Genie telehandlerin yeni distribütörü: İşmaktaş

14 Aralık 2017 Perşembe - 13:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Genie telehandlerin yeni distribütörü: İşmaktaş
Genie telehandlerin yeni distribütörü: İşmaktaş

İş makinelerine servis hizmeti vermek amacıyla kurulan ve zamanla distribütörlük çalışmaları içerisinde bulunan İşmaktaş, Genie telehandlerinin Türkiye temsilcisi oldu. Başlangıç olarak inşaat sektörünü hedef alan ve 18 metrelik telehandler üzerinde yoğunlaşacak olan İşmaktaş, önümüzdeki günlerde ilk teslimatını gerçekleştirmeye hazırlanıyor

İş makineleri sektöründeki önemli bir markanın merkez servisini üstlenmek amacıyla 2015 yılında İstanbul'da kurulan İşmaktaş, zaman içerisinde satış tarafındaki çalışmalarına ağırlık vererek distribütörlük sürecini başlattı ve Genie telehandlerinin Türkiye distribütörlüğünü üstlendi. İşmaktaş'ın distribütörlük çalışmalarıyla ilgili yaşanan süreci değerlendiren Genel Müdür Tamer İsa Aktaş, “Servisten satışa döndüğümüzde artık distribütörlük sürecimiz başlamıştı. Bu süreç içerisinde bazı markalar bize teklifte bulundu. Biz de bazı markaların kapısını çaldık ve Genie ile tanışma şansımız oldu. Daha sonra yapılan anlaşmalarla 2017 yılının Haziran ayından itibaren resmi olarak Genie telehandlerinin Türkiye distribütörü olduk” dedi.

Öncelik inşaat sektörü

Genie ile yapılan anlaşmanın sadece telehandler ürün grubunu kapsadığını kaydeden Tamer İsa Aktaş, ilk olarak inşaat sektörüne yoğunlaşacaklarına değinerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Genie'nin yüzlerce ürünü bulunuyor. Özellikle personel yükseltme platformları grubunda ürün çeşitliliği oldukça fazla ama bizim Genie ile anlaşmamız sadece telehandler ürün grubunu kapsıyor. Çünkü, şirket olarak yapımız telehandlere çok uygun. Genie'nin Avrupa'daki telehandler ürün gamına baktığınızda 6 metre 2,5 tondan, 18 metre 4 tona kadar 4 tane ana modeli var. İşmaktaş olarak bu 4 temel ürün üzerinde duracağız ama başlangıç olarak inşaat sektörünü hedef aldık ve Genie'nin 18 metrelik telehandleri üzerinde yoğunlaşacağız. Tarım ve endüstri tarafına da ilerleyen zamanlarda ağırlık vereceğiz, şu anda öncelikli hedefimiz inşaat sektörü olacak. Çünkü inşaat sektöründe pazar daha büyük. Biz, mümkün olduğu kadar az model üzerine yoğunlaşıp, müşterilerimizin beklediği tüm sorulara cevap verebilecek hale gelmek istiyoruz. Bu aşamadan sonra ise diğer sektörlere adım atarak 6, 7 ve 14 metrelik modellerimizi pazara sunacağız.”

Telehandler kullanım alanları

Türkiye'de telehandler pazarının çok hızlı büyüdüğünü ve her geçen gün kullanım alanlarının arttığını ifade eden Genel Müdür Aktaş, telehandler sayesinde tek makine ile birçok işin yapıldığına dikkat çekti ve şunları ekledi: “İş ve işçi güvenliği yasaları artık inşaatlarda klasik anlamda malzeme çıkarma işini onaylamıyor. O yüzden son zamanlarda neredeyse tüm inşaatlarda malzeme çıkarma işinde telehandler kullanılıyor. İnşaatın yanı sıra tarım tarafında da telehandler'lar yavaş yavaş boy göstermeye başladı. Bitki ve hayvan yetiştiriciliğinde telehandlerden önce traktörler kullanılıyordu. Traktörün önüne ya da arkasına kepçe takılarak bazı işler çözülmeye çalışılıyordu. Zaman içerisinde bu işlerin yerini bekoloderler aldı. Özellikle hayvan işletmeleri için bekoloderin arkasındaki bom kullanılmayınca belli bir zamandan sonra problem olmaya başladı. Dolayısıyla bekoloder bazı ihtiyaçları tam olarak karşılamadı ve yeni makine ihtiyacı doğrultusunda telehandler ortaya çıktı.” Telehandlerin joker bir makine olduğunu kaydeden Aktaş, makinenin farklı ataçman seçenekleri sayesinde birçok işi yapabildiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Telehandler şantiyeler için adete joker bir makine konumuna geldi. Telehandlerin bir ataçman taşıyıcı olması, her işletme için farklı bir makine anlamına geliyor. Yani telehandler'lar ataçman seçenekleri sayesinde bir işletme için forklift görevi görürken diğeri için bir yükleyici haline dönüşebiliyor. İlerleyen zamanlarda da bu makinelerin arkasına pulluk takılanlarını ve römork çekebilenlerini göreceğiz. Dolayısıyla telehandler sadece bekoloder ve loder gibi makinelerin pazarından değil aynı zamanda traktör pazarında da etkilerini gösterecek.”

“En temel ürünümüz Genie telehandleri”

Genie ile telehandler pazarına giriş yaptıklarını fakat şu anda çok büyük satış rakamlarını hedeflemediklerini kaydeden İşmaktaş Genel Müdürü Aktaş, öncelikle mevcut Genie müşterilerine kaliteli hizmet vermeyi hedeflediklerini söyledi. Aktaş, “Öncelikle İşmaktaş olarak Türkiye'de bulunan Genie müşterilerine kaliteli hizmet vermek istiyoruz. Şu anda Genie telehandleri İşmaktaş'ın en temel ürününü oluşturuyor. O yüzden bütün girişimimizi ve planlarımızı Genie üzerine yapıyoruz” dedi. Distribütörlük çalışmalarını ilk etapta tek merkezden yöneteceklerini de duyuran Tamer İsa Aktaş, satışta da bayileşme yerine direkt satış yapacaklarını aktararak sözlerine şu şekilde devam etti. “İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 3 şehirde yapılanmamız olacak ve bu şehirlerin çevresinde daireler çizerek büyüyeceğiz. Eğer satış adetlerimiz bizim taşıyabileceğimizden çok daha büyük bir noktaya gelirse bayileşebiliriz ama şu anda bayi aramayı gerektirecek bir durum yok.”

İlk teslimat gerçekleşiyor

Genie'nin Türkiye distribütörü olarak önümüzdeki günlerde ilk teslimatlarını gerçekleştireceklerinin altını çizen Aktaş, yılın ortasında distribütörlük aldıkları için makine bulmak noktasında zorlandıklarını kaydederek şunları aktardı: “Distribütörlük sürecimiz yıl ortasında başladığından dolayı fabrikaya üretim için belirli bir sayı verme şansımız olmadı. Bundan dolayı fabrikadan makine talebinde bulunamıyoruz. Mevcut stoktaki makineleri talep ettiğimizde ise istediğimiz modeli bulmakta zorlanıyoruz. Distribütörlük anlaşmasından sonra 18 metre 4 tonluk bir makineye ihtiyacımız vardı. O makineyi bulduk, önümüzdeki günlerde de ilk teslimatımızı gerçekleştireceğiz. İkinci makine için de siparişimizi ilettik. Şu anda makinenin kontrolleri yapılıyor. Yakın zamanda makine gönderilecek ve müşterimize teslim etmiş olacağız.” Satış sonrası hizmetler ve servis yapılanmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Genel Müdür Aktaş, “Türkiye'nin her yerinde servis yapılanmasına giderek ilerlemeyeceğiz. Bir yere makine sattığımız zaman öncelikle müşterimizin çalışmak istediği servisi tercih edeceğiz. Yani bizim istediğimiz değil, müşterimizin istediği ve memnun kalacağı bir servisle çalışacağız. Ayrıca kendi bünyemizde servis araçlarımız var. Bu araçlarımızı, problemlerin çözülemediği durumlarda joker gibi kullanacağız. Bu mobil servislerimizle en kısa sürede müşterilerimize ulaşarak problemleri çözüme kavuşturacağız” diye konuştu.

Hız ve yüksek manevra kabiliyeti

Türkiye'de sınırlı sayıda bulunan Genie telehandler müşterilerinin yedek parça konusunda sorun yaşamamaları için yedek parça departmanı kuracaklarını da duyuran Tamer İsa Aktaş konuyla ilgili şunları kaydetti: “İşmaktaş olarak yedek parça departmanı kuruyoruz. Bu departmanda uzun yıllardır sektörde çalışmış tecrübeli arkadaşlarımız yer alacak. Biz sadece Genie markasının değil, tüm markaların yedek parçalarını satmak istiyoruz. Dolayısıyla bir çok firma ile rakip olurken bir yandan da çözüm ortağı olacağız.” Genie telehandlerini müşterilerinin gönül rahatlığıyla tercih edebileceğini aktaran Genel Müdür Aktaş, “Genie telehandlerinin vaat ettiği en büyük özellik hız ve yüksek manevra kabiliyetidir. Genie'yi diğer markalarla karşılaştırdığımızda en yükseğe en hızlı şekilde yükselen ve en dar alanda dönebilen makine olarak karşımıza çıkıyor. Makine 3,55 santimetrede dönme hızına sahip. Dolayısıyla en yakın rakibinden yarım metre daha dar alanda dönebiliyor. Ayrıca makinenin çalışabilmesi için çok geniş bir alana ihtiyacı yok. Makinenin yakıt sarfiyatı da çok düşük bu da kullanıcılara büyük avantaj sağlıyor” diyerek pazar payıyla ilgili hedeflerinden şu şekilde bahsetti: “Amacımız her şeye rağmen satış değil. Yani bir şeyleri kırıp dökerek satış yapmak istemiyoruz. Büyüyen telehandler pazarında belirli satış rakamları yakalayarak ilerlemek istiyoruz. İnşaat sektöründe yüzde 5 ve 10 arasında bir pazar payı hedefliyoruz. Bu da 15 ile 30 makine arasında bir rakama tekabül ediyor. Taleplerimizi de fabrikaya bu yönde bildirdik.” Son olarak 2018 yılı telehandler pazarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Aktaş, “Eğer 2018 yılında beklenmedik bir olay olmazsa pazarın geçen seneye göre daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Telehandler ürün grubu şu anda 2006 – 2007'li yılların bekoloder pazarına benziyor. Pazar her geçen yıl büyümeye devam edecek. Yakın zamanda bu makineleri tüm inşaatlarda, depolarda, köylerde ve çiftliklerde görüyor olacağız” diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER