"İş makinesi, odaklandığımız öncü ekipman grubu"

08 Ocak 2016 Cuma - 09:30
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

"İş makinesi, odaklandığımız öncü ekipman grubu"
"İş makinesi, odaklandığımız öncü ekipman grubu"

2015 yılında 25. yılını kutlayan ve müşterilerine, 'sektörün öncü şirketi olma' misyonu paralelinde çözümler sunmayı hedefleyen Garanti Leasing, iş ve inşaat makineleri sektörüne odaklanmayı hedefliyor. Hizmet verdikleri müşteri portföyü içinde, iş ve inşaat makinelerinde yüzde 22 paya sahip olan Garanti Leasing, sektördeki müşterilerine kolaylık sağlamak için 60 ay vadeli kampanya da başlattı

Garanti Bankası’nın iştiraki olup 1990 yılında kurulan Garanti Leasing, iş ve inşaat makineleri grubunda büyümeye devam ediyor. Önceki yıllarda olduğu gibi iş ve inşaat makinelerini, leasing sektörünü ileriye götüren en etkili ekipman grubu olarak gördüklerini ifade eden Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen; 'İş ve inşaat makinelerinde focusumuzu arttırmaya ve bu gruptaki ekipmanları satan firmalarla iş birliği içine girmeye çalışıyoruz.“ diye konuştu. 25 yılda 61 binin üzerinde sözleşme, 10 milyar doların üzerinde fon sağladıklarının altını çizen Ünal Gökmen, bundan sonra da hedeflerinin daima sektörü büyütmek olacağını söyledi.

Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen ile iş ve inşaat makinelerine sundukları hizmetleri ve leasing sektörünün geleceğini konuştuk.

Leasing kısaca nedir? Nelere leasing uygulanabilir/ verilir?

Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen

Leasing, kısaca mülkiyet hakkının sizde olmadığı ancak her türlü kullanım hakkının sizde olduğu, ödemeler bittiğinde ise mülkiyet hakkının müşteriye geçtiği finansal kiralama yöntemidir. Garanti Leasing olarak bizim bu yıl sektörde 25. yılımız, içinde bulunduğumuz kurum kültürü ve sahip olduğumuz deneyim ile sektörün öncü şirketlerinden biriyiz. Şu anda leasing hizmeti verdiğimiz sektörlerde pastanın ana parçasını iş ve inşaat makineleri ve gayrimenkul sektörü oluşturuyor. Bu pay iş ve inşaat makinelerinde yüzde 22, gayrimenkul sektöründe ise yüzde 30 oranında. Tekstil, imalat ve medikal grup ise yüzde 6 ila 8 oranında bir paya sahip.

Türkiye'de leasing‘in gelişimini anlatır mısınız?

Türkiye’de leasing sektörünün büyüklüğü incelendiğinde, 31 şirketin yaklaşık 50 bin müşteriye, bin 500 civarında bir çalışan sayısıyla hizmet verdiği, sektörün toplam varlık büyüklüğü açısından 42 milyon TL’lik bir aktif büyüklüğe ve yaklaşık 37 milyon TL’lik bir kira alacağına sahip olduğu görülüyor. Sektörde büyüklük olarak ilk 10 şirketin tamamının banka iştiraki olması ve sektörün yaklaşık yüzde 85’inin banka iştiraklerinden oluşması bankacılık ve leasing faaliyetlerinin diğer ülkelere oranla daha paralel yürümesine yol açıyor. 2014 yılı itibariyle üretime yönelik her türlü ekipmanda KDV 1'e indirildi. 2013'te sektör yaklaşık 6,8 milyar dolar, 2014'te 7.6 milyar dolar hacim yaptı. Bu yıl, ilk dokuz aylık verilere göre 4.8 milyar dolar gerçekleşti, yıl sonu ise 6 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

Leasing şu anda nereye kadar yayılmış durumda veya Avrupa ile Türkiye'deki leasing sektörünü karşılaştıracak olsanız arada çok büyük bir fark var mı?

Dünya penetrasyon oranlarına baktığımızda Amerika, yüzde 25’lik bir paya, Avrupa ise yüzde 20’lik bir paya sahip. Çin’in etkisi ile Asya’da da leasing sektörünün oldukça büyüdüğünü görüyoruz. Türkiye’de ise bu oran yüzde 6 seviyelerinde. Bu anlamda alabileceğimiz daha çok yol var diyebiliriz. Çünkü Avrupa'da operasyonel kiralamanın ciddi bir ağırlığı var. Türkiye gibi değil. Türkiye'de operasyonel kiralamanında önü açıldı, alt yapısı da hazır ama henüz pratikte uygulaması başlamadı.

Garanti Leasing'in iş makineleri sektörüne sunduğu hizmetleri öğrenebilir miyiz?

Şirketleri finansal açıdan desteklemek için sektörüne uygun bazı özel paketler hazırladık. Bu paketlerimizi hazırlarken, ilgili sektörün ekipman yapısına bağlı olarak hızlı çözüm üretmek merkezimizi oluşturdu. Küçük ölçekli şirketler operasyonel zorluklar, maliyet, vade ve vergi avantajlarını tercih sebebi olarak ön plana çıkartırken, orta ölçekli şirketler için leasingin nakit yönetimini kolaylaştırması önemli bir tercih nedeni. İş ve inşaat makineleri sektörüne özel hazırladığımız paketlerimiz bulunuyor. Bu paketler; CNC, iş makinesi ve forklift gibi ekipman gruplarına yönelik hazırlanıyor. Ayrıca firmaların jeneratör alımları için de özel hazırlanmış paketlerden banka limitleriniz etkilenmeden faydalanabiliyorsunuz. Belli süredir sektöründe faaliyet gösteren, moralitesi yüksek firmalar için hazırladığımız bu paketler sayesinde, firma kredi süreci çok kısa sürede tamamlanıyor. Bizim vermiş olduğumuz hizmetin kalitesini, bu sene Cenevre’de düzenlenen, Uluslararası Kalite Ödüllerinde, Altın Madalya ile tescilledik.

Leasing sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? İş makineleri sektöründe faaliyet gösteren firmaların leasing'e olan ilgisi ve yaklaşımı nedir? En çok hangi makinelere veya ürünlere ( inşaat ) leasing talebi oluyor?

Iş makinesi, odaklandığımız öncü ekipman grubu. Şirketimiz de bu alanda büyümek istiyor. Pazarın da yüzde 22'si zaten bu grupta yer alıyor. Biz de burada focusumuzu arttırmaya, iş ve inşaat grubundaki ekipmanları satan firmalarla iş birliği içine girmeye çalışıyoruz. Görüşmelerimizi, ziyaretlerimizi arttırıyoruz. Şirketimizin stratejileri doğrultusunda kobilere hizmet ediyor olmasından dolayı iş ve inşaat grubundaki ekipmanlara önem veriyoruz. 

Röportajın devamını, Makina Market Ocak 2016 sayısında okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER