İFM ile İstanbul’un global arenadaki algısı değişecek

03 Şubat 2016 Çarşamba - 08:45
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

4.5 milyar TL’lik yatırım maliyeti olan İstanbul Finans Merkezi Projesi, 3,2 milyon metrekare inşaat alanına sahip
4.5 milyar TL’lik yatırım maliyeti olan İstanbul Finans Merkezi Projesi, 3,2 milyon metrekare inşaat alanına sahip

Türkiye’nin 2023 ve 2035 hedeflerinin gerçekleşmesi açısından İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin (İFM) ayrıcalıklı bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Ağaoğlu Şirketler Grubu İş Geliştirme Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Burak Kutluğ; “İFM, tüm Türkiye’nin heyecan duyması ve her anlamda destek göstermesi gereken, İstanbul’un global arenada algısını değiştirecek önemde bir proje” dedi

İstanbul’un New York, Tokyo ve Londra gibi bir finans merkezi olmasını sağlayacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde alt yapı çalışmalarında çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ve alt yapısını tamamlayıp kendi geliştirdikleri kısımda katları inşa etmeye başladıklarını aktaran Ağaoğlu Şirketler Grubu İş Geliştirme Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Burak Kutluğ, İFM’nin Türkiye’yi geleceğe taşıyacak en önemli projelerin başında geldiğine dikkat çekti. 4.5 milyar TL’lik yatırım maliyeti olan İFM projesinin, 3,2 milyon metrekare inşaat alanına sahip olduğunu belirten Burak Kutluğ, proje tamamlandığında 150 bin kişiye istihdam sağlanacağını ve günlük ziyaretçi sayısının 30 bini bulmasını beklediklerini ifade etti. Kutluğ, “İFM ile ülkemizden yönetilecek para, bizim tahminlerimize göre 4 trilyon dolar. İslami finans büyüklüğünün de en az 100 milyar dolar olması hedefleniyor” diye konuştu.

Son 35 yılda İstanbul’da 7 milyon metrekare inşaat yapıp, 30 binden fazla ünite geliştiren Ağaoğlu, çimento sektörüne de geçiş yaparak Marmara Bölgesi’nde senelik 2 milyon ton üretim kapasiteli bir çimento tesisi kurmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdüren Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun İş Geliştirme Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Burak Kutluğ ile şirketin hedeflerini, IFM projesini ve inşaat sektörünü konuştuk.

Ağaoğlu Şirketler Grubu İş Geliştirme Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Burak Kutluğ

Burak Bey sizi ve Ağaoğlu Şirketler Grubu'nu daha yakından tanımak isteriz. Özgeçmişiniz, özel meraklarınız ve hobileriniz neler? Sizin gibi yoğun ve stresli iş hayatına sahip birisi neler yaparak kendini dinlendiriyor?

Ağaoğlu Grubu, konut geliştirme piyasasında Türkiye’nin en büyük özel geliştiricisi olarak konumlanmış durumda. Bugüne kadar 7 milyon metrekareye yakın proje üstlenmiş olup geride bıraktığı 35 senede 30 binden fazla ünite geliştirip benzersiz bir başarı yakaladı. Konut sektörünün geçmişi Türkiye’de özellikle son 10-15 seneyle ölçülüyor olsa da Ağaoğlu Şirketler Grubu 35 senedir bu alanda projelerinin sürekli üzerine katarak gelişmesini sürdürdü. Geçen sene Türkiye İtibar Enstitüsü tarafından sayıları yüz binlerle ifade edilen inşaat şirketleri arasından Türkiye’nin en prestijli inşaat şirketi seçilmesinde en önemli etken tüm kurumun 35 senelik ortak bilinci olan “Yaşam Mimarı” konsepti diyebilirim. Bana gelince, Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden mezun olduktan sonra limanlardan hastanelere, havalimanlarından otellere, enerjiden gayrimenkule sayısız alanda iş geliştirme, proje finansmanı ve kurumsal işlerde bulundum. Geçen sene, Türkiye’nin en önde gelen geliştirici gruplarından biri olan Ağaoğlu Şirketler Grubu’na katıldım ve amacımız tüm çalışanlarımız gibi şirkete tecrübelerimiz ve emeklerimiz ölçüsünde önemli katkılar sağlamak.

Röportajın devamı, ICT Ocak-Şubat 2016 sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER