İnşaatta yeni bir boyut

17 Ekim 2018 Çarşamba - 09:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İnşaatta yeni bir boyut
İnşaatta yeni bir boyut

Üç boyutlu baskı, inşaat sektöründe son birkaç yılın sıcak gündem maddelerinden. Ancak, bu teknoloji, binaların inşa edilmesinde ya da inşaat makinelerinin imalatında henüz önemli bir etki yaratabilmiş değil. Peki, bu durum yakında değişebilir mi?

Üç boyutlu baskı teknolojisinin henüz emekleme çağını geçirdiği, genellikle kabul gören bir tespit olmakla birlikte, gerçeği yansıtmaktan hayli uzak. Artık, büyük ölçekli nesneler, bu teknoloji kullanılarak, çok çeşitli malzemelerden ve etkileyici mukavemet değerleri ile imal edilebiliyor. Üç boyutlu baskı teknolojisinin avantajlarından yararlananlar arasında, inşaat şirketi Aecom da bulunuyor. Şirketin Transport for London (TFL) kuruluşu ile birlikte çalıştığı Dört Hat Modernizasyon projesinde, Circle, District, Hammersmith & Cirt ve Metropolitan hatlarında kapasite artışının sağlanması ve işleyişin daha sorunsuz hale getirilmesi amaçlanıyor.

Yeraltına durum

 

Aecom proje direktörü Dan Smith’in konuya ilişkin açıklaması şöyle: “TFL, görsel sinyalizasyon sisteminin kurulması için harcanması gereken zaman ve maliyeti aşağı çekmekte kararlıydı. Geleneksel cıvata - somun yönteminin yerine başka bir seçenek arayışına girdik ve projede, mevcut tünellerde kullanılmayan, sıra dışı bir kemer yaklaşımını uygulamaya karar verdik. Yaklaşımın temelinde, üç boyutlu baskıyla oluşturulmuş alternatif bir yapının kullanılması yatıyordu. İşler tam olarak bu noktada heyecan verici hale geldi: Sinyalizasyon ekipmanlarını destekleyecek büyük ölçekli yapıların bu teknolojiyle hazırlanmasını istiyorduk. Yapıların yüksekliği 5,5 m ve genişliği de 4 m. Ortağımız Scaled ile birlikte, uzunluğu 20 m’ye ve genişliği 4 m’ye kadar çıkan her şeyi üç boyutlu basabiliyoruz. Bu ekipman, muhtemelen Avrupa’daki en büyük üç boyutlu baskı makinesi.” Scaled baskı makinesi, beton ve grafenle güçlendirilmiş beton baskı yapabilmekle birlikte, şu anda farklı kompozit, cam elyaf ve karbon fiber malzeme tiplerinin test edilmesinde kullanılıyor. Toplamda, farklı inşaat uygulamalarına yönelik olarak yaklaşık 60 malzeme üzerinde araştırma yapıldı. Aecom, TFL projesinde cam elyafıyla güçlendirilmiş plastik kullanıyor. Bu hafif malzemenin tercih edilmesi sayesinde, sinyalizasyon yapıları sadece iki kişi tarafından zemin seviyesinde taşınıp yerleştirilebiliyor ve montaj işlemi tek vardiyada tamamlanıyor. Klasik sinyalizasyon montaj işlerinde ise daha çok insan gücüne ihtiyaç duyuluyor ve yapıların montajı için dört vardiya boyunca çalışmak, makaslı platform kullanmak gerekiyor. Dolayısıyla, Aecom’un geliştirdiği yaklaşım karşısında TFL’nin neden büyük bir memnuniyet duyduğu son derece açık. Üretim ve montaj maliyetlerindeki düşüş, zaman kazancı ve iş güvenliğinin artması ile üç boyutlu baskı teknolojisinin bu örnekte çok büyük prestij kazandığı ortada.

İş makinelerinde boyut

İnşaat endüstrisinin başka bir ucuna baktığımızda, Caterpillar’ın 1994 yılından bu yana üç boyutlu baskı uygulamaları geliştirdiğini görüyoruz. Firma, başlangıçta mühendislik ekipleri kurarak yalnızca araştırmalar üzerine odaklandı ve takip eden prototip çalışmalarının ardından montaj hattında kullanılan araçların basılmasına geçildi. Erken dönemde ortaya koyulan bu yenilikçi projeler sayesinde, Caterpillar bugün neredeyse 100 farklı parçanın ticari üretimini üç boyutlu baskıyla yapıyor ve bu parçaların bir tanesi haricinde tamamı polimer malzemelerden üretiliyor. Firmanın küresel parça stratejisi ve dönüşümü genel müdürü Don Jones’u dinliyoruz: “Bu teknoloji üzerinde ciddi bir mesafe kat ettik. Yine de henüz güvenlik ekipmanları veya büyük metal parçalar gibi konularda üç boyutlu baskıdan yararlanacak kadar hazır hissetmiyoruz. Elbette bu alanlarda da ciddi araştırmalara devam ediyoruz.” Üç boyutlu baskının metal ve metal alaşımlarındaki gelişimi, en azından teknolojik açıdan bakıldığında, sırada bekleyen kilit adımlardan biri olarak değerlendiriliyor. Jones devam ediyor: “Teknolojideki hızlı gelişim, şimdi polimerlerle yaptığımız işleri olanaklı kıldı. Metallerdeki mevcut gelişmelerin de satış sonrası hizmet pazarında bize yeni olanaklar kazandıracağına inanıyoruz.”

Üç boyutlu baskıyla ekskavatör üretimi

Caterpillar ve diğer makine üreticiler, hiç kuşkusuz ABD’nin Tennessee eyaletinde Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı (ORNL) tarafından yürütülen projeden haberdar. Kuruluş, projede tamamen işlevsel bir mini ekskavatör imal etti ve makinenin pek çok önemli parçası üç boyutlu baskı teknolojisiyle üretildi. Yenilikçi ekskavatör, Las Vegas’ta düzenlenen 2017 ConExpo fuarında bir hafta boyunca görücüye çıktı ve denendi. Proje için laboratuvarda üç farkı baskı makinesi, çeşitli malzemeler ve işlemler kullanılarak ekskavatörün kabini, egzozu ve soğutucu ünitesi hazırlandı. Süreç, farklı disiplinlerin nasıl bir araya getirilebileceğini gösterdi. Sadece beş saat içinde basılan operatör kabini, karbon fiber kompozit malzemeden mamul. Ağırlığı 5,9 kg olan soğutma ünitesi ise alüminyum alaşımından imal edildi. Egzoz, tek parça halinde çelikten hazırlandı. ORNL, gerilim noktalarını belirlemek üzere ısıl ve mekanik modelleme tekniklerinden faydalandı. Baskı makinesinin püskürtme başlıklarından malzemenin nasıl aktarılması gerektiğini belirlemede kullanılacak bilgiler bu yolla araştırmacılara sunuldu.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER