Limak İnşaat Ukrayna'ya metro yapacak

29 Temmuz 2016 Cuma - 11:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Limak İnşaat Ukrayna'ya metro yapacak
Limak İnşaat Ukrayna'ya metro yapacak

Ukrayna’nın Dnipro kentinin metro ihalesini Limak İnşaat kazandı. 224 milyon Euro’luk ihale bedelli metro inşaatı 4.5 kilometre olacak ve 3 istasyondan oluşacak. Limak sadece inşaatı değil dizayn ve elektro-mekanik işlerini de yapacak.

Limak İnşaat, Ukrayna’nın Dnipro şehrinde ihale bedeli 224 milyon Euro olan metrokontratı imzaladı. Toplam uzunluğu 4.5 kilometre olacak olan ve şehrin merkezi konumunda yer alacak yeni metro hattı 3 istasyondan oluşacak. Anlaşmaya Limak İnşaat adına Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız imza atarken Dnipro şehri adına Belediye Başkanı Borys A. Filatov imza attı. Şartnameye göre inşaatın 5 yılda tamamlaması öngörülüyor.

Bu bir başlangıç

İmza töreninde bir konuşama yapan Serdar Bacaksız, “Limak Grubu olarak Ukrayna’da böyle bir işe imza atmaktan dolayı son derece mutlu ve gururluyuz. Bu kontratın bizim açımızdan Ukrayna’da çok önemli bir başlangıç olacağına inanıyorum. Şartnamede inşaat süremiz 5 yıl olarak belirlenmiş olsa da Limak olarak her zaman olduğu gibi süresinden önce ve kaliteli bir şekilde bu işi tamamlayarak teslim edeceğiz. Öngörümüz bu işi 4 yıl içinde tamamlamak” diye konuştu.

Tasarımı da yapacak

Bacaksız, yaptığı açıklamada sadece inşaatın değil dizayn ve elektromekanik işlerinin de Limak tarafından yapılacağını belirterek, “Şirketimiz açısından önemli bir dönüm noktası olacak. Bu iş bitirme ile dünyanın pek çok başka yerinde metro inşaatı ihalelerine katılmayı hedefliyoruz” dedi. Projenin ihale sürecinin ise yaklaşık 4.5 yıl sürdüğünü ve imza aşamasına gelebilmek için çok uzun uğraşılar verildiğini ifade eden Bacaksız, bir Türk firması olarak böylesi zorlu bir ihale sürecinin ardından bu kontratı imzalıyor olmaktan gurur duyduklarını ifade etti.

30 firma yarıştı

Finansmanını tamamen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB) tarafından sağlanacak olan metro hattı ihalesine 30’dan fazla uluslararası inşaat firması katılmıştı. Son olarak 4.6 milyar dolarlık değeri ile Türkmüteahhitlerinin yurtdışında tek kalemde ve tek başına aldıkları en büyük iş olanKuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal ihalesini kazanarak kontratı imzalayan Limak, pek çok ülkede inşaat, altyapı, çimento, enerji ve turizm yatırımlarına ise devam ediyor.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER