Türkerler, yeniden çimento sektöründe faaliyet gösterecek

03 Temmuz 2014 Perşembe - 17:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkam Kazım Türker
Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkam Kazım Türker

2005’te Şanlıurfa ve Ladik Çimento’yu satın alarak çimento sektörüne giriş yapan ama iki yıl sonra bu şirketleri satan Türkerler, yeninden sektörde aktif olma kararı aldı.

Sakarya’nın Karasu ilçesinde 188 milyon dolarlık yatırımla 1 milyon 250 bin ton kapasiteli bir fabrika kuracaklarım söyleyen Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkam Kazım Türker, “Fabrika 20 ay içinde devreye girecek” diyor. Adını Ankara’nın vergi rekortmeni olarak duyuran Türkerler Holding, inşaattan altyapı projelerine, enerjiden sağlık yatırımlarına ve tekstile kadar farklı alanlarda iş yapan yatırımcı bir grup. Türkerler, iş dünyasında ilk büyük çıkışım, 2005 sonbaharında Uzan Grubu’nun çimento şirketlerinin TMSF tarafından satışında yaptı. Türkerler, ihalede Şanlıurfa ve Ladik Çimento’yu yaklaşık 300 milyon dolara satın aldı. Ancak 2007 yılında Şanlıurfa’yı Limak’a ve Ladik’i Akçansa’ya toplamda 368 milyon dolara satarak çimento sektöründen çıktı.
Türkerler Holding, geçen yedi yılın ardından sektöre yeniden girecek. Sakarya’nın Karasu ilçesinde 188 milyon dolara mal olacak yatırımla 1 milyon 250 bin ton klinker kapasiteli fabrika inşa edecek.

20 aya devrede
Yatınm hazırlıklarının başladığını söyleyen Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, fabrikanın maksimum 20 ay içinde devreye alınacağı bilgisini veriyor. Türker, “Karasu Çimento’nun ÇED’ini ve arazisini 15 milyon dolara, Nur Yol isimli gruptan satın aldık ve yatırıma başladık. Nur Yol burada yüzde 10 oıtak olarak kaldı” diyor. Kazım Türker, sektörde fazla kapasite söylemleri varken bu alana yeniden geri dönmelerinin nedenlerini ise şöyle açıklıyor: “Öncelikle ben sektörde fazla kapasite sorunu olduğunu düşünmüyorum. Türkiye, kentsel dönüşümün yanında büyük otoyol ve altyapı projeleriyle, büyük bir yatırım sürecinde. Yine lokasyon çok önemli. Karasu’da limanın, demiryolunun, duble yolun olması, fabrikanın hammadde malzemesinin üzerinde kurulması, yüksek ihracat potansiyeli, bizim buraya yatırım yapmamızın ana nedenleri.”

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER