Verimliliği JCB ile yakalayın

06 Temmuz 2018 Cuma - 09:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Verimliliği JCB ile yakalayın
Verimliliği JCB ile yakalayın

Polin Enerji, Ankara Beypazarı ilçesinde yapımına devam edilen Gürsöğüt 1 -2 Barajları HES Projesi’ndeki çalışmalarını sürdürüyor. Sakarya Nehri üzerine kurulacak olan ve tamamlandığında 56 MW güç üretecek projede en yoğun çalışmalar tünel kazılarında gerçekleşiyor. Kurulduğu günden bu yana makine tercihini JCB'den yana kullanan Polin Enerji, SİF İş Makinaları ile çalışmayı tercih ediyor.

Polin Enerji, 2012 yılında yeraltı ve yerüstü inşaat işlerinde faaliyet göstermek üzere Ankara'da kuruldu. Baraj ve gölet inşaatı, su tünelleri, karayolu ve otoyol tünelleri ile şaft kazıları ile birlikte, her türlü alt yapı ve üst yapı projeleri gerçekleştiren firma, Ordu Çevre Yolu, Boztepe Giriş ve Öceli Çıkış tünelleri inşaatı projesi, TANAP Doğalgaz Boru Hattı projesinde Erzincan - Sivas arasındaki yapım çalışmalarında yer aldı. Halihazırda yapımına devam edilen Gürsöğüt 1 ve 2 Barajı projesinde çalışmalarını sürdüren Polin Enerji, Barajın iletim ve derivasyon tünellerini yapıyor. Boyutları 250, 800 ve 1000 metre olan tünellerin yapımı 6 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor. Polin Enerji, projelerinde JCB iş makinelerini kullanıyor. Gürsöğüt Barajı Projesinde 2 adet JCB 360LC, 1 adet JS130 ekskavatör, 2 adet JCB 455ZX loder ve 1 adet JCB VM132 toprak silindir olmak üzere toplamda 6 adet JCB kullandıklarını ifade eden Polin Enerji Satın Alma Müdürü Mehmet Yağız, yaklaşık 6 yıldır gerçekleştirdikleri tüm projelerde JCB'yi aktif olarak kullandıklarını ve çok memnun olduğunu belirtti. Yağız, "JCB'den çok memnunuz. Bu memnuniyetimiz sayıya da yansıyor. Ayrıca JCB, tünel gibi zorlu çalışma alanlarında çok başarılı bir performans sergiliyor. Tercihimizi etkili kılan sebeplerden biri de bu” dedi.

"Önceliğimiz işe uyumlu olması"

 

Makine alırken dikkat ettikleri en önemli konunun yaptıkları işe uyum olduğunu ifade eden Yağız, "Piyasa araştırması yapıyoruz. Uzun yıllardır da sektörün içinde olduğumuz için makinesi konusunda tecrübe sahibiyiz. Makineden istediğiniz verimi almanız için yaptığınız işe uygun olması gerekiyor. Halihazırda yapım çalışmalarına devam ettiğimiz Gürsöğüt Barajı 1 ve 2 projesinde tünel ağırlıklı çalıştığımız için buna uygun makineler tercih ediyoruz" şeklinde ifade etti. Makinede verimliliğin de çok önemli olduğunun altını çizen Yağız, "Tünelde çalışan makinelerde karmaşık elektronik yapılar olmamasına dikkat ediyoruz. Örneğin çalıştığımız tünelin boyutları 7x7 ise orada büyük tonajlı makine ile çalışmak mantıklı değil. Bu bağlamda makine alırken çalışacağımız tünellerin boyutlarına uygun tercihlerde bulunuyoruz. Bunların dışında tabii ki her firmada olduğu gibi yakıt ve dayanıklılık konusu da bizim için çok önemlidir" ifadelerini kullandı. Makine alırken dikkat ettikleri bir diğer önemli özelliğin servis olduğunu vurgulayan Yağız, "Makine alırken servis ağına mutlaka bakıyoruz. Çünkü bu makineler ağır şartlarda çalışıyor. Oluşabilecek bir arıza durumda erken müdahale edilmesi işin devamlılığı açısından çok önemli. Eğer servis gecikir ve gelmezse ciddi maddi ve zaman kaybına uğruyoruz. Bu konuda oldukça hassasız" dedi.

"Makine parkımızı tamamen JCB yapacağız"

Kuruldukları 2012 yılından bu yana SİF İş Makinaları ile çalıştıklarını ve çok memnun olduklarını ifade eden Yağız, JCB'yi tercih etmelerindeki nedenleri sıraladı. JCB'nin dayanıklılık ve yakıt tasarrufu konusunda oldukça başarılı olduğunu ifade eden Yağız, "Şirketimiz 2012 yılında kuruldu. Fakat ben yaklaşık 30 senedir makine sektörü ile iç içeyim. Makine tercihimi JCB'den yana kullanacağımı söylediğimde, çevremdeki arkadaşlarımdan çok farklı tepkiler aldım. Bu tercihi neden yaptığımı sorguladılar ve pişman olacağımı söylediler. Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki makinelerimiz şu an 10 bin saate geldi ve periyodik bakımları hariç hiç servise gitmedi” dedi. Makinelerin zorlu olan koşullarda bile dayanıklı kaldıklarını ve arıza yapmadıklarını hatırlatan Mehmet Yağız, “Tünel projeleri diğer açık şantiye projelerden farklıdır. Çalışma koşulları daha ağırdır. Makineler çabuk yıpranabilir. Bu bağlamda JCB dayanıklılık açısında da çok iyi bir performans sergiliyor" dedi. Makine parkında farklı markalarla da çalıştığını ifade eden Yağız, "Makine performanslarını bizzat değerlendirme fırsatı buluyoruz. Fakat son yıllarda yavaş yavaş JCB'ye dönüyoruz. Makine parkımızı zamanla sadece JCB'den oluşan bir yapıya getireceğiz. Bu sayede farklı marka parça stoklama sıkıntısından da kurtulacağız. Makine parkında tek marka ile çalışmak her zaman daha avantajlı" ifadelerini kullandı. JCB'nin yakıt performansı hakkında da bilgi veren Yağız, "Makineleri yakıt konusunda da sürekli takip ediyoruz. Yetkili personelimiz bu konuda dikkatli. Makinenin yaptığı işe göre tabi yaktıkları yakıt miktarı da değişiyor. Bu bağlamda JCB'nin yakıt konusunda avantajlı olduğunu söyleyebilirim" şeklinde konuştu.

Haberind evamı Makina Market'in Haziran sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER