VR simülatör ile sahaya deneyimli çıkın

16 Ağustos 2018 Perşembe - 10:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

VR simülatör ile sahaya deneyimli çıkın
VR simülatör ile sahaya deneyimli çıkın

Temsa İş Makinaları, Tekirdağ Kiremitçiler Kömür İşletmesi'nde görev yapan operatörlere VR Simülatör eğitimi verdi. Komatsu PC 300-8 ekskavatörün simülatörünü kullanan katılımcılar, uygulamadan oldukça memnun kalmasının yanı sıra eğlenceli dakikalar geçirdi.

Temsa İş Makinaları, teknolojik yeniliklere imza atmaya devam ediyor. Komatsu Japonya ekibi Avusturalya menşeili olan Immersive ile ortak geliştirdiği VR simülatörü ile makine operatörlerine, bayilerine ve müşterilerine Komatsu PC 300-8 ekskavatörü deneme fırsatı sunuyor. 3D bir gözlük ve levye aracılığıyla katılımcılara gerçek saha deneyimi yaşatan VR simülatör, kullanıcılarına verimli ve emniyetli makine kullanma ve bilgilerini ölçülme avantajı sağlıyor. Simülatörün en büyük faydası gerçek makine üzerinde olabilecek ilk tecrübe ve acemilikteki olası iş kazalarının önüne geçmek. Gerçek makinede kullanılacak yakıtın sanal ortamda kullanılmamasının yanı sıra eğitim alan kullanıcının öğrenme becerilerinin eğitim sonunda test edilerek ölçülmesi ve sonucunun raporlanması gibi birçok avantajı da bulunuyor. Daha önce ilk olarak Komatsu fabrika tarafından Japonya, Almanya, Tayland gibi birçok ülkedeki eğitim merkezlerinde kullanılan VR simülatör, Temsa İş Makinaları tarafından Türkiye'ye getirilerek müşterilerinin hizmetine sunuldu. İlk kez Mart 2017'de yapılan İzmir Marble Fuarı’nda denenen simülatör, daha sonra bayilerin ve müşterilerin deneyimine sunuldu. Simülatör eğitiminden oldukça memnun kalan müşteriler, bu yeni hizmetinden dolayı Temsa İş Makinaları'na teşekkür etti.

Nasıl Çalışıyor?

VR Simülatör, Komatsu PC 300-8 ekskavatör ile yapılabilecek tüm işlemleri sanal ortamda katılımcıların hizmetine sunuyor. Simülatör, operatörden belirli bir zaman aralığında istenilen etabın hatasız şekilde bitirilmesini istiyor. Simülatörde, kanal kazısı, tesviye, kamyon yükleme, makine yürütme ve makine kullanma gibi etaplar bulunuyor. Simülatörün nasıl çalıştığına ilişkin bilgi veren Temsa İş Makinaları Demo Operatörü Tanju Akşit; "Bir operatörün makine kullanırken yapması gereken emniyet kurallarını yerine getirilmesi gerekiyor. Simülatör, eğitime başlıyor; kamyon yükleme etabında, korna sesiyle kamyon yanaşıyor ve yükleme yapılması için ekskavatörü doğru konumlandırması gerekiyor. Örneğin ekskavatörü doğru konumlandıramazsa ve çok fazla kule dönüş hareketi yaparsa sistem, operatörün puanını kırıyor. Bunun yanında kamyona fazla yük yükleme, zarar verme, ekskavatör kovasını yeterince dolduramama gibi bir operatörün sahada makine kullanırken yapmaması gereken tüm hatalardan da puan kırıyor" dedi. Simülatör testinin sonunda operatörün güvenlik, doğru kullanım, kamyon doldurma ve zaman olmak üzere 4 kategori üzerinden puanladığını belirten Akşit; "Bu kategorilerin herhangi birinden istenilen seviyenin altında kalınması durumda sistem kullanıcıyı başarısız kabul ediyor. 4 kategoride kritik seviyenin üstünde olması durumda ise 100 üzerinden puanlama yapılıyor" şeklinde bilgi verdi.

Simülatörün avantajları

Temsa İş Makinaları'nın müşterilerinin hizmetine sunduğu VR Simülatör'ün birçok önemli avantajı var. Simülatörün özellikle mesleğe yeni başlayan operatörler için çok yararlı olduğunu ifade eden Tanju Akşit, "Acemi bir operatörün bu simülatör aracılığıyla levye hareketlerini daha iyi kavrayabileceğini, iş kazası ve yaralanmalarla sonuçlanabilecek makine kazalarının da büyük ölçüde önleneceğini düşünüyoruz. VR simülatör, makine operatörlerin 3 boyutlu olarak bir makine içinde yapılması gereken tüm emniyet kurallarını öğrenmesini ve pekiştirmesini sağlıyor. Hiç makine kullanmamış bir kişi bu simülatör eğitiminin ardından makine kullanmaya başlayınca temel dediğimiz bazı işlemleri rahatlıkla yapabilir" dedi.

Haberin devamı Makina Market'in Temmuz sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER