Altyapı çalışmalarında yoğunluk artıyor

04 Mart 2016 Cuma - 15:45
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

Ankara'da kurulan ve kamu kurumlarının projelerinde yer alan Soysal Mühendislik, şu sıralarda ASKİ'nin su ve kanalizasyon bakım ve onarım çalışmalarını üstleniyor, 2013 yılında Hidromek'ten beş adet iş makinesi satın alan firma, makinelerden ve almış olduğu hizmetten memnun kalınca 2015 yılında da Hidromek'ten makine alımlarını sürdürdü

İnşaat alanında faaliyetlerine 1950'li yıllarda başlamış olan Soysal Mühendislik, uzun yıllar yapı malzemelerinin satışlarını gerçekleştirmiş. Firmanın ikinci kuşak yöneticilerinin yönetime dâhil olması ile birlikte müteahhitlik alanında da faaliyetlerine başlamış olan Soysal Mühendislik, günümüzde başta altyapı işleri olmak üzere birçok alanda faaliyetlerini sürdürüyor. Soysal Mühendislik ikinci kuşak Yönetim Kurulu Başkanı olan İnşaat Mühendisi Musa Mallı, 1986 yılında Gazi Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra firma için yatırım yapmaya başladıklarını belirtiyor. Bir aile şirketi olarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Mallı, "Lise yıllarından bu yana babama yardım amaçlı kardeşlerimle sürekli çalıştık. Bu nedenle inşaat sektörünun içinde büyüdük, üniversiteyi bitirdikten sonra da çalışmaya devam ettik ve bu günlere geldik” diyor, Mallı, Soysal Mühendislik firmasının aslında bir çatı kuruluş olduğunu ve içinde birçok firmayı barındırdığını belirtiyor ve ekliyor; "Şirketin kuruluş yıllarında Abide Proje ismini kullanmıştık.”

"Kamu kurumlarıyla çalışıyoruz”

1993 yılında kurulan Soysal Mühendislik, atık su, temiz su, kanalizasyon ve altyapı işlerinde yer alıyor. Ankara'da birçok büyük projeye imza atan firma, aynı zamanda üst yapı projelerinde de görev alıyor. Ankara'da özellikle ASKİ'nin çalışmalarında yer aldıklarını belirten Mallı, "Kurulduğumuz günden bu yana Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarında yer alıyoruz. ASKİ'nin büyük çaplı birçok projelerinde yer aldık ve halen daha çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi. ASKI dışında İller Bankası'nın da referans projelerinde yer aldıklarını hatırlatan Mallı, "1999 yılında Düzce'de İller Bankası'nın hayata geçirdiği kalıcı konutların teknik altyapı inşaatlarını üstlendik. Kompleks bir projeydi ve içerisinde yol, kanal, içme suyu, pis su, doğalgazı peyzaj gibi çalışmaları kapsıyordu. Oldukça zorlu bir projeydi ve sorunsuz bir şekilde tamamladık” dedi. Ankara'da Yenikent'in doğalgaz hattını, TOKİ'nin uydu kent projesinde teknik altyapı çalışmalarını da üstlendiklerini belirten Mallı, TOKİ projesinde 10 bin konutun altyapı çalışmalarını başarı ile tamamladıklarını kaydetti.

Yoğunluk altyapı çalışmalarında

Şu anda gerçekleştirdikleri projeler hakkında bilgi veren Musa Mallı, yakın dönemde ASKİ'nin bakım ve onarım işlerini aldıklarını belirtti. İhale kapsamında Gölbaşı, Bala, Haymana, Koçhisar ve Evren ilçelerinin temiz ve pis su hatlarının bakım ve onarım çalışmalarını üstlendiklerini dile getiren Mallı, "Bakım ve onarım çalışmalarının yanı sıra ayrıca acil olarak açılması gerek hatların da yapımını üstlendik. Proje yaklaşık olarak üç yıl içerisinde tamamlanmış olacak” dedi. Bartın'da İller Bankası'ndan almış oldukları altyapı projesinin de tamamlanmak üzere olduğuna dikkat çeken Mallı, açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Mersin Erdemli'de devam eden en önemli projelerimizden biri de Erdemli Su Temini ve Deniz Deşarjı projesi. Çalışmalar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülüyor, Toplamda 10 aylık bir çalışma süresi ön görüldü ve şu anda projenin teslim tarihine sorunsuz bir şekilde yaklaşıyoruz."

Makine yatırımlarında tercih Hidromek

Yer aldıkları projelerin artması sonucunda makine yatırımı yapmaya karar verdiklerini belirten Mallı, 2013 yılında Hidromek'ten toplamda 5 adet iş makinesi satın aldıklarını dile getirdi. İlk alımda 3 adet kazıcı yükleyici HMK 102 S, 1 adet lastik tekerlekli ekskavatör HIMK 200W ve 1 adet de paletli ekskavatör HMK 300 LC aldıklarını söyleyen Mallı,makinelerin yoğun olarak Ankara Gölbaşı ve civarında çalıştığını ifade etti. Makinelerin gerek yakıt tüketimi gerekse performansından son derede memnun kalmalarından dolayı yeni yatırımlarında yine Hidromek'i tercih ettiklerini söyleyen Mallı, "2014 yılında aldığımız makinelerde hiçbir sorun yaşamdık. 2015 yılı Eylül ayında yine makine almamız gerekti ve tercihimiz yine Hidromek oldu. Gerek servis gerekse de hizmet kalitesinden çok memnun kaldığımız için yatırımlarımızda Hidromek'i tercih etmeye devam edeceğiz” dedi. 2015 yılının Eylül ayında 3 adet kazıcı yükleyici HMK 102 B Alpha A5, 2 adet paletli ekskavatör HMK 140 LC ve HMK 220 LC aldıklarını söyleyen Mallı, makine parkında bulunan Hidromek sayısının 10'a çıktığını belirtti, Hidromek'in yerli üretim olmasından dolayı da tercih ettiklerini belirten Mallı, son olarak şu konulara değindi: "Bildiğiniz gibi iş makinelerinde yaşanan en büyük sorun yedek parça ve servis olur. Ancak Hidromek bu konuda bize hiçbir sıkıntı yaşatmadı. Şantiyelerimizde çalışırken gözümüz hiç arkada kalmıyor. En ufak bir sorunda bile hızlıca müdahale edeceklerini biliyoruz."

Çalışmalar hızlandı

Soysal Mühendislik firmasında Şantiye Şefl olarak görev yapan Emre Özyurt, yaklaşık iki yıldır Ankara'da bulunuyor. Uzun yıllar İstanbul'da çeşitli altyapı projelerinde yer aldıktan sonra Ankara'ya geldiğini belirten Özyurt, 'Üniversiteden mezun olduktan sonra sürekli altyapı, kanalizasyon ve benzeri projelerde çalıştım. Şu anda da Soysal Mühendislik firmasında şantiye şefi olarak görev yapıyorum" diyor. Ağırlıklı olarak kamu kurumları ile çalıştıklarını belirten Özyurt, özellikle ASKİ'nin birçok projesini hayata geçirdiklerini belirtiyor. Şu anda Gölbaşı civarında devam eden iki ayrı çalışma olduğunu söyleyen Özyurt, çalışmalarının birinde yeni yapılaşma alanı için 295 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı yaptıklarını, diğer çalışmada ise Ankara Üniversitesi'nin önünden bir kilometre uzunluğunda içme suyu hattı döşemesi yaptıklarını belirtti. 2014 ve 2015 yıllarında gerçekleştirilen makine yatırımları ile birlikte makine parklarında bulunan Hidromek sayısının 10'a çıktığını ifade eden Özyurt, "Makine yatırımları sayesinde çalışmalarımızı epey hızlandırdık. Hidromek bu süreçte bizim için önemli avantajlar sağladı. Makinelerin sağlam olması ve sorunsuz çalışması, sahada çalışmaların da aksamadan devam etmesine olanak sağlıyor" dedi. Hidromek'in ayrıca servis konusunda son derece hızlı ve kaliteli hizmet verdiğine dikkat çeken Özyurt, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Sektörde farklı marka makinelerle de birçok projede çalıştım ancak Hidromek birçok makineden farklı. Özellikle operatörlerimiz makinelerin çalışma performansından ve konforundan çok memnun, Elde ettiğimiz yakıt değerleri de oldukça iyi. Bu nedenle Hidromek'i tercih ettiğimiz için son derece memnunuz."

Ali Eröksüz - HMK 1 02 B Alpha A5 Operatörü

“15 yıl boyunca ASKİ'de çalıştıktan sonra emekli oldum ve şimdi de Soysal Mühendislik firmasında kazıcı yükleyici operatörü olarak çalışıyorum. İşim gereği üstlenmiş olduğumuz projelerin kazı ve dolgu çalışmalarını yapıyorum. Makine olarak ise Hidromek HMK 102 B Alpha A5 model kazıcı yükleyici kullanıyorum. Operatör açısından baktığımızda çok konforlu bir iş makinesi olduğunu söylemem gerekiyor. Hızlı ve seri olmasının yanında düşük yakıt tüketimi ile de son derece başarılı bir makine.”

İdris Doğan - HMK 220 LC Operatörü

"Yaklaşık olarak 15 yıldır operatör olarak görev yapıyorum. Bu güne kadar birçok ilde altyapı çalışmalarında yer aldım. Bir süre Bartın ve Sinop'ta çalıştıktan sonra Ankara'da çalışmaya başladım. Bu güne kadar sürekli su ve kanalizasyon kazılarında çalıştım. Daha önce yer aldığım farklı firmalarda da Hidromek ekskavatörünü kullanma şansım olmuştu. Soysal Mühendislik firmasında da Hidromek HMK 220 LC paletli ekskavatör kullanıyorum. Birçok farklı marka ekskavatör kullandım ancak Hidromek hepsinden farklı. Oldukça seri ve dayanıklı bir makine. Ayrıca konforlu olduğu için de operatörü kesinlikle yormuyor. Yakıt tüketimi konusunda ise oldukça iyi sonuçlar elde ediyoruz. Ayrıca çeşitli kullanım modları bulunuyor. Önemli olan yapacağımız işe göre modları seçmek. Bu sayede yakıt tüketimini minimuma indirmiş oluyoruz.”

Mehmet Demir HMK 102 B Alpha A5 Operatörü

"İnşaat sektöründe 8 yıldır kazıcı yükleyici operatörü olarak çalışıyorum. Ankara'ya gelmeden önce İstanbul'un çeşitli ilçelerinde altyapı çalışmalarında yer aldım. Daha sonra da Ankara'ya geldim ve altı yıldır da çalışmalarımı burada sürdürüyorum. Kullanmış olduğum Hidromek HMK 102 B Alpha A5 model kazıcı yükleyicinin her şeyden önce yerli üretim bir makine olmasından dolayı mutluyum. Bunun yanında makine son derece güçlü ve seri. Bir operatör makinede en çok konforu arar. Hidromek bu açından konforlu bir makine. Ayrıca şunu söylemek gerekiyor; Hidromek her modelinde teknolojiye olan yatırımını arttırıyor. Her model bir öncekine göre daha az yakıt tüketiyor.”