Teknoloji, imalat alışkanlıklarını değiştiriyor

27 Haziran 2018 Çarşamba - 09:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Teknoloji, imalat alışkanlıklarını değiştiriyor
Teknoloji, imalat alışkanlıklarını değiştiriyor

Teknolojide yaşanan gelişim, imalat anlayışlarını da değiştiriyor. Endüstri 4.0 ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) arkasındaki hareket gittikçe güçlenirken, üreticiler, çevreleriyle iletişim kuran ve önemli bilgiler sağlayan sensörler ya da nesneler geliştirmenin yollarını arıyor

Endüstri 4.0 ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) arkasındaki hareket gittikçe güçlenirken, daha fazla sayıda akıllı cihaz/ürün üreticisi çevreleriyle iletişim kuran ve önemli bilgiler sağlayan sensörler ya da nesneler geliştirmenin yollarını arıyor. Parker Hannifin de bu üreticilerin arasında yer alıyor. Birçok yönden avantaj sağlayacağı öngörülen bu sistem, özellikle en iyi kalitede üretim yapmak, teçhizat dayanıklılığını arttırmak ve genel verimliliği iyileştirilmesini kapsıyor. IIoT'nin imalat makineleriyle ilgili olarak makine izleme ve öngörücü bakım konusunda yeni kapılar açacağı belirtiliyor. Ancak henüz katedilmesi gereken çok yol var. Dahili zekâ, bağlanabilirlik ve kontrol sağlayan otomasyon çözümleri sunmak için hidrolik, pnömatik ve elektro-mekanik uzmanları imalat makinesi müşterileri ile daha fazla ortaklık kuruyor. Bu ortaklıkların amacı, makineler ve fabrikalar tarafından toplanan verinin doğru ve etkili bir şekilde analiz edilmesini sağlamak. İmalat makinesi üreticilerinin ürünlerini hassas, tekrar edilebilir, verimli ve tabii ki ekonomik hale getirmenin yanı sıra daha hızlı ve güvenli yapmak istemesi bu akımı güçlendiriyor. Ancak bu, genellikle firmanın becerilerinin kısıtlı olduğu veya hiç bulunmadığı faklı alanlarda oldukça fazla yatırım gerektiriyor. İmalat makinelerini kullanan tüm üreticiler yağ kaçaklarından, boru deliklerinden ve diğer yaygın arızalardan korunmak için önleyici bakım işlemlerini planlama becerisinden faydalanır. Burada basınç, debi ve sıcaklık gibi fiziksel niteliklerin analizi öne çıkar. Ancak bu veriden maksimum yarar sağlamak için bu parametrelerin etkileşimi bilinmesi gerekiyor.

Uzaktan müdahale

İleri görüşlü bir otomasyon teknolojileri uzmanının mühendislik yetenekleri, tecrübesi ve uzmanlığı olağanüstü derecede önemli ve gerekli hale geliyor. Böyle tedarikçiler sensör verileri, internet üzerinden bağlanabilirlik ve otomatik girdiler ya da bir operatör aracılığıyla uzaktan kontrol sayesinde akıllı işlevler eklemek için ürün geliştirme işlemlerini yeniden gözden geçiriyor. Bu faktörler sayesinde geleneksel (akıllı olmayan) mekanik çözümlerle gerçekleştirilen basit otomasyon işlemlerini gerekirse dünyanın başka bir ucundan, uzaktan gerçekleştirilebilen yüksek verimli, optimize edilmiş uygulamalara dönüştürülebiliyor.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER