Değerli madenler gün yüzüne çıkıyor

22 Eylül 2017 Cuma - 11:30
Kategori: CPT

PAYLAŞ

Değerli madenler gün yüzüne çıkıyor
Değerli madenler gün yüzüne çıkıyor

Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı olan Çöpler köyü arazisinde, başta altın ve diğer önemli madenlerin çıkarılması kapsamında Kanada menşeli Anagold firması çalışmalarına tüm hızıyla sürdürüyor. Projenin ihtiyaçlarına göre vinç, treyler, manlift ve forklift gibi makine ekipman tedarikini ve teknik emniyet kuralları gereği riskli kaldırma operasyonlarını üstlenen Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği, çalışmalarda kullanmak üzere Palmak’tan iki adet Palfinger Sany SRC 750 model arazi vinci satın aldı.

 

Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı olan Çöpler köyü arazisi içerisinde bulunan başta altın ve diğer önemli madenlerin çıkartılması için Kanada menşeli Anagold firması, yeni bir proje üstlendi. Proje kapsamında mevcut maden bölgesine, Sulphide Oxide Expansion Project ismi ile kimyasal bir tesis kuruluyor. Projenin ihtiyaçları doğrultusunda vinç, treyler, manlift ve forklift gibi makine ekipman tedariki sağlayan Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği, ayrıca teknik emniyet kuralları gereği riskli kaldırma olarak nitelenen kaldırma işlerinin mühendislik ve supervizyon işlerini üstlendi. Proje hakkında bilgi veren Hareket Operasyon Müdürü Samet Gürsu, “Projenin inşaat işlerinin tamamlanmasına müteakip, mekanik işlerin başlamasıyla Mart 2017 ayında makinelerimiz ve ekibimiz ile sahaya mobilize olmaya başladık” dedi. Proje kapsamında üstlenmiş oldukları çalışmaların mekanik montajların tamamlanmasıyla biteceğini belirten Gürsu, bu çalışmaların da 2018 yılının Mart ayında tamamlanmasının planlandığını belirtti. Projenin zorlu aşamaları hakkında bilgi veren Gürsu, “Projenin bizim açımızdan en zorlu kısmı, aslında mobilizasyon sürecinde yaşandı. Erzincan’dan İliç’e giden asfalt yol oldukça dar ve bozuk olması, İliç’ten maden sahasına çıkan stabilize yolun da yüksek eğimli ve virajlı olması, sahaya ulaşmamızda çeşitli zorluklar yaşattı. Ancak bunun dışında proje ile ilgili olarak herhangi bir teknik zorlukla karşılaşmadık” dedi.

Palfinger Sany tercihi

Proje kapsamında kullanılmak üzere Palmak’tan iki adet Palfinger Sany SRC 750 model arazi tipi vinç alımı gerçekleştirdiklerini ifade eden Gürsü, “Palmak ile çalışmamızın en temel sebebi, makinelerin zamanına teslim edilmesi ve elbette aldığımız servis hizmeti” dedi. Makine seçimleri sırasında birçok kritere dikkat ettiklerini vurgulayan Gürsu, “Makine seçerken özellikle fiyat, teslim zamanı, makinenin teknik özellikleri, ikinci el değeri ve servis desteği kriterlerini göz önünde bulunduruyoruz. Palfinger Sany markasını tercih etmemizde bu saymış olduğum etkenler etkili oldu” dedi. Palfinger Sany’nin faiyat / performans açısından son derece başarılı bir makine olduğunu altını çizen Gürsu, “Servis konusunda ise bu güne kadar önemli bir servis ihtiyacı duymadık. Ancak birkaç küçük arızada, servisin hızlı müdahalesi arızlar hemen giderildi” dedi.

Satışlar artıyor

 

Son dönemde gerçekleştirdikleri çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulunan Palmak Genel Müdür Yardımcısı Zeki Daşdemir, yakın dönemde Adana Doğan Kurtarma firmasına da iki adet SRC 750 model 75 ton kaldırma kapasiteli arazi tipi mobil vinç satışı gerçekleştirdiklerini söyledi. Daşdemir, “Makineler şu anda Manisa/Soma’da yapımı devam eden termik santral inşaatında kullanılacak. Bunların dışında Altuğ Çelik firması da iki adet SRC 550 model 55 ton kaldırma kapasitesine sahip arazi tipi mobil vinç ve yine Sefine Tersanesi tarafından satın alınan ve Yalova’da kendi tersanelerinde kullanacakları 1 adet SRC 750 model vinci söylemek gerekiyor” dedi. Son dönemde arazi tipi mobil vinçleri özellikle müteahhitler ve kiralama firmalarının sıklıkla tercih ettiğini belirten Daşdemir, “Bunun en temel sebebi kuşkusuz bu makinelerin her türlü arazi şartlarında rahatlıkla yürüyebilir olması etkili oluyor” dedi.

Haberin devamı, CPT dergisinin Temmuz-Ağustos sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER