JCB cephesinde yenilikler

16 Şubat 2015 Pazartesi - 10:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

JCB cephesinde yenilikler
JCB cephesinde yenilikler
1CX-T modeli, %14 daha fazla kova kapasitesi ve %30 daha fazla yer seviyesinden erişim sağlıyor.

Kazıcı yükleyicilerin 1953 yılından bu yana üreticisi olan JCB, dünyada %50’nin üzerinde olan pazar payını haketmek için bu ürün grubunu geliştirmeye ve sürekli iyileştirmeye yönelik Ar-Ge yatırımlarına devam ediyor. Yol bakım ekipleri ve yerel belediyelerin sıklıkla tercih ettiği JCB 3CX kazıcı-yükleyici için geliştirilen asfalt frezesi ve süpürge gibi özel ataşmanlar ile yaratılan 3CX Potholemaster (Çukur Ustası) bunun en yeni örneklerinden biri. Yol bakım hizmetlerinde kalıcı bir mobil çözüm olarak sunulan Potholemaster, Tier2 ve Tier3 standartlarında emisyon oranlarına uyumlu JCB Dieselmax motoruna sahip. Bu motor, güç seviyesi olarak 92hp (68kW) ve 100hp (74.5 kW) değerinde iki seçenek sunuyor. 3CX Potholemaster’ın arka bölümünde yer alan ve yine JCB üretimi olan 400 mm genişliğindeki asfalt frezesi, makinenin yüksek debili hidrolik sistemiyle uyum içinde çalışıyor ve küçük çukurlardan komple karayolu bölümlerinin tamirine kadar bir çok iş için kullanılabiliyor; temiz ve iyi hazırlanmış bir çalışma yüzeyi yaratıyor. 3CX Potholemaster’ın ön tarafında ise 2.3 m genişliğinde hidrolik hazneli bir süpürge bulunuyor. Süpürgenin hidrolik motor da dahil olmak üzere makinenin genişliğini aşmaması, operatörün güvenli bir şekilde yolda hareket edebilmesini sağlıyor. Tel ve plastik karışımı malzemeden yapılan fırça, minimum düzeyde toz çıkartarak, yol üstü yüzeylerden yalnızca bir ya da iki kere geçmeyle, belirlenen alanı temizlenmesini sağlıyor ve asfaltlanmaya hazır hale getiriyor. 3CX Potholemaster ile sunulan bir diğer fayda da, makine yol bakımında kullanılmazken ataşmanların çıkartılması ile normal bir 3CX kazıcı-yükleyiciye dönüşebilmesi. Özellikle belediyeler, sahip oldukları bu makineyi yol bakım çalışmalarının dışında, JCB’nin sadece kazıcı-yükleyciler için geliştirdiği 167 farklı ataşman çeşidinden faydalanarak, kışın kar küreme işinde, yaz aylarında sel önleme çalışmaları ve benzerleri için kullanılabilecekler. Böylece, yalnızca mevsimlik kullanım için alınan ek makine ihtiyacı da ortadan kalkmış olacak.

 

Kompakt kazıcı-yükleyici

JCB tarafından 1993 yılında mini ekskavatör ve mini yükleyicinin biraraya getirilmesiyle geliştirilen dünyanın ilk kompakt kazıcı-yükleyicisi JCB 1CX’in yeni paletli modeli 1CX-T de bu organizasyonda tanıtılan ürünler arasında yer aldı. ICX-T, önceki 1CX modeli gibi, kompakt çeşitlilikte kapalı alt yüzey, güçlü yükleyici kolları ve arka kazıcı koluyla en üst derecede performans sağlamanın ötesinde, tırmanma kabiliyeti isteyen müşteriler için benzersiz denge ve yumuşak zeminde itme gücü sağlıyor. Tüm 1CX modellerinde bulunan geniş operatör kabinine giriş yan kapıdan rahatça gerçekleştirilebiliyor. Standart kanopi, alçak kanopi ve kapalı seçenekleri ile sunulan kabin ve etrafındaki cam bölümler ROPS ve FOPS sertifikalı. Olağan servis ve bakım işlemleri, tek parça yan panellerden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. 40 litrelik yakıt deposu yeterli hareketlilik sağlarken, harici bir göstergeden hidrolik yağ seviyesinin kontrolü son derece rahat şekilde yapılabiliyor. Tüm bu ayrıcalıklı 1CX özelliklerine ek olarak, 1CX-T modeli, %14 daha fazla kova kapasitesi ve %30 daha fazla yer seviyesinden erişim sağlıyor. Uzatılmış yükleyici kolları sayesinde de 1CX-T, 2.65 metreye yükleme yapabiliyor.

JCB PowerBoom
 

SİF İş Makinaları Kurumsal İletişim Yönetmeni Gizem Sezer Altınok

Dünyanın tek taraftan yükleyici koluna sahip ve yandan kapısı olan ilk ve tek mini yükleyicisi olan JCB mini yükleyiciler, 2012 yılından bu yana Amerika’da PowerBoom adı ile üretiliyor ve bu özellikleri ile ‘en güvenli’ mini yükleyici olarak kabul ediliyor. 270 derece ile rakiplerine oranla %60 daha fazla görüş açısı sağlayan bu model, yine rakiplerine oranla %46 daha geniş bir kabin sunuyor. Yakıt tüketiminde sağladığı %16’ya varan tasarruf ile de bu ürün rakipleri arasında en verimli olmaya devam ediyor. Arkadan açılan geniş kapısı sayesinde motor ve aktarma organlarına ulaşımı kolay olan JCB PowerBoom’un bakımı artık daha da kolay. Gerek hidrolik mekanizmalarda kullanılan halka şeklinde sızdırmazlık contaları ve gerekse de genelde kullanılan %38’lik daha az parçalı tasarım sayesinde yaratılan bu faydanın yanısıra, JCB’nin bu makinelere özel geliştirdiği 31 farklı ataşman seçeneği de basın davetinde aktarılan konular arasında yer aldı.

Potholemaster, Tier2 ve Tier3 standartlarında emisyon oranlarına uyumlu JCB Dieselmax motoruna sahip

Pazar payını artırma hedefi
JCB’nin Türkiye distribütörü SİF İş Makinaları da bu güzel ve kapsamlı basın davetine Kurumsal İletişim Yönetmeni Gizem Sezer Altınok ile katıldı. Altınok, JCB’nin Türkiye pazarında önemli bir paya sahip olduğunun altını çizerek, bu güçlü markayı 40 yıldır Türkiye’de başarı ile temsil eden SİF İş Makinaları hakkında şunları söyledi: “SİF İş Makinaları, 1956 yılında STFA ve Işıklar Holding’in ortaklığında faaliyete başladı. JCB marka iş makinelerinin Türkiye’deki tek yetkili distribütörü konumunda olan firma, 40 yıldır JCB marka her makinenin ve yedek parçanın satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütülüyor. Şirketin Türkiye çapında 140 personeli, 9 satış noktası ve 35 yetkili servisi var. Mobil konkasör konusunda dünyaca ünlü RubbleMaster ve Powerscreen markaları da, Türkiye’de yine SIF İş Makinaları aracılığı ile sahiplerine ulaşıyor” dedi. SİF İş Makinaları’nın pazardaki konumu hakkında da bilgi veren Altınok: “2014 yılını 1336 adet makine satışı ve %14’ün üzerinde bir pazar payı ile kapattık. 2012 yılından beri bünyemizde bulunan SİF Tarım Birimi de %37’lik pazar payı ile teleskobik ürün grubunda liderliğe yükseldi. 2015 için hedefimiz, kazıcı-yükleyici ürün grubundaki payımızı 4 puan artırmak ve teleskobik yükleyici ürün grubunu tüm sektörlerde liderliğe ulaştırarak pazar payımızı %15’e çıkarmak” şeklinde konuştu.

Haberin tamamı Makina Market dergisinin Ocak sayısında 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER