İş makinası yatırımları öz kaynakla

07 Ağustos 2014 Perşembe - 10:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İvedik OSB, bölgedeki iş makinesi firmalarının mevcut durumlarının tespiti, beklentilerinin belirlenmesi ve yetenek matrislerinin oluşturulması amacıyla anket çalışması yaptı.
İvedik OSB, bölgedeki iş makinesi firmalarının mevcut durumlarının tespiti, beklentilerinin belirlenmesi ve yetenek matrislerinin oluşturulması amacıyla anket çalışması yaptı.

İvedik Organize Sanayi Bölgesi (İvedik OSB) ve OSTİM'de faaliyet gösteren iş makinesi firmalarının yüzde 63'ü yatırımları için öz kaynaklarını kullanıyor.

İvedik OSB, bölgedeki iş makinası firmalarının mevcut durumlarının tespiti, beklentilerinin belirlenmesi ve yetenek matrislerinin oluşturulması amacıyla anket çalışması yaptı. Anket kapsamında 185'i İvedik OSB, 72'si OSTİM'de olmak üzere 257 firma yetkilisi ile yüz yüze görüşme gerçekleştirildi. Hürriyet'in haberine göre, firmalardan yüzde 35'inin şahıs firması, yüzde 63'ünün limited şirketi, yüzde 2'sinin anonim şirket olduğu belirlenirken, yüzde 5'inin söz konusu sınıflardan herhangi birine girmediği tespit edildi. Firmaların yatırımlarını finanse etme yöntemlerine bakıldığında ankete katılan 257 firmanın yüzde 63'ünün yatırımları için öz kaynaklarından yararlandığı belirlendi. Kredi kullanarak veya borçlanarak yatırımlarını finanse edenlerin oranı yüzde 30, hibe destek programlarından yararlananların oranı yüzde 7 olarak kayıtlara geçti. Hibe ve kredi desteklerinin Ar-Ge çalışmaları açısından önemi değerlendirildiğinde ankete katılan firmaların yüzde 59'u söz konusu destekler ile Ar-Ge çalışması yapmayı önemli bulduklarını kaydederken, yüzde 18'i bunu önemsiz gördüğünü belirtti. Bu konuda kararsız olanların oranı ise yüzde 11 olarak belirlendi. Benzer şekilde firmaların yüzde 73'ü hibe ve kredi desteği ile yeni istihdam yapılmasını önemli gördüklerini ifade ederken, desteklerin ihracata başlanması açısından önemli olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 64 olarak kayıtlara geçti.

OSB yönetiminden beklentileri

Ankete katılan firmaların yetkilileri, İvedik OSB'den beklentilerini de dile getirdi. Bu konuda firmaların yüzde 23'ü, "düşük oranlarda kredi kullanımlarının sağlanması için bankalarla anlaşılmasını" istedi. Firmaların yüzde 16'sı bölgesel fuarlar, yüzde 11'i ise gelişmiş ülkelere teknik geziler düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Daha fazla eğitici kurs, seminer ve konferanslar düzenlenmesini isteyen firmaların oranı yüzde 15 olurken, bir beklentisi olmadığını ifade eden firmaların oranı yüzde 18'de kaldı.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER