NSK Group fabrikaları IATF 16949: 2016 denetimlerini başarı ile geçti

09 Mart 2018 Cuma - 10:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

NSK Group fabrikaları IATF 16949: 2016 denetimlerini başarı ile geçti
NSK Group fabrikaları IATF 16949: 2016 denetimlerini başarı ile geçti

NSK Group fabrikaları IATF 16949:2016 belgesi denetimlerinden başarı ile geçti. Fabrikalarda denetimlere hazırlık kapsamında kişi başı yaklaşık 6 saat, toplamda ise 2222 saat KYS eğitimi yapıldı.

 

IATF 16949:2016 belgesi alınmadan önce direksiyon ve süspansiyon parçaları fabrikası ISO/TS 16949:2012, sıcak metal dövme fabrikası ise ISO 9001:2008 belgesine sahipti. Revizyon yayınları ile NSK Group fabrikalarında bilgilendirme seminerleri yapıldı. Detaylı revizyon çalışmaları için tüm Kalite Yönetim Sistemi (KYS) yeni bir bakış açısı ile gözden geçirildi. Fabrikalarda tüm seviyelerde çalışanlara toplam 2222 saat KYS farkındalık ve iç denetçi eğitimleri verildi. Bu kapsamda her çalışan yaklaşık kişi başı yılda 6 saat KYS eğitimi almış oldu. KYS gereksinimleri çerçevesinde tüm süreçler için risk ve fırsat analizi yapıldı. Ek gereksinimler ile ilgili uygulamalar süreç sahipleri tarafından geliştirildi. Ayrıca önleyici faaliyet çalışmaları güncellendi. Poka-Yoke uygulamaları geliştirildi. Yapılan tüm hazırlıklardan sonra NSK Group fabrikaları 8-12 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleşen IATF 16949:2016 denetimlerinde başarı ile geçti.

Tüm departmanlar sürece katıldı

NSK Group kalite departmanlarının aktif rol üstlendiği denetim hazırlık süreçlerinde tüm departmanların katılımının sağlandığına dikkat çeken Kalite Müdürü Özkan Kahveci, konu ile ilgili şunları söyledi: “Revizyon ile gelen süreçte, risk - fırsat analizi ilk olarak dikkatleri çekse de detaylı çalışmalar operasyonel uygulamalarda otomotiv sektörünün beklentilerine karşılık pek çok yenilik içermektedir. Tüm süreçlerde süreç sahibinin liderliğini gerektiren, çok boyutlu bakış açısı ile gelişimin sürekliliği temin edilmektedir. Tüm departmanların katılımı sağlanarak çok boyutlu bakış açısıyla devam eden uygulamaları ve yeni gereklilikleri gözden geçirdik. Toplam üretken bakım faaliyetleri gelişimi için üretim ve bakım çalışanları eğitimlere katılıp bilgilerini tazeledi ve bu bakış açısıyla gerekli uygulamaları hayata geçirdiler. Diğer bir yandan sistem revizyonu ile tedarikçi gelişim ve değerlendirme süreçleri de geliştirildi. Yazılım içeren uygulamalara, bilgi güvenliğine, gelişen teknolojik kavramlara yönelik bazı aksiyonlar alındı.” Yeni müşterilere dünya çapında kabul edilen IATF 16949:2016 belgesi referansı ile gidebilmesi KYS uygulanmasının en açık kazanımı olduğuna değinen Kahveci, şunları ekledi “Yeni IATF 16949 standardı mevcut ISO/TS 16949:2012 faydalarını sürdürürken; sürekli gelişimin kolaylaşması, pazar fırsatlarının artması, uygulama etkinliklerinin ve uyumunun sağlanması, çalışanların katılımı ile motivasyonun artması gibi alanlarda ilave yeni getiriler sağlayacaktır. IATF 16949:2016 gereklilikleri üst yönetimi de içine katarak tüm süreç sahiplerinin desteğini gerektirmektedir. Bu süreçte, süreçlerine hâkim ve deneyimli bir kadroya ve üst yönetime sahip olmamız en büyük avantajımız oldu.”

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER