“2018’de büyüme öngörüyoruz”

20 Şubat 2018 Salı - 09:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

“2018’de büyüme öngörüyoruz”
“2018’de büyüme öngörüyoruz”

2017 yılını geride bıraktık. Oldukça hareketli geçen yılın ardından 2018 yılı ile ilgili beklentiler de şekillenmeye başladı. İş makineleri sektörünün öncü kuruluşu olan İMDER’in Yönetim Kurulu Başkanı Ediz Calapoğlu, sorularımızı yanıtladı.

İş makinesi sektörü açısından hareketli geçen bir yılı daha geride bıraktık. Ülke genelinde devam eden devlet destekli projeler, makine satışlarına da yansırken, yurtdışında Türk makinelerine olan güven de ihracat rakamlarının artmasını sağladı. İMDER verilerine göre 2017 yılında iş makineleri sektöründe iç pazarda yaklaşık 12 bin 500 adet iş makinesi satışı gerçekleştirildi. Kazıcı yükleyici, paletli ekskavatör, lastikli yükleyici ve mini grubu ise en çok satışı gerçekleşen ürünler arasında yer aldı. İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Ediz Calapoğlu, geride bıraktığımız yılı Makina Market için değerlendirdi.

Öncelikle 2017 yılı iş makineleri sektörü açısından nasıl bir yıl oldu?

 

İş makineleri sektöründe iç pazarda yaklaşık 12 bin 500 adet iş makinesi satışı gerçekleştirilirken, yurtdışı pazarlarında Türk makinelerine olan güvenin artması genel talebi önemli ölçüde etkilemiş ve ihracatın geçtiğimiz yıla oranla yüzde 8 artmasını sağlamıştır. Dünya ekonomisinin son 7 yılın en yüksek büyüme hızına ulaşması, yurtiçindeki ekonomik faaliyetlerin olumlu etkisi iş ve inşaat makineleri sektörüne de yansımıştır. Türkiye’de devam eden altyapı, inşaat, kentsel dönüşüm projeleri ve mega projeler, iç pazardaki talebi canlı tutmuş ve üretim yapan firmalar ihracat politikalarını geliştirerek 2017 yılında ihracata güvenle odaklanabilmişlerdir. Cezayir, İngiltere, Suudi Arabistan, ABD, İran, Hollanda, Avusturya ve Rusya ihracat pazarlarımız arasında öne çıkan ülkeler olarak yer almıştır. Avrupa’da önemli bir noktada yer alan iş makinesi kiralama sektörü ülkemizde de son yıllarda ekonomideki payını arttırmıştır. 2017 yılında kiralama sektöründe dikkate değer bir artış gerçekleşmiştir.

2017 yılında adetsel bazda gerçekleşen makine satışları hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi ürün grubundan kaç adet makine satışı yapıldı? En çok hangi ürün grubunda satış gerçekleştirildi? Neden?

Kazıcı yükleyici, paletli ekskavatör, lastikli yükleyici ve mini grubu en çok satışı gerçekleşen ürünler olmuştur. Kazıcı yükleyicide satışlar geçtiğimiz yıla oranla bir miktar düşüş göstermiştir. Bunun sebebi; ihtiyacın farklılaşması olarak gösterilebilir. Sektör kamu destekli büyük projelere ürün sağlamaya 2017 yılında da devam etmiştir. Dolayısı ile büyük projelerde işe daha odaklı ve hızlı bitirmek amaçlı büyük tonajlı ekskavatörler tercih sebebi haline gelmiştir. Hatta yılın ilk dönemlerinde stoklarda daha fazla ekskavatör olsaydı, satış adetleri daha da artabilirdi.

Röportajın devamı Makina Market'in Ocak sayısında..

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER