“Sektör, 2018’de hareketli olacak”

07 Şubat 2018 Çarşamba - 10:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Ortadoğu Dizel Motor’un kurucusu Mustafa Kemal Beskin
Ortadoğu Dizel Motor’un kurucusu Mustafa Kemal Beskin

Ağırlıkla iş makinesi olmak üzere Cummins motorun kullanıldığı birçok alana orijinal yedek parça tedariği sağlayan Ortadoğu Dizel Motor, aynı zamanda Amerika’da üretilen Interstate-McBEE ve kendi markaları olan MK Diesel ürünlerinin de satışını gerçekleştiriyor. 2017 yılının hareketli bir yıl olduğunu vurgulayan Ortadoğu Dizel Motor’un kurucusu Mustafa Kemal Beskin, 2018 yılından da umutlu olduklarını söylüyor.

Başta iş makineleri olmak üzere, jeneratör, kamyon, otobüs, deniz taşıtları, vinç motorları ve forklift gibi ürünlerde kullanılan Cummins marka motorlar için orijinal yedek parça satışı yapan Ortadoğu Dizel Motor, kurulduğu tarihten bu yana çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ettiriyor. 3 litreden 50 litreye kadar olan tüm motor parçalarına toptan ve perakende satış hizmeti veren firma, ayrıca 1947 yılında Amerika’da kurulan ve dünyanın bir çok noktasında, motor yedek parça satış alanında faaliyet gösteren Interstate-McBEE markasının Türkiye distribütörlüğünü de yapıyor. Bunların dışında kendi markası olan MK Diesel ürünlerinin de satışını gerçekleştirdiklerini belirten Ortadoğu Dizel Motor kurucusu Mustafa Kemal Beskin, 2017 yılında hedeflerinin de üzerinde satış adetlerine ulaştıklarını belirtti.

Beskin, Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv bölümünden mezun olduktan sonra, BMC Diyarbakır Yedek Parça Bölge Sorumlusu olarak uzun yıllar çalışmış. Ardından İstanbul’da yine BMC Yedek Parça Bölge Sorumlusu olarak çalışmalarına devam eden Beskin, sonrasında kendi firmasını kurmak üzere firmadan ayrılıp, Ortadoğu Dizel Motor firmasının kurucusu olarak çalışmalarını devam ediyor. 2018 yılına da hızlı bir giriş yaptıklarını belirten Beskin, “Türkiye genelinde İstanbul, İzmir ve Samsun bölgesinde konuşlanmış durumdayız ve sektörde tecrübeli olan bir ekibimiz var. Bu da başarımızda etkili olan etmenlerin başında yer alıyor” dedi. Üç ayrı markanın ürünlerinin satışını gerçekleştirdiklerini belirten Beskin, şunları söyledi: “Cummins, Interstate-McBEE ve MK Diesel markalarımızın satışını gerçekleştiriyoruz ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar stoğa sahibiz. Bu sayede müşterilerimizin taleplerinin tamamına cevap vermeye çalışıyoruz.” Müşterilerin, makinelerin yaşına göre yedek parça alımına yöneldiğini belirten Beskin, “Müşterimizin makinesi 5 yaşın üzerindeyse Cummins almak yerine muadil yedek parçalara yönelmeyi tercih ediyor. Biz de bu durumda Interstate-McBEE ya da MK Diesel markalarımız ile ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz” dedi.

Sahte yedek parçalarla mücadele

 

Türkiye’de sahte yedek parça satışı konusunda ciddi sorunlar yaşandığını ve bunun önüne geçilmesi gerektiğini ifade eden Beskin, şunları söyledi; “Bu konu aslında vicdansal bir konu. Çünkü sahte yedek parçalar, ağırlıklı olarak Çin üzerinden Türkiye’ye giriş yapıyor ve yedek parça satışı yapan çeşitli yerlere satılıyor. Yedek parça satan firma, aldığı ürünün sahte olduğunu biliyor ancak müşterisine satarken orijinal olduğunu iddia ederek satıyor. Konunun vicdansal olmasının bence asıl nedeni burada. Çünkü bu parçayı alan kişi, orijinal olduğunu düşünerek alıyor. Bu resmen karşı tarafı dolandırmak anlamına geliyor ve beni çok rahatsız ediyor” dedi. Sahte parçaların satışı konusunda çeşitli mücadeleler verdiklerini ve özellikle Cummins ile de konu ile ilgili iletişimde olduklarını belirten Beskin, ancak yine de önüne geçmek için denetimlerin sıklaştırılması ve yasal yaptırımların arttırılması gerektiğini ifade etti.

Haberin devamı Makina Market'in Ocak sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER