İş makinesi kullanım alanı genişliyor

02 Kasım 2017 Perşembe - 11:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İş makinesi kullanım alanı genişliyor
İş makinesi kullanım alanı genişliyor

Tarımda iş makinelerinin kullanımı her geçen gün artıyor. Bu doğrultuda İzmir Foça'da pamuk üretimi yapan Celepler Pamuk Sanayi'de bünyesinde bulundurduğu çırçır fabrikalarında pamuk yükleme, boşaltma ve istifleme gibi zorlu işlerde MST İş ve Tarım Makinalar'ından kiraladığı ve satın aldığı teleskopik yükleyicileri ve kazıcı yükleyicileri kullanıyor

 

İzmir’in Foça ilçesine bağlı olan Gerenköy Beldesi'nde 1952 yılında Mustafa Celep tarafından ticari faaliyetlere başlamış olan Celepler Pamuk Sanayi, günümüzde zirai alanda Ege bölgesinde sayılı firmalar arasında yer alarak üretimlerini sürdürüyor. 1984 yılında şirketleşerek Celepler Pamuk Sanayi ve Ticaret unvanını alan şirket, başta pamuk olmak üzere, buğday, mısır, arpa, saman, slaj, zeytin, enginar, erik, üzüm, nar gibi ürünlerin üretimi, işlenmesi ve borsalar nezdinde ticaretini gerçekleştiriyor. Firma, adı geçen ürünlerin yetiştirilmesi, hasadı ve işlenmesi sırasında, sahip olduğu teknolojik ekipmanlar ve bin 500’ü aşkın personel ile sektörün önde gelen isimlerinden biri. Firmanın ikinci kuşak yöneticilerinden olan Baki Celep, 1952 yılından bu yana devam eden geleneğin sürüdürülmesinin önemine şu şekilde değiniyor: “Babamız ilk olarak 1952 yılında ticari faaliyetleri başlatmış ve günümüze kadar gelinen süreçte, hiçbir aksama yaşamadan çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Biz bir aile şirketiyiz ve şu anda şirkette üçüncü kuşağımız, yani çocuklarımı hatta yavaş yavaş torumlarımız da görev almaya başladı. Bu geleneği sürdürmek bizim için son derece önemli ve çok değe verdiğimiz bir geçmişimiz var.” Toplamda dört kardeş olduklarını ve üç kardeş olarak baba mesleğini sürdürdüklerini ifade eden Celep, “Kardeşlerimizden biri farklı bir sektörde çalışmalarını sürdürürken biz üç kardeş pamuk, çiftçilik ve gıda üzerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

“Sanko bizim eski dostumuz”

Sanko ile çok uzun yıllardır iş birliği içinde olduklarını ve pamuk işlemeye başladıkları yıllardan bu yana Sanko ile ticari bir birliktelik oluşturduklarını hatırlatan Celep, “Sanko ile olan dostluğumuz çok uzun yıllara dayanıyor. Fabrikayı kurduğumuz dönemden bu yana işlediğimiz pamuğun bir kısmını Sanko’ya veriyoruz” dedi. Yıllar içerisinde Sanko’nun iş makinesi üretimini ileri boyutlara taşıması ile birlikte makine ihtiyaçlarını da Sanko İş Makinaları’ndan karşılamaya başladıklarını ifade eden Celep, “Sanko makine üretmeye başlayınca, biz de makinelerimizi onlardan temin etmeye karar verdik. Şu anda her yıl düzenli olarak 10 adet telehandler kiralaması gerçekleştiriyoruz. Bunun haricinde birkaç adet telehandleri de satın aldık ve kendi makine parkımıza ekledik. Ayrıca birkaç adet MST marka kazıcı yükleyicimiz de bulunuyor” dedi. Makineleri depolarda bulunan pamukların taşınması amacı ile kullandıklarını ifade eden Celep, özellikle Ege bölgesinde birkaç adet depolama merkezlerinin bulunduğunu belirtti. Çiftçilerin toplamış olduğu pamukların bu depolara getirildiğini dile getiren Celep, “Alım depolarımıza çiftçiler ürünlerinin işlenmesi için bize getiriyor. Biz de özellikle teleskopik yükleyicileri depoların doldurulup boşaltılmasında kullanıyoruz. Yani hem çiftçiden malı alıp depoluyoruz, hem de depodaki malları sevkıyat için taşıyoruz” dedi.

Haberin devamı Makina Market'in Ekim sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER