*Büyük işler için Büyük Kamyonlar lazım*

04 Ocak 2018 Perşembe - 10:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

*Büyük işler için Büyük Kamyonlar lazım*
*Büyük işler için Büyük Kamyonlar lazım*
 

Türkiye’nin en büyük kömür işletmelerinden biri olan Demir Export Kangal Kömür İşletmesi, Temsa İş Makinaları'ndan  8 adet Komatsu 785-7 model kaya kamyonunu teslim aldı. 1989 yılından bu yana Komatsu markası ile çalıştıklarını ifade eden Demir Export Kangal Kömür İşletmesi Müdürü İzmen Koç, "Komatsu Kamyonlar’dan son derece memnunuz ve Temsa İş Makinaları ile gelecekte de çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Sektöre 1957 yılında adım atan Demir Export, 1989'dan beridir Kangal Kömür sahasının işletmesini gerçekleştiriyor. Mülkiyesi Türkiye Kömür İşletmelerine ait olan Kangal Kömür sahası, daha sonra Elektrik Üretim A.Ş. devredildi. Elektrik Üretim A.Ş. tarafından ihale usulü ile işletmesini alan Demir Export, 1989 yılından itibaren kömür sahasında üretime başladı. Elektrik Üretim A.Ş 2013 yılında Termik Santralı ile beraber kömür işletmesinin mülkiyetini Konya Şeker'e devretmesinin ardından da Konya Şeker ile yeni bir anlaşma imzalayan Demir Export, 1989 yılından bu yana sahada kömür üretiyor. Yılda yaklaşık 7.2 milyon ton kömür üretimi gerçekleştiren Demir Export, Türkiye'nin en büyük kömür işletmeleri arasında yer alıyor.
Ocağın günlük işleyişi hakkında bilgi veren Kangal Kömür İşletmesi Mekanik Müdür Yardımcısı Yıldırım Yılmaz, "İki damar kömürümüz var. Üstteki örtüyü yükleyicilerimiz ile kamyonlara yükleyerek ilk damar kömüre kadar ulaşıyoruz. İkinci damar kömür için dragline kullanıyoruz. Dragline 'ara kesme' dediğimiz aradaki kil örtüyü alarak alttaki ikinci damar kömüre ulaşıyor ve onu kazarak yukarı çıkartıyor. Günlük işleyişimiz ilk olarak operatörlerin günlük makine kontrolünden başlıyoruz. Üç vardiya şeklinde 24 saat çalışan bir işletme burası" dedi. Yıllık üretim miktarı hedeflerine ulaşmak için makine parkına çok önem verdiklerini belirten Yılmaz, "Makine revizyonlarımızı üreticilerinin tavsiye ettikleri saatlere uygun belirlemeye özen gösteriyoruz. Biz makine üreticisinin tavsiyelerine kendi tecrübemizi de katarak makinelerden maksimum verim almayı hedefliyoruz" şeklinde belirtti.

“En önemlisi yakıt tasarrufu ve bakım masrafları”
İş makinesi alırken öncelikli olarak yakıt tasarrufu ve tamir bakım masrafları dikkate aldıklarını belirten Kangal Kömür İşletmesi Müdür İzmen Koç, "Makine parkımızda farklı makineler mevcut. Satın alma maliyetinden ziyade, öncelik verdiğimiz konu, yakıt sarfiyatı ve tamir bakım masrafları. Bu kalemlere çok dikkat ediyoruz. Burası büyük bir ocak, büyük bir işletme. Ocak Sahasında küçük kapasiteli kamyonların çalışması mümkün değil. Bizim yıllık hedeflediğimiz üretim rakamımız olan 7.2 milyon ton seviyesine ulaşabilmemiz için büyük hacimli kamyonlara ve makinelere ihtiyacımız var" dedi. Konya Şeker ile yeni sözleşme imzaladıktan sonra makine parkını büyütme kararı aldıklarını belirten Koç, "Bizim 1989 yılından bu yıla kadar çalışan Komatsu 785-1 model kamyonlarımız var. Bunlar artık ekonomik ömrünü tamamladı ve hem iş güvenliği açısından hem de yakıt sarfiyatları ve tamir bakım masraflarını göz önüne alarak artık çalışmamaları gerektiğine kanaat getirdik. Bu yüzden yeni kamyonlar almaya karar verdik. Yeni kamyon arayışında bizim için en önemli olan yakıt ve tamir bakım masraflarının az olmasıydı. Çünkü bu maliyeti ne kadar azaltırsak karlılık oranımız şüphesiz bir o kadar artacaktır" şeklinde konuştu.

"Aradığımız özellikleri Komatsu 785-7 lerde var"

 

Temsa İş Makinaları'nın distribütörlüğünü üstlendiği Komatsu ile 1989 yılından bu yana çalıştıklarını belirten İzmen Koç, “Komatsu 785-1 kamyonları ile 1989 yılından beridir çalışıyoruz. Bu bağlamda aslında buradaki ocağı işlettiğimizden beridir birlikte çalışıyoruz. Bu beraberliği 2015 yılında aldığımız dokuz kaya kamyonu ile sürdürdük” dedi. Aradıkları tüm özelliklerin Komatsu 785-7 lerde var olduğunu belirten Koç, "Kamyonların performanslarından memnun kalınca, 2017 yılı içinde de 6 adet kaya kamyonu ve 2 adet kömür taşıma kamyonu olacak şekilde sekiz adet kaya kamyonu daha aldık. Geneli itibari ile kamyonların 12 tanesi dekapaj faaliyetlerinde geri kalan beş tanesi kömür üretim faaliyetlerinde çalışacak" dedi. Komatsu kaya kamyonlarının yakıt ve bakım masraflarının az olmasının yanı sıra performansın da beklentileri karşıladığını belirten Koç, "Maliyeti, performansı, yakıt ve bakım masrafları Komatsu'yu seçmemizdeki önemli etkenler. Biz Komatsu markası ile yıllardır çalışıyoruz ve 785-7 kamyonların performansından çok memnunuz. Bu bağlamda makine parkımızı Komatsu ile genişletmeye karar verdik. Ek olarak Komatsu yakıt tasarrufu bakımından da eski model kamyonlarına göre önemli bir yol kat etti" şeklinde belirtti. Yakıt tasarrufunu bizzat sahada deneyerek test ettiklerini belirten Koç, "Komatsu'nun 1986 785-1 modelini ve yeni aldığımız 785-7 model kaya kamyonunu sahada beraber çalıştırdık ve yeni kamyonların daha yüksek performansla çalıştığını, yakıt bakımından da yüzde 50 oranında daha az harcadığını gördük. Ek olarak eski kamyonlar 60 ton kapasiteli. Yeni kamyonlar ise 100 ton kapasiteli. Yani hem daha çok yük taşıyor hem de daha az yakıyor" ifadelerini kullandı.

Haberin devamı Makina Market'in Aralık sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER