Pİ Makina: "Her türlü önlemi aldık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz"

12 Mayıs 2020 Salı - 10:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Pİ Makina: "Her türlü önlemi aldık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz"
Pİ Makina: "Her türlü önlemi aldık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz"

Pİ Makina, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına karşı aldıkları tüm önlemleri Makina Market'e anlattı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, iş makinesi sektörünü nasıl etkiledi?

Son zamanlarda tüm dünyanın mücadele ettiği virüs maalesef bizim sektörümüzü de bir hayli etkiledi. Özellikle makinelerde kullandığımız bazı komponentlerin tedariğinde sıkıntı yaşıyoruz. Koronavirüsten önce de bu sorun yavaş yavaş yaşanmaya başlamıştı. Bu son bir iki ayda da tedariklerde süreler iyice uzamaya başladı. Bu da bizim üretimlerimizde ve siparişlerimizde aksamalara yol açtı. Neyse ki elimizde stokta olan yedek parçalar ve komponentlerle üretime devam edebiliyoruz. Ayrıca, ürettiğimiz makine ve tesislerin sevkiyatlarını yapmakta zorlanıyoruz. Birçok ülke sınırlarını kapattı. Zorunlu veya sağlık açısından önemli olmayan ürünlerin geçişlerine izin vermiyor. Daha önceden aldığımız siparişlerin üretimini tamamladık, fakat bazı ülkelere sevkiyatları yapamıyoruz. Bir diğer taraftan mevcut müşterilerimize de servis ve yedek parça sağlamakta zorluklar yaşıyoruz. Şehirlerarası ulaşımlarda alınan önlemler ve sokağa çıkma yasakları maalesef müşterilere ulaşmamızda aksaklıklara neden olmaktadır.

Bu virüse karşı aldığınız önlemler ve değişen çalışma stratejileriniz nelerdir?

Virüse karşı sağlık bakanlığının açıkladığı tüm önlemleri almış bulunmaktayız. Çalışanlarımızın güvenli bir çalışma ortamında bulunması için gerekli tüm özveride bulunuyoruz. Bu doğrultuda bazı birimler için uzaktan çalışma sistemi, bazı birimler için dönüşümlü ve kısa çalışma sistemleri oluşturduk. Üretimin de aksamayacağı şekilde çalışma sistemimizi değiştirdik. Çünkü her ne kadar koronavirüs sektörü derinden etkilese de yine de hala yurt dışından makina talepleri gelmekte. Pi Makina olarak zaten yerliliğe hep önem veren bir firma olduk. Sağlıksal önlemlerin dışında, üretimle alakalı da aldığımız bir diğer önlem ise yerlileştirme çalışmalarına hız vermemiz oldu. Makine ve tesislerde kullandığımız komponentlerin daha çok yerlileştirmesi için adımlar attık. Müşterilerin özellikle talep ettiği yabancı üretim yedek parça ve komponentlere eşdeğer yerli üretim muadillerini test edip denemeler yapıyoruz. Bu süreçte yaşadığımız sorunu bu şekilde çözmeyi hedefliyoruz. Müşterilerimize servis ve yedek parça ulaştırma sorununu da yurt içi ve yurt dışındaki bayilerimiz aracılığı ile çözmekteyiz. Bayilerimize her türlü eğitimleri uzaktan veriyoruz. Müşterilerin sorunlarını da uzaktan makinalara müdahale ederek halletmeye çalışıyoruz.

Bu zorlu günlerde müşterilerinize neler söylemek istersiniz?

Değerli müşterilerimize belirtmek isteriz ki; yaşanan zorluklar karşısında işlerimizi aksatmamak adına her türlü önlemi aldığımızı ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye ekonomisine katkı sağlaya devam edebilmek için her zaman işimizin başındayız.

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER