Doğru lastik, maliyetleri düşürüyor

05 Şubat 2018 Pazartesi - 09:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Doğru lastik, maliyetleri düşürüyor
Doğru lastik, maliyetleri düşürüyor

Yokohama iş makinesi lastiklerini Türkiye’ye tanıtan ve satışını yapan tek bayi olan OTR Lastik, 2017 yılında Goodyear markasının da bayiliğini üstledi. Lastikli iş makineleri için hem yeni lastik hem de kaplama seçeneği sunan OTR Lastik, 2018 yılında da yeniliklerle müşterilerine hizmet verecek. Özellikle L5 lastik uygulamaları ile yakıt maliyetlerini de düşürmeyi başaran firma, Portsan Mermer firmasına bir makine için yılda 45 bin TL yakıt avantajı da sağlıyor

Yokohama iş makinesi lastiklerinin Türkiye’deki tek bayisi olarak çalışmalarını sürdüren OTR Lastik, ayrıca Goodyear iş makinesi lastikleri ve Özka iş makinesi ve forklift lastiklerinin bayiliğini sürdürüyor. Yol dışı lastik ürünlerinin arasında E3, E4 tip kaya kamyonu lastikleri, L3,L4,L5 itip yükleyici ve dozer lastikleri, G2, G3 tip greyder lastikleri, radyal mobil vinç lastikleri, liman lastikleri, yer altı maden lastikleri, her tip açık maden ve ocaklarda kullanılan lastikler, forklift lastikleri, her tip düz ve çekiş tipi otobüs/kamyon lastikleri, 4x4, SUV ve binek lastikleri ile kış lastikleri bulunuyor. Son dönemde özellikle maden ve mermer ocaklarında kullanılan yükleyici ve belden kırmalı kaya kamyonları için taleplerin yoğunlaştığını belirten OTR Lastik Yöneticisi Bülent Kristal, 2017 yılının bir önceki yılın satış oranlarına göre iyi bir yıl olduğunu ancak genel olarak durağan geçtiğini söyledi. Özellikle Çin’in birkaç yıldır blok mermer alımını eskiye göre azaltmasından dolayı mermer ocaklarında da üretim kapasitelerinin azaldığını ve lastik talebinde de düşüş yaşandığını belirten Kristal, “Her ne kadar satış adetleri açısından geçtiğimiz yıldan iyi bir durumda olsak da piyasanın büyüdüğünü söylemek zor. Bu başarı, bizim satışa daha fazla odaklanmamız ve Goodyear bayiliğini almamız sayesinde oldu” dedi.

Yılda 45 bin TL tasarruf

Özellikle mermer ocaklarında sıklıkla tercih edilen lastik zincirinin, yapısı uygun olan ocaklarda kullanımını azaltmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiren OTR Lastik, son olarak Burdur Bucak ve Demre Limra’da bulunan ocaklarda Portsan Mermer firmasında özel bir çalışma gerçekleştirdi. Firmada bulunan 29,5x25 ebatlarında yükleyici lastiklerini L5 modelleri ile yenilendiğini ve zincirsiz kullanıldığını belirten Kristal, elde etmiş oldukları sonuçların ise firma yetkililerini çok mutlu ettiğini dile getirdi. L5 lastiklerinin kullanımı ile ilgili bilgi veren Kristal, “L5 lastiği her ocak için uygun olmayabilir. Portsan Mermer, ocaklarında ki eğimin minimum seviyede kalmasını sağlamak için düzenli olarak greyder çalıştırıyor ve atık mermerlerin lastikleri kesmemesi için yollar düzenli olarak temizleniyor. Bu durumda L5 lastiğinin kullanılması için ideal bir ortam oraya çıkmış oluyor” dedi. Bucak ve Demre’de L5 kullanımı sonucunda zincirsiz çalışan yükleyicilerde saate yaklaşık 3.3 litre mazot tasarrufu yapıldığını, bir makinenin günde 10 saat çalıştığını belirten Kristal, “Yıllık bir hesap yaptığımızda, zincirsiz L5 lastiği ile çalışan bir yükleyici, yılda yaklaşık 11 bin ile 12 bin litre yakıt tasarrufu sağlamış oluyor. Bu rakamlar, tek bir makinede L5 kullanımı sayesinde elde edilmiş olan rakamlar. Böyle bir avantaj sağlayabilmiş olmaktan dolayı son derece mutluyuz ve tabii müşterimiz de çok memnun” dedi.

Haberin devamı Makina Market'in ocak sayısında...

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER