Çimsa: Çimento sektörü Türkiye'nin lokomotifi

06 Temmuz 2018 Cuma - 09:00
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

Çimsa: Çimento sektörü Türkiye'nin lokomotifi
Çimsa: Çimento sektörü Türkiye'nin lokomotifi

Çimento ve yapı malzemeleri sektörünün önemli oyuncularından biri olan Çimsa, faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye'de ve dünyada yaptığı yatırımlarla ön plana çıkan Çimsa'nın 2018 yılının ilk üç aylık cirosu 360 Milyon TL olarak gerçekleşti. Net karı ise 37 Milyon TL'ye ulaşan Çimsa'nın projelerini ve sektörü Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay ile konuştuk.

 

 

1972 yılında Mersin'de kurulan Çimsa, geçen 45 yıllık süreçte çimento ve yapı malzemeleri sektörünün önemli oyuncularından birisi haline geldi. Çimsa'nın kamoyu ile son paylaştığı verilere göre şirketin 3 aylık cirosu 360 milyon TL'ye ulaştı. Net karı 37 milyon TL'ye ulaşan Çimsa'nın iç pazarda Mersin, Eskişehir, Kayseri, Niğde ve Afyonkarahisar’daki 5 entegre fabrika, hazır beton tesisleri, Ankara Çimento Öğütme Tesisi, Marmara Terminali ve Malatya Çimento Paketleme Tesisi bulunuyor. 45 yılı aşkın deneyimi ile ön plana çıkan firma, kurulduğu yıldan bu yana sürekli olarak bir büyüme ivmesi içinde yer alıyor. Neredeyse her yıl bir yatırım yapan Çimsa, 2017 yılı sonu itibari ile gelecek büyümesinin de yeni temellerini attı. Afyon Fabrikası, yeni inşa edilen ve güncel çimento üretim teknolojisine sahip, modern ve çevreci yerleşkesine taşındı. Eskişehir Fabrikası’nda yürütülen beyaz çimento yatırımı ve Niğde Fabrikası’ndaki kapasite artışına yönelik yatırım tamamlamyan Çimsa, 2017 yılında yurt içinde yaptığı yatırımlara ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde 14 milyon ABD Doları sermayeli Cimsa Americas Cement Manufacturing and Sales Corp. ünvanlı şirketin kuruluş sürecini tamamladı. Çimento sektörünün Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, gelecek yıllarda da çimento ve yapı malzemeleri sektörünün büyüyeceğini belirtti.

 

Türkiye'nin lokomotif sektörü

Türkiye'deki çimento ve yapı malzemeleri sektörünü değerlendiren Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, çimento sektörünün Türkiye'nin lokomatif sektörlerinden birisi olduğunu ifade etti. Önümüzdeki yıllarda da çimento ve yapı malzemeleri sektörünün büyümeye devam edeceğinin altını çizen Özhatay, "Bu büyüme, çimento ve yapı malzemeleri sektörünün kapasite ve satış oranlarını da doğrudan etkilemektedir. Türkiye genelinde 2017 yılında çimento üretimi, geçen yıla oranla %6,9 artmış ve bu üretimin yaklaşık %10’u ihraç edilmiştir. Bir diğer ifadeyle sektörümüz, 2017 yılında toplam 12,7 milyon ton çimento ihraç ederek; dünyanın en çok çimento ihraç eden ilk 5 ülkesi arasında yer almış ve ülke ekonomimize 530 milyon Dolar döviz girdisi sağlamıştır" dedi. Bu rakamların Türkiye'nin yüksek kalite standartlarında üretim yapabilme becerisi ile dünyadaki başarılı çimento üreticisi ülkeler arasında yer aldığını belirten Özhatay, Çimsa'nın da sektördeki konumunu güçlendirerek, ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğini sözlerine ekledi. Çimsa'nın beton uygulamaları hakkında da bilgi veren Özhatay, müşterilerin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaya odaklandığını belirtti. Başta hazır beton, gri çimento, beyaz çimento ve özel ürünler ürün gamı ile pazarın beklenti ve taleplerini karşılayan ürünler üretiklerini ifade eden Nevra Özhatay, "Ulusal ve küresel ölçekte Türkiye çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük ediyoruz. “Formülün Adı” konsepti altında geliştirdiğimiz beyaz çimento ve özel ürünlerimizi Çimsa Süper Beyaz, Çimsa Aluminates ve Çimsa Beyaz Beton adlı üç ana aile altında gruplandırıyor ve bu ürün ailelerinin altında, ihtiyaca özel çözümler sunan yeni ürünler geliştiriyoruz" dedi.

 

 

 

Beyaz çimento daha dayanıklı

Daha çok gri çimentonun tercih edildiği sektörde son zamanda beyaz çimento da dayanıklılığı ile gri çimentoya alternatif oldu. Özellikle performans ve dayanıklılık özellikleri ile çok daha ayrıcalıklı olan beyaz çimento hakkında veren Nevra Özhatay, " fiziksel ve performans özellikleri ile çok daha özel ve dayanıklı bir üründür. Estetik görünümü, bağlayıcı karakteri ve çok yönlülüğü açısından gri çimentoya göre oldukça avantajlıdır. Ülkemizde beyaz çimento kullanımı, gri çimentoya nazaran yüksek maliyeti sebebiyle henüz istenilen seviyeye ulaşamamış olsa da, özellikle dekoratif amaçlı mimari ve sanatsal uygulamalar için tercih edilmektedir. Beyaz çimento kullanılarak inşa edilen yapıların artması ve bu konuda gerekli farkındalığın gün geçtikçe yayılması ile beraber, yakın gelecekte beyaz çimentonun kullanım alanının daha da artacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Çevre ve sürdürülebilirlik çalışmaları

Çimsa olarak sürdürülebilirlik yaklaşımını kurum kültürünün bir parçası haline getirdiklerini belirten Özhatay, "Geçtiğimiz yıl itibariyle, senelerce gerçekleştirdiğimiz raporlama faaliyetlerimizi bir adım öteye taşıyarak, Entegre Faaliyet Raporu yayınlamaya başladık. Geçtiğimiz günlerde ikincisini yayınladığımız bu raporu, tüm paydaşlarımızın kolaylıkla ulaşabilmesi içini ve aynı zamanda çevre dostu olması adına elektronik ortamlarda paylaşıyoruz. Böylece bir yandan paydaşlarımıza sunduğumuz bilginin kalitesini artırırken, bir yandan Türkiye’de raporlama alanında örnek bir şirket ve kamuoyu nezdinde güvenilir bir iş ortağı olmayı hedefliyoruz" dedi. 2013 yılında, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi Çimento Sürdürülebilirlik Girişimi’ne (CSI) katılan Türkiye’deki ilk ve tek şirket olduklarının altını çizen Özhatay, "Sektörümüz adına büyük bir başarıya imza attık. Tüm bu çalışmalarımıza paralel olarak, izlediğimiz enerji verimliliği politikaları, alternatif yakıttan enerji geri kazanımı ve atık gaz ısısından elektrik üretme çalışmalarıyla da sürdürülebilirliğe olan katkımızı pekiştirmekteyiz" şeklinde ifade etti. Çimsa 2017 yılı itibari ile Atık ısıdan elektrik enerjisi üretimi sayesinde 20.808 ton CO2/yıl tasarruf, 16.681 ton tehlikesiz atığın maddesel geri kazanımı, 19.550 ton tehlikesiz atığın enerji geri kazanımının yanı sıra, 31.450 m3 su geri kazanımı, %54 oranında ambalaj atığı geri kazanımı, 26,8 milyon TL çevre yatırım ve yönetim harcaması, 339 kişi/saat çevre eğitimi gerçekleştirdi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER