Zorlu montaj projeleri

23 Eylül 2014 Salı - 10:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

1991 yılından bu yana demir çelik, petrokimya ve çeşitli endüstri tesisleri yapım ve montajını üstlenen Gemont firması, üç yıldır Rusya ve Irak'ta faaliyet sürdürüyor.
1991 yılından bu yana demir çelik, petrokimya ve çeşitli endüstri tesisleri yapım ve montajını üstlenen Gemont firması, üç yıldır Rusya ve Irak'ta faaliyet sürdürüyor.

1991 yılından bu yana demir çelik, petrokimya ve çeşitli endüstri tesisleri yapım ve montajını üstlenen Gemont firması, üç yıldır Rusya ve Irak'ta faaliyet sürdürüyor. 

gemont
Sadık Akman, 1991 yılında firmada geniş bir yapılandırma gerçekleştirerek Gemont adı ile faaliyetlerini sürdürmeye başlamış.

Firmanın Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Aktaş, şantiyelerde vinç ve personel yükselticilerin, olmazsa olmaz makineler arasında yer aldığını belirtiyor. Aktaş, makine seçimlerinde insan ilişkilerinin etkili olduğunu belirterek uzun yıllardır DAS Otomotiv ile çalıştıklarına dikkat çekiyor. Demir çelik sektöründe fabrikaların yapım ve montaj işlerini üstlenerek faaliyetlerine başlamış olan Gemont, uzun bir süre Montaj Limited adı altında çalışmalarını sürdürdü. Firmanın kurucusu olan Sadık Akman, 1991 yılında firmada geniş bir yapılandırma gerçekleştirerek Gemont adı ile faaliyetlerini sürdürmeye başlamış. Ağırlıklı olarak demir çelik sektöründe çalışmalar yürüten firma, Erdemir, İsdemir, Borçelik, Tezcan, Asilçelik gibi entegre fabrikalarının inşaat ve montaj çalışmalarını tamamlamış. Zamanla büyüyen ve daha geniş çaplı projelere imza atan firma, enerji santralleri, petrol rafinerisi, petrokimya, kağıt, otomotiv ve benzeri tesislerin de yapım ve montajını üstlenmiş.

Rekor sürede montaj

Firmanın Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Aktaş, TÜPRAŞ RUP projesinde Tekfen'den sonra ikinci büyük müteahhit olarak yer aldıklarını ve 2500 kişilik bir ekip ile sorunsuz bir şekilde projeyi tamamladıklarını söylüyor. "Personel sayımız bu güne kadar 2 binin altına hiç düşmedi. Türkiye dışında son 3 yıldır Rusya ve Irak'ta projelere katılmaya başladık ve Türkiye'de çelik konstrüksiyon konusunda imalat yaptığımız fabrikamız da bulunuyor" diyen Aktaş, potansiyel projeler doğrultusunda 2015 yılında personel sayısının 5 binin üzerine çıkacağını öngörüyor. TÜPRAŞ RUP projesi dışında çok sayıda referansa sahip olduklarını ifade eden Aktaş, "Iskenderun'da 2006 yılından 2011 yılına kadar taşeron kullanmadan 3 bin kişilik kadroyla Türkiye'nin ve yakın ülkelerin büyük en yüksek fırınlarından birini yaptık. Fırın, topraktan çıkan madeni sıvı demir haline getirebiliyor. Aynı zamanda Oyak Grubu'na ait olan İsdemir Sıcak Haddehane Tesisini, birçok zorluk olmasına rağmen bir buçuk yılda tamamladık ve dünya literatürüne girdik" diyor.

 
 

Yurtdışı çalışmaları

gemont
Firma, bölgenin yeniden yapılanma çalışmalarında demir çelik fabrikalarının yapım ve montaj projelerinde yer alıyor.

Irak'ta çalışmalara 3 yıl önce başlayan Gemont firması, bölgenin yeniden yapılanma çalışmalarında demir çelik fabrikalarının yapım ve montaj projelerinde yer alıyor. Yakın dönemde Rusya'da da faaliyetlerine başladıklarını belirten Aktaş, "Rusya bizim için çok büyük bir pazar. Çalıştığımız proje dünyada ilk kez kullanılan bir teknoloji. Amerikan KBR lisansı ile yapılan projede ham petrolün %95’lik oranda beyaz yakıta dönüşüyor. Rusya’da bu projenin akıbetini bekleyen 15 Adet Petrol Rafinerisi var. Mayıs ayında başladığımız projenin inşaat işlerini Ekim ayı sonuna kadar tamamlayacağız. Çelik, Ekipman ve Boru montaj işleri 2015 yılında yapılacak ve personel sayımız 3.500 kişiyi bulacak." diyor. Yurtiçinde elde etmiş oldukları başarılı referansların yurtdışında da oldukçta olumlu etki yarattığını ve çok fazla taleple karşılaşmış olduklarını belirten Aktaş, aranan bir firma olmalarının en önemli sebepleri arasında taşeron kullanmıyor olmaları ve kaliteli iş yapmaları olduğunu belirtiyor. "Taşeron sayımız çok az olmasından dolayı maliyetlerimiz biraz yüksek ancak kalite ve iş programına olan uyumumuz, tercih edilen bir firma olmamızı sağlıyor. Neticede çözüm odaklı çalışıyoruz ve müşterilerimize zorluk çıkartmıyoruz" diyor. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER