Santralin önemli parçaları kaldırıldı

06 Ekim 2017 Cuma - 15:15
Kategori: CPT

PAYLAŞ

Santralin önemli parçaları kaldırıldı
Santralin önemli parçaları kaldırıldı

Aydın Vinç, Manisa Soma Termik Santrali 2’de iki adet 160 ton türbin ve iki adet 360 ton ağırlığındaki jeneratörü başarılı bir şekilde kaldırarak yerine monte etti. İki ayrı dönemde gerçekleştirilen operasyonlarda strandjack ve gantry sistemleri uygulandı

 

Manisa Soma’da inşaatı devam eden Termik Santral 2 Projesi’nin en önemli aşamalarından biri olan türbin ve jeneratör kaldırma operasyonları başarılı bir şekilde tamamlandı. Aydın Vinç’in üstlenmiş olduğu proje iki ayrı etapla gerçekleştirildi. Proje hakkında gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Aydın Vinç Makine Mühendisi ve projenin Süpervizörü olan Ümit Cem Karaçam, “İki etaplı olan bu zorlu operasyonun ilk etabı yaklaşık 6 – 7 ay önce zorlu hava şartlarında (kar,buz) gerçekleştirildi. İkinci etabını ise Temmuz ayında tamamladık. Yine çok sıcak ve yakıcı güneş ortamında çalıştık. Her iki çalışma koşulu da birbirinden zorlayıcı oldu” dedi. Proje için gerçekleştirdikleri ön hazırlıkları anlatan Karaçam, “Aydın Vinç olarak Türkiye’de imkansız olan projelere imza atıyoruz. Termik santrali için de yüklenici firma bizimle irtibata geçti. Zaman açısından hızlı bir çözüm sunulmasını talep ettiler. 360 ton jeneratör ve 160 ton türbinlerinin Soma Manisa Termik Santrali 2’ye nakliyeleri, 13m kod farkına çıkartılması ve yerlerine montajları hakkında toplantılar yapıldı” dedi. 360 ton jeneratör ve 160 ton türbinin binalarının üst katlarına yerleştirildiği için projede vinç kullanımının mümkün olmadığını belirten Karaçam, “Biz de çözüm olarak strandjack halatlı sistem ve hidrolik gantry krikolama sistemle kaldırma operasyonunu gerçekleştirebileceğimizi anlattık. Aydın Vinç mühendislik departmanında Autocad çizimlerle bu operasyon bilgisayar ortamında montaj tamamlandı, daha sonra Soma Manisa Termik Santrali 2’deki yetkililerle birlikte bu operasyonun adımları tek tek anlatıldı” dedi.

Ekipman seçimi

Proje kapsamında 1300 ton kaldırma kapasiteli strandjack halatlı sistem ve 1200 ton kaldırma kapasiteli hidrolik gantry krikolama sistemi kullanıldığını belirten Karaçam, “13m koduna 360 ton jeneratör kaldırmak çok zor ve riskli bir iştir. Zeminin sertliği, kullanılacak ekipmanların seçimi çok önemli bir unsurdur, çünkü kaldırılan yük çok pahalı ve tonajı ağır bir yükt. Operasyon esnasında oluşabilecek en küçük bir ,hasar termik santralin kalbi olan jeneratörün çalışmaması ve akabinde termik santralin minimum bir maksimum iki sene gibi bir gecikmeye yol açabilir” dedi. Her iki etap için projenin tamamlanma süresinin 10 gün olarak hesaplandığını dile getiren Karaçam, her iki etabı da 7 günde tamamladıklarını hatırlattı. Karaçam, operasyon sırasında toplamda 15 kişilik bir ekiple çalıştıklarını söyledi. 360 ton ağırlığındaki jeneratör ve 160 ton ağırlığındaki türbinin 13m koduna kaldırıldıktan sonra ekipmanın kurulumunun yapıldığını belirten Karaçam, “Bu düzenek kurulduktan sonra toplam kendi ağırlığıyla birlikte yaklaşık 425 tona yaklaşıyor. Bu toplam ağırlığı zeminin taşıması gerekiyor. Termik Santralindeki yetkililerle birlikte hareket edilerek bu zeminin taşıyacağını teyit aldık ve operasyon başarıyla tamamlandı” dedi.

Aydın Vinç olarak yeniliklerde lider olmak istediklerini ve makine ekipman parkını sürekli geliştirdiklerini dile getiren Karaçam, son olarak şunları söyledi: “Makine parkımızı teknolojik ekipmanlarla donatmak, çalışanlarımızı eğiterek en üst seviyede yeteneklerini kullanabilen profesyonel ve teknik kişiler yetiştirerek operasyonlarımızı başarılı, emniyetli ve sorunsuz şekilde bitirmek, müşterilerimizin isteklerini ve problemlerini her ne kadar zor ve imkansız olsa bile istenilen kalitede, zamanda ve bütçe sınırlarında eksiksiz karşılayabilen başarılı ve mükemmeliyetçi firma olmak istiyoruz ve bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Her zaman söylüyoruz, Aydın Vinç zor işleri sever. Zorlu hemen hallederiz ama imkansızı başarmamız biraz zaman alır.”

 

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER