Hakan Makina: “Çin algısını kıracağız”

08 Ağustos 2018 Çarşamba - 10:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Hakan Makina: “Çin algısını kıracağız”
Hakan Makina: “Çin algısını kıracağız”

Hakan Makina, Chimach İş Makineleri'nin genel distribütörlüğünü üstlendi. Distribütörlük kapsamında Chimach’ın inşaat grubu makinelerinin satışından ve sorumlu olan Hakan Makina, Chimach marka ekskavatör, yükleyici, greyder, fore kazık ve silindir modellerini pazara sunuyor

Ankara'da makine alım satımı yapmak amacı ile 1996 yılında kurulan Hakan Makina, 2017 yılına kadar geçen sürede Türkiye iş makineleri sektörünün önemli markalarının bayiliğini üstlendi. 2017 yılında ikinci el iş makineleri satışlarının yanı sıra Chimach markasının Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Hakan Makina, OSTİM’de 8 bin metrekare alan üzerine kurulu tesiste çalışmalarını sürdürüyor. Günümüze kadar ki süreçte yüzlerce iş makinesinin satışını gerçekleştirdiklerini ve piyasada çeşitli müteahhitlik çalışmaları yaptıklarını ifade eden Hakan Makina Genel Müdürü Hakan Palabıyık, “Bu çalışmaların yanı sıra Özel İdare ve belediyelere makine kiralama işleri de yaptık. Ancak en aktif ve yoğun olduğumuz iş kolu, ikinci el makine alım - satımı yapmaktı” dedi. İş makineleri sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Palabıyık, “İkinci el iş makine satışı yaparken, makine parkımızda bulunan markalara eşit davranamaya çalıştık ve günümüzde de halen aynı anlayışla yaklaşıyoruz. Çünkü Hakan Makina olarak, 1996 yılından bu yana etik ve ahlaklı bir ticari geçmiş oluşturmaya çalıştık ve bunu müşterilerimizden aldığımız geri dönüşlerle başardığımızı söyleyebiliriz. Biz her ne kadar 2017 yılından itibaren Chimach marka sıfır iş makinelerin de distribütörlüğünü üstlenmiş olsak bile, araç parkımızda bulunan ikinci el iş makineleri, yıllardır sürdürdüğümüz anlayışımızla satmaya devam edeceğiz” diye konuştu. İş makineleri sektöründe yeni makine kullanımının her geçen gün arttığını ve eskiye kıyasla makine kullanım sürelerinin de kısaldığını belirten Palabıyık, konuyla ilgili şunları aktardı: “Eskiden bir iş makinesini 10 yıl kullanan firma sayısı çoktu. Ancak günümüzde bu anlayış değişti ve firmalar, makine daha 4 ya da 5 yaşına gelmeden değiştirmeyi tercih ediyorlar. Artan işçilik ve yedek parça fiyatları, makineyi ağır bir bakıma sokmak yerine, yenisini almanın daha karlı olduğu bir dönemden geçiyoruz”

Chimach distribütörlüğü

Hakan Makina Genel Müdürü Hakan Palabıyık

Distribütörlük görüşmeleri süresince, sektörden de yakından tanıdıkları Chimach Türkiye Genel Müdürü Sayın Suat Kıral ile yaptıkları görüşmelerin olumlu geçtiğini, ardından Chimach yetkililerle de olumlu geçen görüşmelerin ardından Chicmach distribütörlüğünü üstlenmeye karar verdiklerini belirten Palabıyık, “Bütün bu süreçte, karşılıklı olarak bu işi yapabileceğimize karar verdik. Biz Hakan Makina olarak Chimach İş Makineleri tarafının genel distribütörlüğünü üstlenmiş olduk” dedi. 2017 yılında Chimach markasının distribütörlüğünü üstlenmiş olduklarını belirten Hakan Palabıyık, “Chimach markası, dünyanın en büyük iş makineleri üreticilerinden 6. sırada olan Xuzhou constructıon machınery group ımp.& exp.co.Ltd. tarafından Türkiye için üretiliyor. Makinelerin üretiminde kullanılan komponentler, diğer markalarda kullanılan komponentlerle aynı olması, bizim Chimach’ı tercih etmemizde önemli bir etken oldu” dedi. Distribütörlük ile ilgili görüşmeler sırasında servis ve yedek parça ağının güçlü olmasının çok önemli bir kriter olduğuna dikkat çeken Palabıyık, ilk olarak bu alanda yatırım yaptıklarını ve müşterilerine sorunsuz bir hizmet verebilecek şekilde yapılandıklarını belirtti. Türkiye iş makineleri sektöründe, müteahhit firmaların takaslı satış tekniğini sıklıkla tercih ettiğini kaydeden Palabıyık, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Biz de Hakan Makina olarak yıllardır ikinci el satışı yapan ve bu alanda tecrübesi olan bir firmayız. Sektördeki takaslı satışlarda da ikinci el tecrübemizin, sıfır satışlarında da etkili olacağınız düşünüyoruz.”

Makine grupları

Distribütörlük kapsamında başta Chimach’ın inşaat grubu makinelerinin satışından sorumlu olacaklarını ifade eden Palabıyık, “Şu aşamada Türkiye iş makineleri sektöründe en çok talep gören ekskavatör, yükleyici, greyder, fore kazık, silindir modellerinin satışını gerçekleştiriyoruz” dedi. Fore kazık dışında farklı markalara ait makine gruplarını uzun yıllardır sattıklarını ancak fore kazık makinesi sektörüne, Chimach aracılığı ile girdiklerini belirten Palabıyık, Türkiye’de fore kazık makinelerine yönelik olarak çok ciddi bir talep olduğunu belirtti. Son dönemde artan ve büyüyen projelerin, fore kazık kullanımını da arttırdığına dikkat çeken Palabıyık, “Fore kazık makineleri, tabiri caiz ise ‘harcıalem’ makine konumuna geldi. Birçok firma en azından bir tane bile olsa bünyesinde bu makineden bulunduruyor. Chimach da bu alanda son derece başarılı bir geçmişe ve pazar payına sahip. Biz de alanda daha aktif rol almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Haberin devamı Makina Market'in Temmuz sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER