Belediyelerden geridönüşüm atağı

29 Aralık 2017 Cuma - 15:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Belediyelerden geridönüşüm atağı
Belediyelerden geridönüşüm atağı

Son yıllarda kentsel dönüşüm çalışmalarında yaşanan artış, ortaya çıkan yıkıntı atıklarının dönüştürülerek ekonomiye kazandırılmasını da gündeme getirdi. Bu alanda yatırım yapan belediyelerden Eskişehir ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri, atıkların dönüşümü için Wirtgen Group’tan Kleemann marka mobil konkasörü makine parklarına kattı

Belediyelerin hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının çevreye verdiği zararı en aza indirgeme çalışmalarında ciddi bir artış yaşanıyor. Eskişehir’de her gün 2 bin ton inşaat ve yıkıntı atığı oluşuyor ve çevreye ciddi zararlar veriyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, yeni satın aldığı ve saatte 350 ton kırma kapasitesine sahip Kleemann MR 110 Z EVO 2 darbeli mobil konkasör ile bu zarar, aynı gün içinde ortadan kaldırmayı hedefliyor. Seyitgazi Yolu üzerinde bulunan Büyükşehir Belediyesi İnşaat ve Yıkıntı Atığı Geri Kazanım Tesislerinde geçici olarak depolanan hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları mobil konkasör ile boyut küçültmesi yapılarak geri kazanılıyor. Tesislerde hali hazırda çalışmakta olan ve saatte 240 ton kapasiteli kırıcının yanına ileri teknoloji donanımlı saatte 350 ton atık malzemeyi geri dönüştüren yeni bir mobil konkasör alan Belediye, Geri Kazanım Tesislerinde birikmenin önüne geçmeyi planlıyor. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi yetkilileri, “Tesislerimize getirilen inşaat ve yıkıntı atıklarından ve geri kazanılan kırılmış ürünle hem çevreye verilen zararı yok ediyoruz, hem de gelir elde ediyoruz. Son teknoloji mobil konkasör toprak, demir ve beton malzemeyi birbirinden ayırıyor. Geri dönüştürülen malzeme alt yapı, dolgu ve yol yapım çalışmaları ile katı atık düzenli depolama tesisinde günlük örtü malzemesi olarak kullanılıyor. Devlet Malzeme Ofisi’nden satın aldığımız kırıcıyı hemen devreye soktuk. Bu çalışmalar kapsamında Çevre Mevzuatının gereklilikleri yerine getirilerek, çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesi sağlanmaktadır” dedi.

İzmir’den de dönüşüme destek

İzmir Büyükşehir Belediyesi’de hafriyat ve yıkıntı atıklarının dönüşümü için Wirtgen Group’tan Kleemann MC 110 Z EVO model çeneli mobil konkasör satın aldı. İZBETON tarafından inşaat molozlarının biriktirildiği alana yerleştirilen mobil konkasör, saatte 350 ton molozu atık olmakta çıkarıp yapılacak yeni yollar için alt yapı malzemesine dönüştürüyor. Atıklar ortadan kaldırılırken, Belediye de yılda 3 milyon lira tasarruf etmeyi hedefliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin altyapı kuruluşu İZBETON Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yatırımda, kentin yol altı dolgu ihtiyacını atık malzemelerden karşılanması amaçlanıyor. İZBETON'un Bornova'daki Berber Salih Geri Kazanım Tesisi’nde kurulan mobil konkasörün çalışmalarını yerinde inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, saatte 350 ton üretim kapasitesine sahip olan kırma makinesi ile inşaat molozlarını atık olmaktan çıkarıp yeniden ekonomiye kazandırdıklarını söyledi. Ülke ekonomisine katkı sağlarken aynı zamanda hammadde kullanımını azalttığı için çevre kirliliğini de kaynağında azaltmış olan kırma makinesi sayesinde, molozların kent içerisindeki kötü görüntü oluşumu da engellenecek. İZBETON Genel Müdürlüğü, mobil özelliği olan kırım makinesini zaman zaman diğer şantiyelere de götürüp biriken inşaat yıkıntı atıklarını yerinde dönüştürebilecek. Yol alt temel malzemesinin ton fiyatı piyasada yaklaşık 10 liraya mal edilirken, Geri Dönüşüm Tesisi sayesinde bu rakam 3.75 liraya düşüyor. Yılda 450 bin ton üretim yapan tesis sayesinde İZBETON'un, yaklaşık 3 milyon liralık artı değer elde etmesi bekleniyor. Kalker, bazalt ve granit kırabilme özelliğine sahip olan mobil konkasör, ihtiyaç duyulması halinde mobil kırıcıya katlı bir elek ilave edilerek istenilen ebatlarda agrega (kırmataş) da üretilebiliyor.

Belediyelerin yatırımları devam edecek

Son dönemde kamu kuruluşlarının, geri dönüşüm çalışmaları kapsamında mobil kırıcı yatırımlarının arttığını belirten Wirtgen Group Kleemann Ürün Müdürü Ümit Hepgenç, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, daha öncesinde de Wirtgen ürünlerini kullanmıştı ve firmaya oldukça aşinalar. Ancak yine de alım sürecinde birkaç firma ile görüşüp teknik karşılaştırmalarda bulundular ve Kleemann almaya karar verdiler” dedi. Kleemann’ın işletme maliyetlerinin düşük ancak veriminin yüksek olmasından dolay çok tercih edilen bir marka haline geldiğini ifade eden Hepgenç, “Makinelerimizin jeneratör destekli çalışıyor olması, hidrolikle çalışan makinelere göre daha büyük mali avantaj sağlaması anlamına geliyor. Kleemann mobil konkasörlerinde motor, jeneratörü çalıştırır ve jeneratör de tüm ana ve yan bant konveyörleri, besleyicileri, titreşim motorlarını elektrikle besler ve bu nedenle yakıt maliyetleri düşer. Kleemann MC 110 Z EVO saatlik yaklaşık olarak 15 litre yakıt tüketir. Pompalı sistemle çalışan muadil makinelere göre oldukça düşük olduğunu söylemek gerekiyor” dedi. İzmri Büyükşehir Belediyesi dışında Muğla, Alanya, Malatya, Sivas, Eskişehir Büyükşehir Belediyelerine makine teslim ettiklerini, sadece Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde 5 adet mobil konkasörlerinin çalıştığını belirten Hepgenç, belediyelerde yaklaşık 20 adem Kleemann ürününün aktif halde çalıştığını ifade etti.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER