Doka Türkiye yatırımını 100 milyon TL'ye yükseltiyor

19 Şubat 2018 Pazartesi - 17:15
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

Doka Türkiye yatırımını 100 milyon TL'ye yükseltiyor
Doka Türkiye yatırımını 100 milyon TL'ye yükseltiyor

Kalıp ve iskele sistemleri sektörünün en önemli aktörlerinden biri olan Doka, sektöre ve 2018 yılına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. 2017 yılını çift rakamlı büyüme ile kapatan Doka, yeni yılda da yaptığı yatırım ve projelerle ön plana çıkmayı hedefliyor. 2018 yılında 150. yılını kutlayacak olan Umdasch Grubu’nun en önemli grup firmalarından olan Doka, bu özel yıl için çeşitli etkinlikler düzenleyeceğini belirtti. Doka'nın yeni yılda yatırımlarını 250 milyon TL çıkardığını belirten Doka Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay ile yeni yılı, projeleri ve sektörü konuştuk.

 

1868 yılında Avusturya’da ahşap işletme atölyesi olarak faaliyete başlayan Doka, sektöründe marka bilinirliği ve güvenilirliği en yüksek olan uluslararası firmalardan bir tanesi. Özellikle Türkiye'deki özel ve kamu projelerinin bir çoğunda yer alan Doka, yeni yılda da bu marka bilinirliğini korumayı hedefliyor. 2018 yılının kendileri için özel bir yıl olduğunu belirten Doka Türkiye Genel Müdür Ender Özatay, 2018 yılının Doka’nın bağlı olduğu Umdasch Grubu’nun 150. yılı olması sebebiyle çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini ifade etti. 2017 ve 2018 yılına ilişkin Doka'yı ve sektörü değerlendiren Özatay, inşaat malzemeleri sektörünün 2017'de yüzde 9.2 büyüdüğünü belirtti.

 

Kalıp ve iskele sektörü daha hızlı büyüyor

Kalıp ve iskele sektörünün inşaat malzemeleri sektöründen daha hızlı büyüdüğünü ifade eden Özatay, "Bizim büyümemiz çok güçlü, bunun da arkasında yatan birçok sebep var. Başlıcalarını sayarsak kara kalıptan endüstriyel kalıba olan geçişin devam etmesi, iş güvenliğinin giderek daha ön plana çıkması ve artan güvenlik ihtiyaçları nedeniyle daha güvenli kalıpların tercih edilmesi. Bu da inşaat malzemesi alanında faaliyet gösteren diğer sektörlerden daha hızlı büyüten bir etken" dedi. Sektörün iyi bir yıl geçirdiğini ifade eden Özatay, "Doka açısından bakacak olursak iyi bir yıl oldu. Bu yıl 397 tane şantiyemiz vardı. Çok güçlü bir çift haneli büyüme geçekleştirdik. Gerek satış gerekse karlılık olarak iyi bir yıl geçirdik. 2017'yi iyi rakamlarla kapattık" şeklinde belirtti.

 

"2018 daha iyi olacak"

Doka'nın yeni yılda da büyümeye devam edeceğini aktaran Ender Özatay, "Bizim için önemli olan 1 Ocak itibari ile elimizde ne kadar sipariş var ona bakarız. Bu bize o yılın nasıl geçeceğine dair bilgiyi verir. Şu anda baktığımızda 2018'in 2017'den daha iyi bir yıl olacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla bu büyüme trendi 2018 yılında da devam edecektir" dedi. 2018 yılı yatırımları hakkında bilgi veren Özatay, "2017 yılında 200 milyon TL olan kiralanabilir ürün parkını bu yıl 250 milyon TL seviyelerine çıkardık. Bu da iş hacminde yüzde 25'e yakın bir artış olduğunu gösteriyor. Geçen yıl 73 milyon TL yatırım yapmıştık. Bu yıl 50 milyon TL gibi bir yatırım hedefliyoruz. Tabii sermayesi büyük bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Şirketimizin ödenmiş sermayesinde hissedarlar 70 milyon nakit artırımına gittiler. Bu Avusturyalı bir firmanın 2017 yılında tek seferde Türkiye'ye yapmış olduğu en büyük yatırımlardan bir tanesi. Şirketin ödenmiş sermayesi 100 milyon TL oldu. Geçen sene istihdamımızı %50'nin üstünde arttırdık. Bu yıl da yaklaşık 25 yeni çalışanı aramıza katmayı planlıyoruz. Biz Doka olarak büyüyoruz. Son yapılan projelere bakarsak sektöründe bu yılı büyüyerek geçireceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Kamu projelerinde yüzde 50 pazar payı

Doka yeni yılda da Türkiye'nin en önemli projelerinde yer alamaya devam edecek. Türkiye'nin en büyük köprü projelerinden birisi olan Çanakkale Köprüsü projesi için anlaşmaya vardı. Hâlihazırda inşaatı devam eden Kuzey Marmara Otoyolu projesinde de çalışmalarını sürdüren firma, İkitelli'de yapımına devam edilen dünyanın en büyük hastanesi olan Rönesans'ta da yer alıyor. 2017 Kasım ayında başlayan projenin 2018 yılında da devam edeceğini belirten Ender Özatay, "Bu ve benzeri birçok önemli projede şu anda çalışıyoruz. 2018'de hız kesmeden devam edeceğini gösteriyor bize. Özellikle Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yaptığı köprülere bakarsak Türkiye'de kısa köprü projelerinin bittiğini görebilirsiniz. Yapılacak olan tüm köprülerin uzun köprü olması daha nitelikli kalıp ve iskeleler gerektirdiği için bizim şansımızı arttırdığını düşünüyoruz. KGM'nin yaptırdığı köprülerde 2017 yılında yüzde 50 pazar payı aldığımızı gördük" dedi.

Röportajın devamanı Beton Kalıp İskele Teknolojileri Dergimizin Ocak-Şubat sayısında bulabilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER