerek müşterilerimize sunuyoruz" şeklinde konuştu. Firma, bunlara ek olarak bor atıklarının değerlendirilmesi ile hem borlu hem de normal çimento üretebiliyor. Böylelikle atık hammaddelerin kullanılmasıyla düşük maliyetli çimento üretirken, atıkların bir sanayi ürününe dönüştürülmesi ile de ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Ayrıca borlu çimento üretiminde, atmosfere salınan karbondioksit miktarının yüzde 25-30 oranında düşük olması çevreye sağladığımız faydalar arasında yer alıyor. Hazır betonda ise, basınç dayanım sınıfı olarak C 8/10 ‘dan C 60/75 ‘e kadar farklı kıvam ve farklı tane büyüklüğünde betonlar üretiklerini ifade eden Ünal, "Firmamız ürünlerimizin yanında bölgedeki inşaat sektörüne satış öncesi ve sonrası hizmet de veriyor. Özellikle betonun yarı mamul olarak teslim edilmesi müşteri ile iletişim açısından çok önemli" dedi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER