Bir klasik: Liebherr Müşteri Günleri

26 Haziran 2018 Salı - 09:45
Kategori: CPT

PAYLAŞ

Bir klasik: Liebherr Müşteri Günleri
Bir klasik: Liebherr Müşteri Günleri

Liebherr, her üç yılda bir düzenlediği ve bütün makine parkını sergilediği Müşteri Günleri’nde Türkiye’den 35 kişiden oluşan bir kafileyi ağırladı. Türkiye'den bir tek Apa Yayıncılık olarak yer aldığımız ziyarette, hem Liebherr’in yeni çıkan ürünlerini inceleme fırsatı bulduk hem de hazırlanan gösterileri de merakla izledik

 

Vinç sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan Liebherr, her üç yılda bir düzenlediği klasikleşmiş Müşteri Günleri Etkinliği’ni 2018 yılının Haziran ayında gerçekleştirdi. Dünyanın birçok ülkesinden gelen ziyaretçiler, hem Liebherr’in bütün ürün gruplarını görüp inceleme şansını yakaladı hem de ziyaretçiler için özel olarak hazırlanmış gösterileri izledi. Bu sene düzenlenen Müşteri Günleri Etkinliği’nin öne çıkan iki yeni ürünü ise LTM 1230-5.1 mobil vinç ve LR 1800-1.0 paletli vinç oldu. Etkinliğe Türkiye’den vinç sektörünün önde gelen şirket yöneticilerinden oluşan 35 kişilik kafile katıldı. Liebherr Türkiye yetkililerinin de aralarında yer aldığı ekip, iki gün boyunca hem ürünleri inceleme fırsatı yakaladı hem de fabrikayı gezdi.

Yeni LTM 1230-5.1

Liebherr, yeni ürettiği LTM 1230-5.1 mobil vincini ‘uzun, güçlü ve çok amaçlı’ sözleri ile tarifliyor. Öne çıkan özellikleri arasında teleskopik bomun uzunluğu ve kaldırma kapasitesi bulunuyor. 75 metrelik bomuyla öne çıkan 230 tonluk mobil vinç, bir önceki modele göre ortalama yüzde 20 daha fazla kaldırma kapasitesi sunuyor. Liebherr’in inovasyonu olan VarioBase, VarioBallast, ECOmode ve ECOdrive ürünleri, vinç operatörlerinin yeni LTM 1230-5.1 modelini her zamankinden daha emniyetli ve verimli bir şekilde kullanmaları için geliştirilmiş. Kafesli uzatmalarıyla azami kanca yüksekliği 10 metre kadar artırılarak 111 metreye uzatılmış. Liebherr’in yeni LTM 1230-5.1 modeli için geniş ve değişken aralıkta kafesli jib üniteleri bulunuyor. Uzunluğu 11,5’tan 22 metreye olan katlanabilir jibler 0°, 20° ya da 40°’lik bir açıyla monte edilebiliyor. 

“VarioBase üzerinde tasarlanmış ilk mobil vinç”
Liebherr mühendisleri, çok sayıda ödül kazanan VarioBase destek teknolojisini, yeni vincin konseptini yaratma aşamasında, yapısal çelik konstrüksiyonun odağına yerleştirdiler. Bu, yeni LTM vincinin asimetrik bir destek tabanına sahip olacak ilk model olması anlamına geliyor. Ön taraftaki genişliği 7,4 m, arkada ise 8,1 m. VarioBase, bilhassa yüksek kaldırma kapasiteleri oluşturmanın, özellikle arka taraftaki çalışma alanında 8,1 metrelik destekler – ki LICCON kontrol ünitesi tarafından gerçek zamanlı olarak hesaplandı – üzerinde artık mümkün olduğu anlamına geliyor. Altyapıda bulunan altı silindirli bir Liebherr dizel motoru 400 kW / 544 bhp güç ve 2.516 Nm tork oluşturuyor ve Stage V egzos emisyonlarına uyumlu. Güç, vinç akslarına 12 hızlı ZF TraXon şanzımanla aktarılıyor.

800 tonluk LR 1800-1.0 paletli vinç

 

Etkinlikte öne çıkan bir diğer ürün ise 800 tonluk paletli vinç; LR 1800-1.0 oldu. Sıra dışı kaldırma kapasiteleri ve dünyanın her tarafında düşük maliyetli nakliye imkanına sahip olması için tasarlanan yeni model, vincin ana özellikleri arasında yer alıyor. Özellikle güçlü bir endüstriyel vinç olarak, enerji santrali inşaatı ve petrokimya endüstrisi gibi hareketli jib ve derik sistem ihtiyacı olan işlerde kullanılmak üzere tasarlanmış. İlk defa olmak üzere bom sisteminde nakliye esnasında birbirinin içine geçen üç farklı boyutta kafesli bölümler bulunuyor. Bu yeni vinç modeli aynı zamanda Liebherr’in paletli vinçler için kullandığı model adlarına yeni bir son ek getirdiğini gösterdi. Orta çizgiden sonra kullanılan “1” 800 tonluk vincin ilk modelini işaret ediyor. Noktadan sonraki “0” modelin ilk sürüm olduğu anlamına geliyor – bu sayı gelecekte yapılacak her önemli teknik değişiklikte 1 eklenerek artırılacak. Üründe dikkat çeken bir diğer özellik, nakliye maliyetlerini azalmak bakımından temel makinenin 3 metrelik bir nakliye genişliğine ve 45 tonluk bir azami nakliye ağırlığına ulaşmak üzere tasarlanmış olması. Paletli aksamının hareket halindeki 60 tonluk ağırlığı, paletlerin kaldırılmasıyla 45 tondan daha az bir ağırlığa düşürülüyor. Zemine yapılan baskının mümkün olduğunca düşük tutulması maksadıyla palet tabanları 2 metrelik bir genişliğe sahip bulunuyor.

Haberin devamı, Makina Market'in Haziran sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER