Sızdırmazlık sektörüne uluslararası destek

06 Ağustos 2015 Perşembe - 10:30
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

Sızdırmazlık sektörüne uluslararası destek
Sızdırmazlık sektörüne uluslararası destek

Kastaş Sızdırmazlık Teknolojileri Ar-Ge Müdürü Ozan Devlen, sektörün uluslararası standartlarının belirlendiği ISO Teknik Komitesinde sürdürdüğü çalışmalarını, 52 üyesi bulunan Avrupa Sızdırmazlık Birliği yönetim kurulunda da devam ettiriyor. Devlen, yapılan sektörel çalışmalara ilişkin soruları yanıtladı.


European Sealing Association’dan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Kastaş Sızdırmazlık Teknolojileri Ar-Ge Müdürü Ozan Devlen

ESA (Avrupa Sızdırmazlık Birliği) 1992 yılında kurulmuş hali hazırda 52 üyesi ile Avrupa’daki sızdırmazlık elemanı üreticilerinin %80’ini temsil eden bir kapasiteye sahip bir sektör birliğidir. Sızdırmazlık, bir endüstri olarak geniş bir alanı kapsadığı için ESA bünyesinde beş ayrı bölüm bulunuyor. Bunlar; Elastomer ve Polimer Sızdırmazlık Elemanları, Kompansatörler, Flanş Contaları, Mekanik Salmastralar, Packing Salmastralar olarak sıralanmaktadır. Her bölüm kendi içerisinde kurulu Teknik Komiteler aracılığıyla üyelerin ortak teknik çalışmalar yürütmesine olanak sağlamaktadır. Her yıl düzenlenen genel kurul ile tüm üyelerin bir araya gelmesi sağlanarak, sektörün gidişatı konusunda fikir paylaşımında bulunulmakta, sektör için gerekli adımların atılması adına ortak faaliyetler planlanmaktadır. Buna örnek olarak EGA (Environmental Goods Agreement) konusunda yürütülen faaliyetler gösterilebilir. EGA, çevre için verilen hizmet ve ürünlerin üzerindeki gümrük vergisi gibi yüklerin kaldırılması için Dünya Ticaret Örgütü nezdinde sürdürülen görüşmeleri ifade etmektedir, ESA bu görüşmelerde aktif rol oynayarak üyeleri aracılığıyla Sızdırmazlık Elemanlarının da bu kapsamda değerlendirilmesi için faaliyet yürütmektedir.
 


Kastaş Sızdırmazlık Teknolojileri olarak bu çalışmalardaki rolünüz nedir?

 

Kastaş olarak 2012 yılı içerisinde faaliyetlere başladığımız ESA’ya 2013 yılı içerisinde tam üye olduk. Bu tarihten itibaren de faaliyet alanımız olan Elastomer ve Polimer Sızdırmazlık Elemanları (EPSD) bölümü altında aktif olarak faaliyet göstermeye başladık. EPSD’nin son dönemde yürüttüğü iki önemli projede aktif olarak yer aldık. Bu kapsamda Sızdırmazlık Elemanlarının kullanım süresini öngörmeyi amaçlayan “Arrhenius Aeging” metodunu incelediğimiz çalışmada yer alan Avrupa’daki 6 tesisten bir tanesi olduk. Ayrıca halihazırda sürdürdüğümüz “Sızdırmazlık Elemanlarının Düşük Sıcaklık Performansı” konulu projede de faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu çalışmalar tek bir firmanın kaynaklarıyla sürdürülmesi çok zor ve masraflı projeler olduğu için sektörün önde gelen firmalarıyla ortak çalışmalar yaparak hem bir sinerji oluşturuluyor hem de sektör genelinde kullanılabilecek genel geçer normlara ulaşılması hedefleniyor. Kastaş, Türkiye’nin lider sızdırmazlık elemanı üreticisi olarak ESA’nın faaliyetlerinde de aktif rol alarak katkı sağlıyor.

Röportajın tamamı Makina Market dergisinin Temmuz sayısında.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER