Su sorunları DSİ ile aşılıyor

19 Ekim 2018 Cuma - 09:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Su sorunları DSİ ile aşılıyor
Su sorunları DSİ ile aşılıyor

Türkiye’nin birçok ilinde sulamadan içme suyuna, taşkın korumadan baraj inşaatlarına, yol ve viyadüklerden tünel projelerine kadar çalışmalarını sürdüren DSİ, bölgelerin kalkınmasına destek oluyor. İşte DSİ’nin son dönemde ön plana çıkan projeleri

Ankara İçme suyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi

 

2018 yılında tamamlanması planlanan ve Ankara’nın içme suyu sorununu uzun yıllar çözmesi hedeflenen Ankara İçme suyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi’nde sona yaklaşıldı. Proje kapsamında inşa edilen 31.592 m uzunluğunda 4,5 m çapındaki tünel, Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli olacak. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, beraberindeki yetkililerle birlikte Ankara İçme suyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi kapsamında Işıklı Regülatöründe, Atıksu Kollektör hattında ve Gerede Tüneli’nde devam eden çalışmaları inceledi. İncelemelerinin ardından projenin saha çalışmasının koordine edildiği şantiyeye geçen Genel Müdür Aydın, proje genelinde gelinen seviye hakkında kontrollük teşkilatından bilgi aldı. İncelemelerin ardından açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Ülkemizin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlasının DSİ tarafından yapılıyor. 81 ilimiz için içme suyu eylem planını hazırladık. Bu plan çerçevesinde şehirlerimizin ve ilçelerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içme suyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz” dedi. Ankara İçme Suyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi kapsamında devam eden çalışmaları yerinde incelediklerini belirten Aydın, “Bilindiği üzere Başkente memba kalitesinde içme suyu sağlamak için “Ankara İçme suyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi uygulamaya konuldu. Gerede Tüneli ile enerji tüketmeden, su Çamlıdere Barajı’na iletilecek. Gerede Tünelinin tamamlanması ile Ankara ilinde yaklaşık 9 milyon nüfusun 2060 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacı karşılanacak” dedi. Temin edilen suyun Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli aracılığıyla, Çamlıdere Barajı’na cazibeli olarak aktarılacağını belirten Aydın, “Gerede Tüneli Türkiye’nin en uzun içme suyu tünelidir. Bu bakımdan Ankara için son derece önemli bir projedir” dedi.

Burdur Tefenni Yaylaköy Barajı

Tamamlandığında 1.700 dekar arazi sulayacak olan Burdur Tefenni Yaylaköy Barajı, Burdur ve civar bölgede tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynayacak. Burdur Tefenni Yaylaköy Barajı işi kapsamında; 310.884 m3 kazı, derivasyon tüneli (158m) imalatı tamamlandı. Barajın temelden yüksekliği 45 metre, 1,1 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olması ile dikkat çekiyor. Çalışmaları devam eden Tefenni Yaylaköy Barajında depolanacak su ile 1.700 dekar arazi sulamaya açılacak. 2018 birim fiyatları ile dekar başına 1.708 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 1.514,000 TL katkı sağlaması hedeflenen projenin toplam maliyeti ise 12.500.000 TL.

Akhisar’da Çamönü ve Gürdük barajları

 

Türkiye’nin zeytin cenneti Akhisar ovasına önümüzdeki yıldan itibaren Gördes Barajından su vermeye hazırlanan DSİ Genel Müdürlüğü, ilçeye iki baraj birden inşa ediyor. Çamönü ve Gürdük Barajları tamamlandığında toplam 14 bin 530 dekar araziye can suyu verecek. Gürdük Barajı ayrıca Manisa şehir merkezine yılda 6 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin edecek. Çamönü ve Gürdük Barajlarının şantiyelerini ziyaret eden DSİ 2. (İzmir) Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, çalışmalar hakkında bilgi aldı. İlk olarak gövde yüksekliği temelden yüksekliği 41 metre olarak inşa edilecek Çamönü Barajı’na giden Eker; “Sahadaki enjeksiyon çalışmaları tamamlandı. Şu anda rapor hazırlanıyor. Derivasyon kazı çalışmalarını da bitirdik. Ancak zeminin bazı bölgelerinde zayıf ve ayrışmış malzeme tespit ettik. O bölgeleri de temizledik. Yakında demirsiz beton ile dolgu yapıp, çalışmalara hızla devam edeceğiz” dedi. Çamönü Barajında yaklaşık 2 milyon m3 su tutulacağının altını çizen Eker, 2270 dekar arazinin modern sulama ile tanışacağını söyledi. Çamönü Barajının ardından Gürdük Barajı inşaat alanına giden DSİ 2. (İzmir) Bölge Müdürü, yüklenici firma yetkililerinden kısa bir brifing aldı. Tamamlandığında 33 milyon m3 su tutma kapasitesine sahip olacak Barajdaki çalışmaları da inceleyen Ali Fuat Eker, “300.000 m3’lük sıyırma kazısının 200.000 m3’ü bitirildi. Batardo dolgusu “Slurry trench” seviyesine kadar yapıldı. “Slurry trench” imalatları devam ediyor. Dolu savak ve gövde ulaşım yolu imalatları da tamamlandı” dedi. Çamönü ve Gürdük Barajlarının inşası tamamlandığında Akhisar ovasında 14 bin 530 dekar arazi daha modern sulama ile tanışmış olacak.

Çorum Osmancık Dereboğaz Barajı

Çorum Osmancık ilçesine yıllık 2,71 milyon m³ içme suyu sağlayacak olan Osmancık Dereboğazı Barajı İnşaatı ve Çorum Obruk Barajı Mansap Düzenlemesi ile Kızılırmak Osmancık geçişi 1. kısım inşaatında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Çalışmaları yerinde inceleyen DSİ 5. (Ankara) Bölge Müdürü Dr. Murat Alp ve yetkililer, inşaat çalışmaları hakkında kapsamlı bilgi aldı. Temelden yüksekliği 47 metre olan Osmancık Dereboğazı Barajı, Osmancık ilçe merkezinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak. %99 fiziki gerçekleşme sağlanmış olunan projede su tutma aşamasına gelindi. Barajdan alınacak yıllık 2,71 milyon m³ su arıtma tesisi ve 15 km uzunluğundaki isale hattı vasıtasıyla ilçe merkezine verilecek. Çorum Osmancık İlçesine modern bir görünüm kazandırarak, halkın can ve mal ve güvenliğini sağlayacak olan Çorum Obruk Barajı Mansap Düzenlemesi ve Kızılırmak Osmancık Geçişi 1. Kısım İnşaatı İşi kapsamında; 7300 metre kazıklı sistem ile duvarlı kanal ve 1 adet çelik yaya köprüsü yapılmış olup %80 fiziki gerçekleşme sağlandı.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER