Suudi Arabistan'daki dev konut projesi İntek'le yükseliyor

20 Kasım 2018 Salı - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Suudi Arabistan'daki dev konut projesi İntek'le yükseliyor
Suudi Arabistan'daki dev konut projesi İntek'le yükseliyor

Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde, King Abdulaziz Uluslararası Havalimanı'na yakın bir bölgede “Raidah Housing Complex” projesi inşa ediliyor. MNG MAPA'nın müteahhitliğini üstlendiği toplam 607 bin metrekare inşaat alanına sahip dev konut projesinde İntek Kalıp ve İskele Sistemleri'nin ürünleri kullanılıyor

MNG MAPA firması tarafından Suudi Arabistan Cidde şehrinde dev konut projesi yükseliyor. King Abdulaziz Uluslararası Havalimanı'na çok yakın bir bölgede yapılan Raidah Housing Complex projesinin BP -02 paketi, 74 apartman binasından oluşuyor. Toplam 607 bin m² inşaat alanına sahip dev bir konut projesinde binaların kat adetleri 8 ile 12, kat alanları 903 ile 1027 m² arasında değişiyor. Proje, A, B ve C olmak üzere üç ayrı bölgeden oluşuyor. A ve B bölgelerindeki 47 adet apartman blokunun kaba inşaatı, kalıp malzemeli olarak Albayraklar firması tarafından, C bölgesindeki 27 adet apartman blokunun kaba inşaatı ise MAPA’nın kendi ekipleri tarafından yapılıyor. Bloklara, statik proje ve ölçüler açısından bakıldığında birbirine benzer olmakla birlikte küçük bazı ölçü farkları bulunuyor. Müteahhit firma tarafından projenin tüm kalıp ve iskele malzeme ihtiyaçları İntek tarafından karşılanıyor.

Projede kullanılan kalıp ve iskele sistemleri

 

Projede bir blokta iki tam takım döşeme kalıbı ve yaklaşık ½ takım perde-kolon kalıbı ile çalışılması planlandığı belirtildi. Projenin başlangıç aşamasında aynı anda 5 blokta çalışma yapılırken, zemin ve toprak işlerinin hızlandırılarak işin önünün açılması ile birlikte aynı anda çalışılan blok sayısı sürekli artmış ve pik noktada aynı anda 22 adet blokta çalışma yapıldı. Perde-kolon kalıbı olarak, normal katlarda İnteva ahşap kirişli perde-kolon kalıbı sistemi, bodrum katlarda ise Panemax panel kalıp sistemi tercih edildi. Bodrum katlar için sadece iki blokluk perde-kolon kalıbı alınmış, bu kalıpların gezdirilerek tüm blokların bodrumlarında kullanılması planlandı. Bloklar arasında özellikle perde-kolon ölçüleri arasında bazı küçük farklılıkların olması ve bodrum katlarda sadece iki takım kalıp ile tüm blokların çözülecek olması, ölçü değişikliklerine kolaylıkla uyum sağlayabilen Panemax sisteminin tercih edilme nedeni oldu. Döşemeler, mantar döşeme olarak adlandırılan kirişsiz, düz döşemeler tercih edildi. Blokların tip olarak birbirine benzer olması ve döşemelerin düz döşeme olması nedeni ile HD 150 Masa Kalıp sistemi kullanıldı. Projede normal katlar için; 22 blok x ½ takım İnteva perde-kolon kalıpları: H=320 cm – A= 6.618 m², 22 blok x 2 takım HD 150 Masa sistemi: H=320 cm – A= 43.120 m², bodrum katlar için ise Panemax perde-kolon kalıpları: H= 390 cm – A= 580 m² kullanılırken asansör ve merdiven boşlukları için 22 tam takım şaft platformları kullanıldı.

Özellikler

İnteva H20 ahşap kirişli, geniş yüzeyli pano sistemi: Sistem H20 ahşap kiriş, plywood ve çelik perde kuşağı olmak üzere 3 ana elemandan oluşuyor. Projenin başlangıcında uygulama projesi baz alınarak yapılan perde ve kolon panoları, işin sonuna kadar demonte edilmeden birer standart eleman olarak taşınarak kullanılabilir. Sistem bu özelliği sayesinde, ölçülerin çok değişmediği, birbirini tekrar eden perde ve kolonlardan oluşan binalarda hem çok büyük zaman kazandırır hem de yıpranmanın en az düzeyde olması nedeni ile maliyet tasarrufu sağlar.

‘’PANEMAX’’ vinçle taşınan çelik çerçeveli panel kalıp sistemi: Farklı formlara çok kolayca adapte edilebilmesi PANEMAX sisteminin en önemli özelliklerinden biri. PANEMAX panel kalıp sistemi, 80 kN/m² (düzgün yayılı yük) gibi yüksek bir beton basıncı dayanımı, ön montaj gerektirmeden şantiyeye geldiği ilk günden itibaren kullanıma hazır olması, özel forma sahip çelik kenar profilleri ve buna uygun bağlantı kilitleri vasıtası ile panellerin yan yana ve üst üste çok pratik bir şekilde birleştirilip sökülmesi, yine çelik kenar profillerin formu ve plywood ille birleşiminde uygulanan silikon detayı sayesinde plywoodun değiştirilmeden çok tekrar kullanılabilmesi gibi özellikleri ile mükemmel bir perde-kolon kalıbı sistemi. Panemax panellerde, pazarda yer alan diğer Avrupalı ve yerli birçok markadan farklı olarak 18 mm değil 21 mm kalınlığında plywood kullanılıyor. Bu özellik, eşit beton basınçlarında daha düşük sehim anlamına geliyor.

İnteva ve Panemax sistemlerinin karşılaştırılması: Günümüzde çağdaş endüstriyel kalıp sistemlerinde perde ve kolon kalıbı olarak genel anlamda kabul görmüş olan ve uluslararası projelerin büyük bir kısmında da yaygın biçimde kullanılan iki farklı sistem var. İntek’deki adı İnteva olan ahşap kirişli sistemler ve İntek’deki adı Panemax olan çelik çerçeveli panel kalıp sistemleri. Bu iki sistemin birbirlerine göre güçlü ve zayıf yanları bulunuyor. Projeye uygun olan sistemi seçerken doğru kararlar verebilmek için sistemlerin bu özelliklerini bilmek ve bunlara göre bir analiz yapmak gerekiyor.

Güçlü yanlar

İnteva sisteminin İlk yatırım bedeli daha düşük. Donatının çok yoğun olduğu durumlarda daha kolay ankraj mili atılabiliyor. İstenen beton basıncına göre tasarlanabiliyor. Panemax sistemi, farklı ölçü ve şekillere adaptasyonu çok daha kolay ve hızlı. Şantiyede ön montaj gerektirmiyor. Sistem olarak daha uzun ömürlü olduğu gibi plywoodun da ömrünü uzatıyor. İşçilik verimi daha yüksek. Raidah Housing Complex projesinde normal katlarda ölçüler çok fazla değişkenlik göstermediği için ilk yatırım bedeli daha düşük olması nedeni ile İnteva sistemi yeterli görüldü ve tercih edildi. Bodrum katlarda ise perde-kolon ölçülerinde değişkenlik olduğu için Panemax panel kalıp sistemi kullanıldı.

HD 150 yük taşıyıcı iskele sistemi

 

Sistem "ana çerçeve" adı verilen kaynaklı çerçeveler, bunları birbirine bağlayan "çapraz gergiler", ince kot ayarının yapılmasını sağlayan "krikolu ayak" ve "krikolu başlıklardan” oluşuyor. Üst konstrüksiyonda ana taşıyıcı (mahya) ve tali taşıyıcı (ızgara) olarak H20 ahşap kirişler kullanılıyor. Çerçeveler çok pratik bir biçimde üst üste eklenerek farklı döşeme yükseklikleri çözülebiliyor. Sistem, ayak ve başlıklarda kullanılan ve ince kot ayarının yapılmasını sağlayan "krikolu ayak" ve “krikolu başlıkların" açılım paylarına göre değişmekle birlikte, ayak başına 55 kN düşey yükü emniyetli olarak taşıyabiliyor. HD 150 sistemi istendiğinde “masa” olarak kullanılabildiği gibi her sefer sökülüp tekrar kurularak "iskele" gibi de kullanılabiliyor. Projenin yapısı ve formu (şekli) uygunsa, birbirinin benzeri olarak tekrar eden çok sayıda kat varsa ve kule vincin yeterli zamanı varsa “masa kalıp” sistemi mükemmel bir sistem olarak biliniyor. Bu projede HD 150 sistemi “masa kalıp” olarak kullanılmış, böylece hem zaman kazanılmış hem de kalıp malzemelerinin yıpranması engellendiği için toplamda çok büyük bir ekonomik fayda sağlanmış oldu.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER