“Yeni ürünlerle pazar payımızı arttıracağız”

27 Aralık 2017 Çarşamba - 16:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

“Yeni ürünlerle pazar payımızı arttıracağız”
“Yeni ürünlerle pazar payımızı arttıracağız”

OSTİM’de küçük bir atölye ile faaliyetlerine başlayan ve kısa bir süre içerisinde sektörün önemli oyuncuları arasında yer alan Tekno Kardelen Mühendislik, kamyon üstü katlanır vinç grubunda önemli üretimler gerçekleştiriyor. Başarılarının devamı için Ar-Ge çalışmalarını da ön planda tutan firma, geliştirecekleri yeni ürünlerle pazar payını ikiye katlamayı hedefliyor

Türkiye'de ekonomik krizin yaşandığı dönemlerde (2002) imkansızlıklar içerisinde Ankara'da kurulan Tekno Kardelen Mühendislik, gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar sonucu sektörün önemli firmalarından biri haline geldi. Müşterilerine hidrolik mobil vinçler, teleskobik vinçler, ağaç - fidan sökme-dikme makineleri, insan platformları ve otomatik çöp toplama robotları gibi geniş bir ürün yelpazesi sunan firma, sektördeki başarısının sürdürülebilir olması için sürekli olarak Ar-Ge'sine yatırım yapıyor. Vinç ve Proje Taşımacılığı (CPT) dergisi olarak firmanın Genel Müdürü Tolga Öztürk ile bir araya geldik ve Tekno Kardelen Mühendislik'in çalışmalarını ve gelecekle ilgili hedeflerini konuştuk.

Öncelikle firmanızın kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?

 

Tekno Kardelen Mühendislik Makina Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2002 yılında Ankara- Ostim'de küçük bir atölye ile faaliyete başlamış olup bugün sektör birinciliğine doğru hızla ilerlemektedir. Firmamız, 2002 yılında ekonomik krizin dipte olduğu dönemlerde, herkesin ümidini kaybettiği noktada ve imkansızlıklar içerisinde kurulmuştur. O günkü mevcut kurulum şartlarını bir kardelen çiçeğinin yetişme şartlarına çok benzettiğimiz için firmanın ismi olarak da Kardelen'i seçtik. Firmamızın, İstanbul yolu Sarayköy mevkinde bulunan fabrikasında, Ostim ve İstanbul bölgesinde bulunan teknik servisinde 15 idari personel ve 55 atölye personeli olmak üzere toplam 70 çalışanı vardır. Yenilenen makine parkımız, tam otomatik metal kesme ve işleme tezgahlarımızla birlikte üretim kapasitemiz aylık 20 makineye ulaşmıştır.

Şu anda aktif olarak gerçekleştirdiğiniz üretimler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tekno Kardelen Mühendislik; hidrolik mobil vinçler, teleskobik vinçler, ağaç - fidan sökme-dikme makineleri, insan platformları ve otomatik çöp toplama robotları gibi geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Sürekli iyileştirmeyi ana prensip edinen Kardelen Mühendislik, 2007 yılında bünyesinde bir Ar-Ge birimi kurmuş ve önemli tasarımlar yapmıştır. 90 tonluk, 120 tonluk katlanır vinçler, Tübitak Teydeb desteği ile Türkiye'nin kuleden dönüşlü ilk teleskobik yük kaldırıcısı (Telehandler),Türkiye'nin ilk iş makinesi tekerleği bakım-onarım vinci (Tirehandler) ve dünyanın ilk tam otomatik çöp konteyneri toplama vincini başarıyla tamamlamıştır. 2017 sonunda ise tam otomatik çöp konteyneri yıkama vincimiz hizmete girecektir. Firmamız yıllık üretiminin yüzde 25 gibi bir kısmını ihracata ayırmaktadır. Romanya, Katar, Sudan, Türkmenistan, Kazakistan, Azerbeycan, Libya, Cezayir, Norveç, İran ve Irak başta olmak üzere birçok ülkeye ihracatımız devam etmektedir. İhracat payımızı daha da artırmak amacıyla mevcut yurt dışı servislerimize yeni pazarlama ve servis ağlarını katmak için yoğun çalışmalar yapmaktayız.

Vinç sektörüne yönelik olarak sunduğunuz ürünler neler?

Kamyon üzeri katlanır vinçler konusunda geniş bir tecrübe ve bilgi birikimine sahip olan firmamız bu konuda birçok yeniliğe imza atmıştır. Katlanır vinçlerimiz 3 tondan 120 tona kadar geniş bir kaldırma kapasitesine sahip olan ürün yelpazemiz sektörde başarılı bir şekilde yerini almıştır.

Röportajın devamı CPT dergisinin Kasım - Aralık sayısında

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER