İMDER, CECE’yi ağırladı

06 Temmuz 2018 Cuma - 08:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İMDER, CECE’yi ağırladı
İMDER, CECE’yi ağırladı

Avrupa İş Makinaları Federasyonu (CECE), Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği'nin (İMDER) daveti üzerine “Yürütme Kurulu” toplantısını İstanbul'da gerçekleştirdi. Yürütme kurulu toplantısının ilk kez CECE genel merkezi Brüksel dışında düzenlenmesinin ayrı bir öneme sahip olduğunun altını çizen CECE Genel Sekreteri Riccardo Viaggi, davet için İMDER’e teşekkürlerini sundu

İş makineleri sektörünün Avrupa’daki üst kuruluşu olan CECE (Avrupa İş Makinaları Federasyonu) İstanbul’da İMDER tarafından ağırlandı. İMDER, yönetiminin de yer aldığı CECE, İstanbul’da düzenlenen yürütme kurulu toplantısına ev sahipliği yaptı. Toplantıya katılan CECE Genel Sekreteri Riccardo Viaggi, gerçekleşen toplantının ilk kez CECE genel merkezi Brüksel dışında olmasından dolayı ayrı bir öneme sahip olduğunun altını çizdi ve daveti için İMDER’e teşekkürlerini sundu. 13 Haziran tarihinde düzenlenen yürütme kurulu toplantısı sonrasında, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen sektör temsilcileri ile üretim yapan İMDER üyeleri bir araya geldi. Türkiye ekonomisine önemli katkıları bulunan İMDER üyelerinin faaliyet alanlarının kapsamlı bir şekilde uluslararası paydaşlara aktarıldığı toplantıda ayrıca İMDER’in Ekonomi Bakanlığı desteği ile yürütmüş olduğu UR-GE Projesi ve ikinci projesi ile hedefledikleri de CECE üyeleri ve ekibi ile paylaşıldı. Toplantı sonunda CECE, iki yılda bir düzenlenen ve bu sene 17-19 Ekim tarihleri arasında Roma’da gerçekleştirilecek olan sektör liderlerinin buluşacağı kongresine tüm İMDER üyelerini davet etti. İMDER’in 2007 yılından beri üyesi olduğu CECE; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İtalya ve Rusya gibi ülkelerden iş makineleri alanındaki ülkelerinin önde gelen dernekleri ve kurumlarını üyeleri arasında barındırıyor. Çalışmalarını ise bu üyeler ve ülkeler arasındaki stratejik ortaklık, lobi faaliyetleri, iletişim ve mevzuatlar konusunda yürütüyor.

İhracat pazarını genişletiyor

İMDER& İSDER’in Ekonomi Bakanlığı desteği ile yürüttüğü İş ve İstif Makinaları Üreticileri UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) Projesi’nin birincisini 2017 yılının sonunda başarıyla tamamlanmıştı. İMDER& İSDER, üretim yapan üye firmalarının ihracat pazarlarını genişletebilmeleri ve uluslararası rakipleri ile daha rahat rekabet edebilmeleri adına eksikliklerinin tespit edilerek desteklenmesi amacıyla 2014 yılında başlatılan UR-GE projesinin ikincisi için de çalışmalar başlattı. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen toplantıda detayları duyurulan UR-GE projesi ile ilgili İMDER Yönetim Kurulu Üyesi Ediz Calapoğlu, 10 firma ile başlayan 1. UR-GE projesine ek olarak bu projede hedeflerinin çok değerli yeni imalatçı ve yan sanayi firmalarının da katılımıyla üye sayılarını 15-20 bandına çıkartmayı amaçladıklarını ifade etti. UR-GE Komitesi Başkanı Mehmet Bebek ise ikinci projede sektördeki güçlü firmaları da yanlarına alarak bir önceki projedeki tecrübeleriyle daha verimli bir çalışma planı izleyeceklerini belirtti. Bebek, bu proje ile amaçlarının; üretim yapan firmaların alt yapısını geliştirerek onları dünya piyasalarındaki rekabete hazır hale getirmek olduğunun altını çizdi. Konya Sanayi Odası Başkanı ve İMDER üyesi Hidrokon’un Genel Müdürü Memiş Kütükçü, tam bağımsız yerli ve milli üretimin sürdürülebilir bir çalışma stratejisi ile mümkün olduğunu belirtti. Türkiye’nin ekonomi güvenliğinde sanayicilere kritik görevler düştüğünü belirten Kütükçü, bilgi işlemden katma değer üretime kadar pek çok alanda Türkiye’nin alacağı yolda UR-GE Projesi gibi devlet desteklerinin rolünün önemine dikkat çekti. İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, UR-GE projesinin firmaların ihracat pazarlarını genişletmesinin yanı sıra markalaşma konusundaki çalışmalarıyla da firmalara kurumsal bir yapı kazandırdığının altını çizdi. Uluslararası pazarlara açılacak firmalara öncelikli olarak kendi kurumsal süreçlerini iyileştirmelerini tavsiye eden Özgen, devlet tarafından oluşturulan bu projelerin çok kıymetli olduğunu belirterek bu tür projelerde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER