MB Crusher ile atıklar ekonomiye kazandırılıyor

02 Ocak 2018 Salı - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

MB Crusher ile atıklar ekonomiye kazandırılıyor
MB Crusher ile atıklar ekonomiye kazandırılıyor

İstanbul Esenyurt bölgesinde dolgu malzemesi üretimi yapan Batum İnşaat, döküm atıklarını geri dönüştürerek ekonomiye kazandırıyor. Bu dönüşümde Borusan Makina ve Güç Sistemleri’nin distribütörlüğünü üstlendiği MB Crusher ataşmanlarını kullanan Batum İnşaat, yılda yaklaşık 100 bin tonun üzerinde malzeme kırıyor

 

Hafriyat sektöründe 1976 yılından bu yana Türkiye'nin çeşitli illerinde çalışmalar gerçekletirmiş olan Batum İnşaat, günümüze kadar ki süreçte önemli projelere imza attığı görülüyor. Firmanın kurucusu Yüksel Yurt, özellikle Ankara ve İzmir’de büyük projelerde yer aldıklarını belirterek, “Ankara’da Sincan Çöp Arıtma Tesisi’nde 2,5 milyon metreküp, İzmir – Çeşme Otobanı’nda 3 milyon metreküp hafriyat yapmıştık. Sonrasında altyapı projelerine yönelmeye karar verdik ve yaklaşık iki yıldır, altyapı projeleri için dolgu malzemesi temin ediyoruz” dedi. Batum İnşaat, İstanbul Esenyurt bölgesinde, yaklaşık 9 bin metrekarelik bir alanda özellikle tünel, metro inşaatları, yıkıntı bina atıkları ve benzeri taşlı döküm malzemelerini geri dönüştürerek dolgu malzemesi olarak piyasaya veriyor” diye konuştu. Özellikle Avrupa yakasında dolgu malzemesine ciddi bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Yüksel Yurt, “Tekstilkent’ten Silivri’ye kadar olan bölgede sağlam dolgu malzemesi bulmak zor. Çünkü bölgenin yapısı biraz daha yumuşak bir zeminden oluşuyor. Bu nedenle Avrupa yakasında devam eden altyapı projelerinde kaliteli dolgu malzemesine yönelik ciddi bir ihtiyaç var. Ancak aynı durum Anadolu yakası için geçerli değil” dedi. Yıkılan binaların yıkıntı atıklarını aldıklarını, demirleri ayrıştırarak molozu tekrar kullanılabilir hale getirdiklerini belirten Yurt, “Biz aslında döküm sahasına gidecek olan taşlı her türlü malzemeyi alıp ekonomiye yeniden kazandırıyoruz. Bu malzemeleri kırarak, özellikle altyapı projelerinde dolgu malzemesi olarak satıyoruz. Yıkılan binalardan gelen molozları da ayrıştırıyoruz” şeklinde konuştu.

Dönüşümde MB Crusher’ın etkisi

2013 yılında internet üzerinde yaptığı bir araştırmada MB Crusher markası ile tanıştığını ve izlediği bir videodan çok etkilendiğini belirten Yüksel Yurt, “Ekskavatöre takılı olarak çalışan kırıcıyı görünce, tam da aradığım şeyi buldum demiştim. Daha sonra piyasada makineyi araştırmaya başladım ve kullananlarla görüştüm” diye konuştu. Yaptığı incelemeler sonucunda MB Crusher kırıcı ve eleğinin tam da ihtiyacına uygun ataşmanlar olduğuna kanaat getirdiğini söyleyen Yurt, şöyle devam etti: “Piyasada MB Crusher’ı kullanan arkadaşlarımla görüştüm ve makineyi çalışırken de inceledim. Bunun sonucunda iki adet MB Crusher 120 ve bir adet de elek aldım.” MB Crusher’ın konkasörlerden farklı olduğunu ve özellikle şehir içinde, gürültü ve toz oluşturtmadan çalıştığını dile getiren Yurt, “Şu anda bulunduğumuz noktada konkasörün çalışması zaten yasak. MB Crusher’ın avantajı, şehir içinde bile çok rahat bir şekilde kullanabiliyor olmanız. Kırıcı ya da eleği kullanırken, etrafı rahatsız edecek bir ses ya da toz ortaya çıkmadığı için kimse rahatsız olmuyor” diye ekledi.

Haberin devamı Makina Market'in aralık sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER