“Yakıtta cimri ve performansta bonkör”

17 Temmuz 2018 Salı - 09:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

“Yakıtta cimri ve performansta bonkör”
“Yakıtta cimri ve performansta bonkör”

Türkiye'nin önemli hazır beton firmaları arasında yer alan Baştaş Hazır Beton, İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan 21 adet santraliyle yılda yaklaşık 56 milyon metreküp beton üretimi gerçekleştiriyor. Ankara'daki tesislerinde Case'in lastikli yükleyicilerini kullandıklarını belirten Genel Müdür Mesut Altıok, “Case'in akaryakıtta cimri ve performansta bonkör bir iş ortağı olduğu su götürmez bir gerçektir” dedi

Baştaş Çimento bünyesinde kurulan, 120 m3/h kapasiteli kuru sistem bir tesis, 12 adet 7 m3 kuru tip transmikser ve 2 adet beton pompası ile üretime başlayan Baştaş Hazır Beton, yıllar içerisinde gerçekleştirdiği üretim ve sağladığı başarı ile adından sıkça söz ettiriyor. Hazır beton sektöründeki gelişmeleri ve yenilikleri de yakından takip eden firma, İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan 21 adet beton santrali ile bölgenin önemli beton ihtiyacını karşılıyor. Tesislerindeki iş makinesi ihtiyacını ise uzun yıllardır kiralama yaparak karşılayan firma, kiralama tercihinde değişikliğe giderek, 2 tane Case 721F ve 1 tane 821F olmak üzere toplam 3 adet lastikli yükleyici satın aldı. Makina Market dergisi olarak uzun yıllardır bölgede önemli çalışmalar yürüten Baştaş Hazır Beton'un Genel Müdürü Mesut Altıok ile bir araya gelerek, firmanın faaliyetlerini ve Case İş Makinaları tercihini konuştuk.

Öncelikle firmanızdan ve faaliyet alanlarınızdan bahseder misiniz?

 

Baştaş Hazır Beton San. ve Tic. A.Ş., 1984 yılında hazır beton üretim ve satış faaliyeti için kurulmuştur. İlk tesisini Ankara Elmadağ’da kuran firmamız her geçen gün emin adımlarla büyüyerek sektörde güvenir ve lider firmalar arasındaki yerini almıştır. Ankara merkezli İç Anadolu’da yapmış olduğu yatırımlarla Ankara, Kırıkkale ve Kırşehir’de toplamda 21 adet santral, sayısı 200’e yaklaşan transmikser ve beton pompasıyla sektördeki sağlam konumunu perçinlemiştir. Sektörde geleneksel hazır beton üretimi anlayışının çok üzerinde çevre bilinci, çalışan güvenliği, yüksek performans ile düşük maliyetli kaynak tüketimi ve maksimum müşteri memnuniyeti yaratma gayesi ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Büyüğünden küçüğüne tüm projelerde aynı anlayış ve hassasiyetle inşaat sektörüne gereken katkıyı sağlamak için ciddiyetle çalışmaktayız. Firma olarak mevcut standart mevzuatlara uygun hazır beton imalatı genel üretim konularını temsil etmektedir.

İç Anadolu Bölgesi'ndeki tesisler tam olarak nerelerde yer alıyor? Tesislerin yıllık üretim miktarı nedir?

 

Az öncede belirttiğim gibi ilk tesisimiz Ankara Elmadağ’da kurulmuştur. Daha sonra artan ihtiyaç ve taleplere göre İç Anadolu Bölgesi'nde Batıkent, Elmadağ, Polatlı, Kırşehir, Şereflikoçhisar, Kırıkkale, Kızılcahamam, Maliköy, Sungurlu, Kazan, Yakupabdal, Bala, Akyurt, Sinpaş Altınoran, Sinpaş İncek Life, Sincan ve Gölbaşı'nda olmak üzere toplam 21 adet, TS EN-206-1 standardına uygun olarak üretim yapan, tam donanımlı beton santrallerine sahibiz. Kuruluş yıllarında günlük 350-400 m3, yıllık ise 50.000 m3 üretim kapasitesine ulaşan firmamız, yıllar içerisinde beton santrallerinin sayısının artmasıyla yılda yaklaşık 56 milyon metreküp beton üretimi gerçekleştiriyor.

Sizce bir iş makinesinde olması gereken en önemli kriterler nelerdir?

Malumunuz, piyasadaki en önemli enerji kaynaklarından biri olan fosil yakıtların, tasarrufu bizim için de en önemli kriterdir. Bir iş makinesinin en önemli özelliği minimum akaryakıt sarfiyatı ile maksimum işi yapabilmesidir. Akaryakıt tasarrufunu düşük bakım ve işletme maliyeti, düşük emisyon ve kullanıcı için ergonomik tasarım konuları takip etmektedir. Tüm bu parametrelerin haricinde iş makineleri üreticilerinden tüm ihtiyaçlara cevap verebilen teknik destek olmazsa olmazdır.

Uzun yıllardır iş makinesi ihtiyacınızı kiralama yaparak karşıladınız. Fakat geçtiğimiz günlerde kiralama yerine satın almayı tercih ederek Case'in lastikli yükleyicilerini bünyenize kattınız. Tercihinizdeki değişikliğin sebebi nedir?

İşletmemizde uzun yıllardır iş makinesi ürün grubunda kiralama yapıyorduk. Lastikli yükleyici alımı yapmıyorduk, tercihimiz kiralamadan yanaydı. Yatırımlarımız fazla olduğu için bazı konularda yatırım yapmak yerine kiralamayı tercih ettik. Fakat daha sonra bizim için kiralamak yerine satın almanın daha avantajlı olacağına karar verdik. Bu kararın ardından da piyasadaki farklı markalar ile görüştük. Case İş Makinaları, kiralama bütçemizdeki yatırım maliyetine en yakın rakamlara yaklaştığı için Case markasıyla ile çalışmaya başladık. Tabi burada yatırım maliyetinin dışında satış ekibi ile yapılan ikili görüşmeler de kararımızda etkili oldu. Kısacası makine yatırımında doğru marka tercihi bizim için çok önemliydi. O yüzden tercihimizi Case İş Makinaları'ndan yana kullanarak 2 adet Case 721F ve 1 adet 821F modelini satın alarak yatırımımızı gerçekleştirdik.

Röportajın devamı, Makina Market dergisinin Haziran sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER