Aydın Vinç, 1800 tonluk yatı taşıdı

02 Ocak 2018 Salı - 13:30
Kategori: CPT

PAYLAŞ

Aydın Vinç, 1800 tonluk yatı taşıdı
Aydın Vinç, 1800 tonluk yatı taşıdı

Ağır yük kaldırma ve taşıma alanında hizmet veren Aydın Vinç, Kocaeli Serbest Blöge’de bulunan 1800 ton ağırlığında, çift motora sahip olan özel yatı taşıdı. 14 metre genişliğinde ve 20 metre yüksekliğinde olan yat 500 metre yürütülerek taşındı.

Kaldırma ve taşımap projelerinde adını sıkıkla duyuran Aydın Vinç, önemli bir taşıma projesini daha hayata geçirdi. Aydın Vinç, Kocaeli Serbest Bölge’de bir tersanedeki 14 metre genişliğinde, 20 metre yüksekliğinde ve 1800 ton ağırlığındaki özel yatı taşıdı. Yatın özel olarak imal edildiğini ve dünyanın en büyük çift motorlu lüks yat kategorisinde yer aldığını belirten Aydın Vinç Proje Süpervizörü Makine Mühendisi Ümit Cem Karaçam, “Kocaeli serbest bölgesinde tersaneye ait olan bu dünyanın en büyük yatının ebatları 88m uzunluğunda, 14m genişliğinde, 20m yüksekliğinde ve 1800ton ağırlığındadır” dedi. Taşıma sırasında 2adet SPMT 68 aks ile senkronize tek kumandadan kontrol edilerek taşındığını ve üretildiği hangardan yaklaşık 500 metre yürütüldüğünü belirten Karaçam, “500 metre kadar yürütüldükten sonra yan hole manevra yapılarak başarılı bir şekilde nakliyesi yapıldı. Ekipmanın uzunluğu 61m (17aks + 10m kiriş havuz uzatma + 17aks) kombinasyonu yapılarak nakliye yapıldı” dedi.

Tavan vinci kaldırıldı

Taşıma öncesinde de hangarda çeşitli hazırlıklar gerçekleştirildi. İmal edildiği hangarın tavan vincinin yüksekliği 1800 ton ağırlığındaki özel imalat yatın yüksekliğinden daha alçak olmasından dolayı, operasyona başlamadan önce Aydın Vinç ekiplerinin tavan vincini kaldırdıklarını hatırlatan Karaçam, “Tavan vinci, yatın taşınmasını engellediği için biraz kaldırılması gerekiyordu. Makine parkımızda bulunan Grove marka 80m ana bomlu 300 ton kaldırma kapasitesine sahip olan vincimizi sahaya getirdik ve tavan vincini yaklaşık 5 metre kaldırdık. Bu sırada SPMT’ler yatın altından geçirildi ve taşıma operasyonuna başladık” dedi. Hassas bir taşıma olduğunu ve sorunsuz bir şekilde tamamlandığını ifade eden Karaçam, Aydın Vinç’in son dönemde özellikle tersanelerde birbirinden başarılı projelere imza attığını ve bunun devam edeceğini de hatırlattı.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER