Terra Yapı, BİM'in Elmadağ deposunu inşa ediyor

15 Şubat 2017 Çarşamba - 15:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Terra Yapı, BİM'in Elmadağ deposunu inşa ediyor
Terra Yapı, BİM'in Elmadağ deposunu inşa ediyor

Terra Yapı, BİM Birleşik Mağazalar Zincirinin Ankara Elmadağ'da hayata geçireceği 'bölge deposu' projesini üstlendi. Firma, 45 bin 200 metrekarelik depo projesinde ise İntek Kalıp-İskele Sistemleri'nin ürünleri tercih etti


BİM'in Ankara Elmadağ'daki bölge deposunun inşaatına başlanıldı. Ana yükleniciliğini Terra Yapı'nın üstlendiği proje 2 bin 450 metrekare idari bina, 4 bin 550 metrekare soğuk hava deposu ve 38 bin 200 metrekare ana depo binası olmak üzere toplam 45 bin 200 metrekare inşaat alanından oluşuyor. Dört aylık kaba inşaat süresi dikkate alınarak belirlenen projede ise İntek Kalıp-İskele Sistemleri'nin ürünleri kullanılıyor. Projenin büyük kısmını oluşturan ana depo binasının +1.00 kotu döşemesi, 8 metre yüksekliğinde, 152 x 108 metre (16.416 m²) büyüklüğünde, 1 metre derinliğinde ağır kirişlerin bulunduğu bir betonarme döşeme olarak hesaplandı. Döşeme 7 metre yüksekliğindeki 90x90 kolonların üzerine oturtuldu. Binanın iki cephesinde ise toplam 260 metre uzunluğunda betonarme perdeler mevcut. Projede döşemenin yüksek ve ağır olmasından dolayı kullanılması gereken iskele miktarının çok fazla olması ve işin süresinin kısa olması dikkate alınarak, döşeme iskelelerinin üçte ikisi kiralık olarak tedarik edildi. Projenin çok büyük bir kısmı 10x10 metre ve 10x8 metre ölçülerinde standart açıklıklara sahip bir kirişli betonarme döşeme olarak belirlendi. Ölçüler birbirini tekrar eden ölçüler olduğu için proje “masa sistemine” uygun. Kat yüksekliğinin 8 metre olması da masa sisteminin tercih edilmesinde önemli bir etken oldu. İntek Kalıp-İskele Sistemleri yetkilileri, masa sisteminin sağladığı avantajları ise kısaca şöyle özetledi:

İş güvenliği çok daha yüksek seviyede

Sistemi oluşturan plywood, H 20 ahşap kiriş ve kalıp iskelesi elemanlarını, her sefer kurup sökmek yerine, iş başlamadan önce bir ön montaj aşaması ile hazırlanan masaları sadece, alt ve üst ayar millerinden bir miktar indirerek betondan kurtarıp, masa taşıma arabaları ile bir sonra kurulacağı bölgeye taşımak, çok daha kolay ve her şeyden önce iş güvenliği açısından risklerin çok daha az olduğu bir yöntemdir. Yükseklik arttıkça masa sisteminin bu yöndeki faydaları daha da ön plana çıkmaktadır.

 

Kontrolü kolay

Masa sisteminde, her sefer yerinde kurulup, sökülen iskele sistemine oranla operasyon sayısı, buna bağlı olarak da kontrol edilmesi gereken unsurların sayısı çok daha azdır. Operasyon sayısı azaldıkça insan faktörü ve hata yapma olasılığı da azalır.

 

İşçilikten ve zamandan tasarruf

Her sefer ve daha zor şartlarda yapılması gereken işler, sadece ön montaj aşamasında ve çok daha güvenli bir ortamda yapıldığı için işçilikten ve zamandan tasarruf sağlanır.

 

Kalıp ve iskele malzemesini korur

Kalıp ve iskele malzemeleri en çok söküm sırasında yıpranır. Masa kalıp sisteminin en önemli özelliği bu yıpranmayı engelleyerek kalıp ve iskele malzemelerini çok iyi korumasıdır. Masa kalıp her durumda avantajlı olmayabilir. Ölçüler ve şekil açısından projenin uygun olmaması, vincin yeteri kazar zamanı olmaması, tekrar sayısının çok az olması gibi durumlarda, masa kalıp faydadan çok zarar yaratabilir. Karar vermeden önce, tüm koşullar bir arada değerlendirilerek detaylı bir analiz yapılmalı ve toplam fayda hesaplanarak en doğru sistem seçilmelidir. Günümüzün zorlu rekabet ortamında beklentiler sürekli artmaktadır. Kaliteli bir ürünü uygun fiyata tedarik etmek tek başına yeterli değildir. Kullanıcılar, kendilerini doğru yönlendiren, işinde uzman ve güvenilir çözüm ortakları ile çalışmayı tercih etmektedirler. İntek’in temel ilkeleri, günümüzün bu koşulları ile tam bir uyum içerisindedir. İntek attığı her adımda müşterilerinin faydalarını düşünerek hareket eder ve bu zihniyeti sayesinde müşterilerinin günlük operasyonlarını basitleştirip hızlandıran, şantiyedeki iş güvenliği seviyelerini yükselten ürün ve hizmetleri sunarak, onların zaman ve maliyet tasarrufu yapmalarına yardımcı olur.”

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER