Ant Yapı, ilk kez bir havaalanı projesine imza atıyor

06 Kasım 2015 Cuma - 11:15
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

Rusya Domodedovo Havaalanı
Rusya Domodedovo Havaalanı

Yurt içi ve yurt dışında toplam 5 milyon metrekare büyüklüğünde ve 4,5 milyar dolar değerinde yaklaşık 100 farklı projeye imza atan Ant Yapı, Rusya’nın en büyük havaalanı Domodedovo'ya ait Terminal 2 binasının yükleniciliğini üstlenerek 500 milyon dolarlık yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Ant Yapı’nın bir yeni konut projesi ise Londra’da başlıyor.

"Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" arasında yer alan Ant Yapı, yeni projeler için anlaşma imzalamaya devam ediyor. Rusya'da 500 milyon dolar değerindeki Domodedovo'ya ait Terminal 2 binasının yükleniciliğini üstlenen Ant Yapı, 100 milyon dolar değere sahip Bolşevik İş Merkezi Projesi, LIFE Botanicheskiy Sad Rezidans Kompleksi ve Chekhov Lüks Kulüp Ev projelerini de yapacak. Ant Yapı'nın yeni imzaladığı sözleşmeler arasında Londra'da hayata geçireceği bir projesi de bulunuyor. Londra'da ilk kez iş yapacak olan şirket, Buckingham Sarayı'na komşu 'Super Prime' bir konut yatırımına imza atacak. Bu proje, Türk müteahhitlerinin Londra'da aldığı ilk taahhüt işi olarak dikkat çekiyor. Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, "10 bin metrekare satılabilir alanı olan ve 40 milyon pound yatırım bedeli olan bir proje yapacağız. 12 adet özel dairenin olduğu bu projenin metrekaresi 50 bin poundun üzerinde satılacak. İnşaata Mart 2016'da başlamayı planlıyoruz" diyor.

Her yıl ENR Dergisi’nin "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" sıralamasına üst sıralardan giren Ant Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay ile Ant Yapı’yı ve yeni projelerini konuştuk.

Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay
 
 

Mehmet Bey sizi ve Ant Yapı'yı daha yakından tanımak isteriz. Özgeçmişiniz, özel meraklarınız ve hobileriniz neler? Sizin gibi yoğun ve stresli iş hayatına sahip birisi neler yaparak kendini dinlendiriyor?

Kışın kayak yapmayı severim. Port Alaçatı projemiz var, yazın ve baharları orada yelken yapmayı, balık tutmayı seviyorum. Geçen yıl ortaklarımla beraber Alaçatı Balık Festivali’nde 25 kiloluk bir orkinosla 3. olduk. Bazen İstanbul’da da tekneyle balık tutmaya çıkıyorum. Ara sıra tenis oynuyorum. Zaten iş seyahatleri biraz nefes aldırıyor, kafa dağıtmamıza yardımcı oluyor. Pozitif düşünüyoruz hep; çünkü insan pozitif düşünmezse hiçbir şey yapamıyor. Ara ara yaptığımız 3-5 günlük tatiller bizim için yeterli oluyor. Ant Yapı'nın kuruluşuna gelecek olursak: Biz 4 ortak, hepimiz profesyonel olarak MESA Mesken'de yaklaşık 15 yıl çalıştıktan sonra müteşebbis olarak 1991 yılında Ant Yapı'yı kurduk. MESA bizim için bir okuldu ve orada çok iyi dostluklar, arkadaşlıklar edindik. O vesileyle de böyle bir oluşum imkanı doğdu. Öncelikle yurt dışında çalışmaya başladık, ki o zaman, 90'lı yılların başlarında Doğu Almanya ve Batı Almanya birleşmesi neticesi Rusya'da çok büyük projeler hayata geçirilecekti. Büyük firmalar dışarıya kapılarını açınca oraya ilk giden Türk müteahhitlerden biri de Mesa olmuştu. Biz de o zaman ilk kez Mesa ile Rusya'ya gitmiştik. Oradaki ilişkilerimiz bize yeni iş imkanları doğurdu ve dolayısıyla Ant Yapı olarak ilk işimize Rusya'da başladık. O dönemde Koreli, Hintli firmalarla çalışarak onların taşeronluğunu yaptık. Koreli firmanın Moskova’daki bir işi nedeniyle 1990’ların sonunda Moskova’ya geldik ve Kore Büyükelçiliği binasıyla başladık. 1990’lı yılların sonundan itibaren kazandıklarımızla yurt içinde arsaya yatırım yapmaya başladık. 90’lı yıllarda başlayan ve 2000’li yıllarda yeniden yapılanması sonrasında devam eden faaliyetlerimiz ile hem yurt içi hem de yurt dışında çeşitli konut, residence, otel, okul, kültür merkezi, iş merkezi, alışveriş merkezi, eğlence merkezi gibi projeleri başarıyla hayata geçirdik. Projelerin ve taahhütlerin başarıyla gerçekleştirilmesinin arkasında yatan pozitif düşünce içeren yaklaşımımız, profesyonel ekibimiz, modern teknolojimiz ve yeniliklerin takibine verdiğimiz önemle bugün, Avrupa'nın en yüksek binasını, İstanbul'un en yüksek ikiz kulelerini inşa eden bir firma haline geldik. Yurt dışında taahhüt ağırlıklı işler; yurt içinde ise proje geliştirme yapıyoruz.

Kuruluşla ilgili aklınızda kalan ilginç bir anı var mı? Kuruluşundan bu yana Ant Yapı’yı düşününce aklınıza neler geliyor? Sizde iz bırakan iyi veya kötü anılar neler?

Ant Yapı'nın kurulduğu dönemin şartlarıyla bugünün şartları arasında çok fark var. Telefon etmek için taşradan Moskova'ya gidilir, Moskova'da telefon sırasına girilir ve beklenirdi. O zamanlar cep telefonları falan yoktu tabi. Giriş, çıkışlar, uçakla ulaşım, lojistik çok zordu. Çalışanlarımızı buradan Rusya'ya otobüslerle gönderirdik. Bir haftada gidilir, bir haftada dönülürdü. Tabi kimsede yabancı dil de yok, orada yalnızca Rusça konuşuluyor. Bunun gibi birçok zorluklar, enteresan olaylar yaşıyorduk. Ancak Türk insanının yaratıcılığı, girişimciliği ve yapıcılığı orada öne çıktı. Rusya'ya ilk gittiğimiz zamanlarda Yugoslavya'dan, Polonya'dan, Romanya'dan firmalar vardı ama şu an en büyük işleri yapan Türk müteahhitler. Türkler Rusya'da çok aktif durumda, çok iyi işler yapıyorlar. Rusya hala dinamikleri olan bir ülke, kaybedilecek bir pazar değil ve Türk müteahhitler de bunun farkında.

Sizce Ant Yapı şu anda düşündüğünüz ya da hayalini kurduğunuz noktada mı yoksa daha yapacak çok şey var diyor musunuz?

Hiçbir zaman gelmek istediğiniz noktanın tam hayalini kuramıyorsunuz ama hep iyi işler yapmak üzere yola çıkıyorsunuz. İyi işler yaptıkça kapasiteniz büyüyor ve başarıya ulaşıyorsunuz. Geldiğiniz noktada kalmak için çalışsanız bile üstüne bir şeyler koymanız gerekiyor. Mesa'da yetiştiğimiz için eskiden Mesa seviyesinde ve kalitesinde bir firma olmak, hatta Mesa'yı geçmek gibi hayallerimiz vardı. Şu an hayalini kurduğumuz noktaya ulaştık ama hedefler bitmiyor. Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'ın (Engineering News Record) yayınladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde ilk 100'deyiz. Türkiye firmaları arasında ise ilk 10'da yer alıyoruz. Bugün Ant Yapı, yurt dışında IQ ‘su yüksek taahhüt ağırlıklı işleri, yurt içinde ise IQ+EQ’su yüksek yatırım projeleriyle, iş ortağı olarak gördüğü Ant Yapı dostlarının ihtiyaçları doğrultusunda, en uygun çözümleri üreterek hizmet vermeye devam ediyor.

Röportajın devamı, ICT Kasım sayısında...

 

 

Fotoğraflar

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER