Hidromek: "Birlik ve beraberlik içinde bu zor günleri atlatacağız"

11 Mayıs 2020 Pazartesi - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Hidromek: "Birlik ve beraberlik içinde bu zor günleri atlatacağız"
Hidromek: "Birlik ve beraberlik içinde bu zor günleri atlatacağız"

Hidromek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Ahmet Bozkurt, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına karşı aldıkları tüm önlemleri Makina Market'e anlattı.

Ahmet Bozkurt - Hidromek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, iş makinesi sektörünü nasıl etkiledi?

Tüm dünya olarak olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Pek çok sektör gibi iş makinesi sektörü de koronavirüs pandemisinden oldukça etkilendi. Yurt dışı pazarlardaki daralma, gümrüklerde ve nakliyede oluşan tıkanıklıklar, ithal girdi maliyetinde artış ve çalışma düzenindeki değişiklikler bu etkilerin başında geliyor. Ayrıca, sektörün yeni müşteriler ile bir araya gelmesine imkan sağlayan yurt içi ve yurt dışı pek çok organizasyon ertelendi ya da iptal edildi. Bütün bunlar neticesinde sektörde birtakım yavaşlamalar oluştu. Ancak bu etkilerin uzun süre devam etmeyeceğini umuyoruz. Bugün makine sanayi, diğer tüm sanayi kollarının merkezinde olan bir sektördür. Yaklaşık 140 bin kişiye istihdam sağlayan ve Türkiye ekonomisi için teşvik edilecek stratejik sektörlerden biri olarak seçilen iş makinesi sektörünün bu zor günleri de aşacağına inanıyoruz.

Bu virüse karşı aldığınız önlemler ve değişen çalışma stratejileriniz nelerdir?

Hidromek olarak en önemli varlığımız çalışanlarımızı bu salgından korumak için azami gayret gösteriyoruz. Bu kapsamda alınan önlemleri “pandemi öncesi dönem” ve “pandemi dönemi” olarak ayırabiliriz. Bu önlemlerden bazıları şöyle sıralanabilir:

Pandemi öncesinde alınan önlemler

İnsan Kaynakları bünyesinde bir ekip oluşturularak alınacak tedbirler üst yönetim onayı ile yürürlüğe konulmuştur.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bakanlığı’nın bilgilendirme kanalları düzenli olarak takip edilmektedir.
Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs semptomları üzerine hazırladığı afişler ile Aile, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın iş yerlerinde alınacak tedbirlere ilişkin afişleri işyerlerine herkesin görebileceği alanlara asılmıştır. Ayrıca çalışanlara koronavirüs ile ilgili uyulması gereken kurallar ve alınması gereken güncel koruyucu önlemler hakkında e-mail yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır.
İş yerlerinde minimum çalışan personelle çalışılmayı sağlamak için evden çalışabilecek personel belirlenmiş ve gerekli alt yapı sağlanarak uygulamaya geçilmiştir. 60 yaş üstü, hamile olan personeller ve risk grubundaki personellerin evden çalışmaları sağlanmıştır.
Çalışanlarımızın mağdur olmaması için sağlık birimi tarafından tedavi hizmetlerine ara verilmeden işyeri hekimi ve diğer sağlık personelleri çalışmalarına devam etmektedir.
Ortak kullanım alanları ve ofisler dezenfektanlar ile günlük olarak temizlenmektedir.
Hijyen malzemeleri, maske vb. ürünlerinin tedariki sağlanmıştır. Belirlenen noktalara ve ofislere duvara monte el dezenfektanları yerleştirilmiştir ve kullanımı sağlanmaktadır.
Yurt içi ve yurt dışı seyahatler durdurulmuştur, toplantılar sesli ve görüntülü platformlarda yapılmaya başlanmıştır.
Yemeklerde bağışıklık sistemini destekleyici sebze, yeşillik ve protein ağırlıklı menüler hazırlanarak her gün meyve verilmesi ile ilgili düzenleme yapılmıştır.

Pandemi dönemi yapılan faaliyetler

Bu dönemde yurt dışından misafir kabul edilmemektedir.
Yurt dışına gidiş tamamen durdurulmuş ve yurt dışındaki personeller yurda getirilerek 14 gün kuralına uymaları sağlanarak evde izole edilmiştir.
Zorunlu olarak yapılması gereken eğitim faaliyetlerinin uzaktan eğitim modülleri kullanılarak yapılması için gerekli alt yapı hazırlanmıştır.
Sağlık personelleri ve yardımcı diğer personeller tarafından her sabah fabrikalara girmeden önce tüm çalışanların ateş ölçümü yapılarak takip edilmektedir.
Zorunlu olarak yapılması gereken ziyaretler durumunda güvenlik personelleri ziyaretçilerin ateşlerini sosyal mesafe kurallarına uyarak ölçmekte ve yakın zamanda yurt dışı teması bulunmuyor ve Covid-19 belirtileri göstermiyor ise ilgili birimlere haber verilerek işletmeye girişi sağlanmaktadır.
İşletmelerde su sebillerinin kullanımı durdurularak tüm çalışanlara 1,5 litrelik pet şişelerde kişisel su dağıtımı yapılarak kullanılmaya başlanmıştır.
Tüm personel servisleri dezenfekte edilmeye başlanmıştır. Sosyal mesafe kurallarına dikkat edilerek yeni oturma düzenleri oluşturulmuştur.
Yemekhanelerde ortak kullanılan malzemeler kaldırılmış, tek kullanımlık malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Bardak kullanımı sonlandırılarak paketli su kullanılmaya başlanmıştır.
Yemekhanelerde oturma düzenleri yeniden oluşturularak çapraz oturma düzeni ile her personelin yan koltuğu ve karşısı boş bırakılmıştır. Tüm çalışanların yerleri ve numarası belirlenerek Covid -19 ile mücadele dönemi boyunca aynı yerde oturacak şekilde düzenleme yapılmıştır.
Yemekhanelerde kalabalık ortam oluşmasını engellemek için yemek saatleri yeniden düzenlenmiştir.
Yemekhaneler her gün düzenli olarak dezenfekte edilmektedir.

Bu zorlu günlerde müşterilerinize neler söylemek istersiniz?

Bu olağanüstü günlerin geçici olduğunu unutmamak gerekiyor. Birlik ve beraberlik içinde bu zor günleri atlatacağız. Bir gün hayat normale döndüğünde yavaşlayan bütün yatırımlar kaldığı yerden devam edecektir. Biz bu süreçte Hidromek olarak çalışanlarımızla, üretimimizle ve müşterilerimize verdiğimiz destekle sektörümüze ve ülke ekonomimize katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER