Müşteriler istedi, Hidromek üretti: HMK 300 LC Plus

06 Eylül 2018 Perşembe - 09:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Müşteriler istedi, Hidromek üretti: HMK 300 LC Plus
Müşteriler istedi, Hidromek üretti: HMK 300 LC Plus

Hidromek'in ekskavatör pazarında en çok tercih edilen HMK 300 LC modeli, müşteri talepleri doğrultusunda geliştirilerek “HMK 300 LC Plus” olarak yenilendi. Hızı, üretkenliği ve verimliliği artırılan yeni HMK 300 LC Plus, düşük yakıt tüketimi, konfor ve çok yönlülük gibi yenilikleri ile dikkat çekiyor

Hidromek, ekskavatör pazarına sunduğu HMK 300 LC modelini, HMK 300 LC Plus olarak yeniledi. Müşteri talepleri dikkate alınarak yüzde 17 daha üretken, yüzde 7 daha verimli ve yüzde 10 daha hızlı hale getirilerek iyileştirilen yeni HMK 300 LC Plus, geliştirilmiş kumanda kabiliyeti, düşük yakıt tüketimi, kolay bakım, operatör konforu ve daha birçok donanımı kullanıcıları ile buluşuyor. Müşterilerinin 30 ton sınıfındaki ekskavatör ihtiyacını HMK 300 LC modeli ile karşıladıklarını ve makinenin kullanıma sunulduğu günden bu yana müşterilerden gelen talepleri değerlendirdiklerini ifade eden Hidromek Ekskavatör Mühendisliği Tasarım Yöneticisi Fatih Öztürk, bu talepler neticesinde makinede bir takım geliştirmeler yapılarak, HMK 300 LC Plus modelinin pazara sunulduğunu söyledi. Fatih Öztürk, “HMK 300 LC paletli ekskavatörümüz, müşteriler tarafından oldukça beğenilen ve tercih edilen bir modeldi. Makinenin ilk kullanılmaya başlandığı günden bu yana saha ekiplerimiz aracılığıyla kullanıcılardan gelen tüm talep ve istekleri bir araya getirdik. Bu bilgiler ışığında hareket ederek yeni HMK 300 LC Plus'ı kullanıcılarına daha çok fayda sağlayacak şekilde geliştirdik” dedi. 

% 10 daha hızlı
HMK 300 LC Plus modelinin yapılan geliştirmeler neticesinde cycle time olarak ifade edilen hızının yüzde 10 arttırıldığına dikkat çeken Öztürk, “Cycle time, makinenin kepçesi toprağa girdiği noktada başlar, makine yükü alır, döner ve kamyona boşaltır. Sonrasında da yine başladığı noktaya geri döner. Bu işlemi gerçekleştirdiğinde 1 cycle time zamanı tamamlanmış olur. Makinenin kamyona hafriyat yüklemesi olarak düşünülebilir. Bu sürenin daha hızlı olmasını sağlayabilmek için ataşman silindirlerini küçülttük. Tabii bu küçültmeden kaynaklı güç kaybını önlemek için basıncı artırdık. Dolayısıyla yeni HMK 300 LC Plus’ın, gücü aynı kalarak, hızında yüzde 10 artış sağladık” şeklinde konuştu.

% 17 daha üretken 

 

HMK 300 LC’nin 1.5 metreküp olan kepçe kapasitesi, HMK 300 LC Plus’da1.6 metreküpe çıkartıldı. Kepçe kapasitesinde yapılan bu artışın, makinenin yüzde 17 daha üretken olmasını sağladığını ifade eden Fatih Öztürk, “Metreküp/saat hesabı, bildiğiniz gibi iş makineleri ile iş yapan her firmanın en çok önemsediği bir veridir. Çünkü bir makine ile bir saatlik süreçte yapacağınız işin metreküp cinsinden değeri, projenin ne zaman biteceğinin de bir göstergesidir. Yeni HMK 300 LC Plus modelimizde arttırılan kepçe kapasitesi, yüzde 17 daha üretken bir makine olmasını sağladı. Bu da birim zamanda daha çok iş yapılması anlamına geliyor” dedi ve şunları ekledi: “Hem cycle time olarak makinenin hızlanmış olması hem artan üretkenliğin sahaya olumlu yansıması ile yeni HMK 300 LC Plus modelimiz kullanıcılarına büyük avantaj sağlayacak. 30 ton sınıfındaki ekskavatörler özellikle yol ve alt yapı inşaatlarında kullanılıyor. Baraj inşaatlarında da 30 ton sınıfındaki makinelerin çalıştığını görüyoruz. Çünkü bu tarz projelerde, makinelerin hızına dikkat ediliyor. Biz de hem hızımızı hem de üretkenliğimizi arttırarak daha fazla tercih ediliyoruz.”

% 7 daha verimli
Sadece yakıt sarfiyatı bilgisinin, makinenin verimliliğini çok iyi yansıtmadığını belirten Öztürk, verimlilik hesabının yaktığı yakıt karşılığında kaç metreküplük iş yaptığı ile kıyaslanması gerektiğini ve verimliliğin bu değerle belirlenebileceğini söyledi. Yeni HMK 300 LC Plus modelinde yüzde 7 verimlilik artışı elde ettiklerini ifade eden Öztürk, şöyle konuştu: “Makinenin verimliliğini anlamak için metreküp/litre hesabına odaklanmak gerekiyor. Hızı artırılan yeni HMK 300 LC Plus’da bir litre yakıtla yüzde 7 daha fazla iş yapılıyor.” 

Haberin devamı Makina Market'in Ağustos sayısında

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER