Güç ve verimlilik

11 Temmuz 2018 Çarşamba - 09:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Güç ve verimlilik
Güç ve verimlilik

İş makineleri sektörünün yerli oyuncusu MST İş ve Tarım Makinaları, geçtiğimiz yıl üretimine başladığı ekskavatör modelleri ile piyasada yer almaya başladı. Amerikan EPA Tier III ve Avrupa Birliği Faz III - A egzoz emisyon yönetmelikleriyle uyumlu olan Deutz motorun kullanıldığı modeller, güç ve verimliliği bir arada sunuyor

Türkiye’de üretilen 30 ton sınıfındaki MST M 300LC ve 20 ton sınıfındaki MST M 220LC ekskavatörleri, yüksek gücü, performansı ve dayanıklılığı ile dikkat çekiyor. Tasarımın her şamasında birçok noktayı titizlikle değerlendirdiklerini ve her ayrıntısına dikkat ettiklerini belirten MST İş ve Tarım Makinaları Ürün Müdürü Selami Uygar Bahçeci, servis ve bakım kolaylığı konusunda da çok hassas yaklaştıklarını belirtti. Makinelerin tasarımı aşamasında üzerinde en çok durulan konulardan birisinin servis ve bakım kolaylığı olduğunu belirten Bahçeci, işletme maliyetlerini düşürecek en büyük faktörün makinelerin işte kalma sürelerini maksimum seviyede tutmaktan geçtiğini belirtti. Bu nedenle MST paletli ekskavatörlerde günlük ve diğer periyodik bakımların çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi ve olası problemlerde makinelere hızlı müdahale edilebilmesi amaçlandığını kaydeden Bahçeci, “Bom ve arm üzerinde merkezi yağlama noktaları bulunuyor. Bu sayede günlük yağlama işlemleri çok kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriliyor” dedi. Üst şasinin alt yüzeyi tamamen kapalı olduğunu ve ilgili alanlarda bakım kapakları bulunduğunu hatırlatan Bahçeci, “Ayrıca alt tarafta bir yağ tahliye vanası mevcuttur. Bakım ve inceleme kolaylığı için tüm servis alanları sağ ve sol kaporta altında toplanmıştır ve yer seviyesinden erişimleri oldukça kolaydır. Bu sayede yakıt tankından su alımı ve filtre değişimleri gibi bakım işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir” dedi. Verimliliğin artırılması, tıkanıklıkların önlenmesi ve temizlemede kolaylık sağlanması için, radyatör, direkt intercooler ve hidrolik yağı soğutucu birlikte gruplandırıldığını hatırlatan Bahçeci, bakım için, yan kapağın zeminden açılmasıyla sisteme kolaylıkla erişilebildiğini, ayrıca radyatörün ön bölümünde bulunan toz önleyici ızgaranın kolayca çıkarılabildiğini ve hava ile temizlendiğini söyledi.

Yeni nesil motor

 

Düşük yakıt tüketimi ve yüksek güç elde etmek için sisteminin merkezinde değişken deplasmanlı, yüke duyarlı iki adet Kawasaki pompa ve Kayaba valf grubu hidrolik sistem bulunuyor. Bahçeci, “Makinede kullandığımız tüm komponentler bilinen markalardan oluşuyor. Çok güçlü bir yürüyüş takımına sahip olan modellerimiz, fabrikalarımızda üretilen ileri teknoloji bom, arm ve kepçe grupları bulunuyor. Ayrıca ekskavatörlerimizi tasarlarken, operatörlerin konforunu da düşündük. Operatörler, uzun ve yorucu çalışmalarda sağlıklı bir çalışma ortamı sunuyoruz” dedi. MST M 300LC ve MST M 220LC paletli ekskavatörlerde Amerikan EPA Tier III ve Avrupa Birliği Faz III - A egzoz emisyon yönetmelikleriyle uyumlu Deutz motor kullanıldığını hatırlatan Bahçeci, “MST M 300LC modelinde 6 silindirli Deutz motor kullanılırken, M 220LC modelinde aynı markanın 4 silindirli motoru tercih edildi. Bu güçlü ve verimli motorlar yüksek tork ve motor gücü değerlerine sahip, su soğutmalı, turbo şarjlı ve intercooler özellikleriyle hafriyat alanları, taş ocakları, mermer ocakları ve yol şantiyeleri gibi zorlu koşullarda ihtiyaç duyulan performansı yüksek verimlilikle sağlamakla görevli. Direkt yakıt enjeksiyonu ve intercooler özellikleri yakıt ekonomisi sağlamakla birlikte, daha verimli yanma sağlayarak motorun güç ve tork üretimini arttırır” dedi.

Haberin devamı Makina Market dergisinin Haziran sayısında...

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER