HMF Makina, ağır tonajlı ekskavatör grubuna odaklandı

20 Eylül 2017 Çarşamba - 12:00
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

Türkiye iş makineleri sektörünün önemli temsilcilerinden biri olan HMF Makina, 30 ton üzeri paletli ekskavatör pazarında daha etkin bir şekilde yer almaya hazırlanıyor. 2018 yılında özellikle ağır tonajlı ekskavatör segmentinde daha aktif rol alacaklarını ifade eden Genel Müdür Yardımcısı Ömer Engin Uzun, “Bu segmentte yer alan müşterilerimiz için servis ve satış yapılanmamızı güçlendirerek sorunsuz hizmet sunmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

1993 yılından bu yana Hyundai iş makinelerinin Türkiye distribütörlüğünü üstlenen HMF Makina, 30 ton üzeri ekskavatör pazarında etkinliğini arttırmayı hedefliyor. Hyundai’nin özellikle Türkiye’deki kullanıcılara özel olarak geliştirdiği ağır tonajlı ekskavatörleri, düşük yakıt tüketimi ve yüksek performansı ile dikkat çekiyor. HMF Makina Genel Müdür Yardımcısı Ömer Engin Uzun ile Makina Market olarak bir araya geldik ve firmanın hem yeni hedeflerini hem de genel olarak iş makinesi sektörü hakkında sorularımızı yönelttik.

Öncelikle HMF Makina olarak 30 ton üzeri ekskavatör segmentinden nasıl bir yol çizmeyi düşünüyorsunuz?

HMF Makina olarak 30 tona kadar olan ekskavatör pazarında uzun yıllardır etkin bir şekilde yer alıyoruz. Bu alanda çok ciddi bir tecrübe elde ettik. Bununla beraber son yıllarda 30 ton üzerinde olan ekskavatör segmentinde de etkinliğimizi artırmayı sürdürüyoruz. Son dönemde Türkiye’de madencilik alanında ve büyük projelerde ciddi gelişmeler yaşanıyor. Madenlerde ve büyük projelerde yüksek tonaja sahip makineler daha çok tercih ediliyor. Pazarın bu yönde bir ihtiyacı olduğunu gördük ve geçtiğimiz yıl bu alanda daha aktif olabilmek için çalışmalarımıza başladık. Şu anda bu segment için ayrı bir ekip ve farklı bir servis organizasyonu oluşturuyoruz.

30 ton üzeri ekskavatör modelleri ve öne çıkan özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hyundai 30 ton üzeri ekskavatörler özellikle inşaat, maden, mermer ocağı gibi birçok farklı alanda tercih ediliyor. Bu alanlarda kullanıma uygun olan Hyundai ekskavatörlerin çalışacakları zorlu koşullara göre çeşitli bom/arm ve kova konfigürasyonları da yapıldı. Ekskavatörlerde kullanılan komponentler özellikle sektör tarafından tercih edilen, yedek parça ve servis kabiliyeti üst seviyede bulunan markalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Buna ek olarak, -9 serisi modeller özellikle operatör konforunu ön planda bulundurarak tasarlandı. Geniş ve ferah kabini, operatörün kolay ve rahat bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Yine birçok standart özelliğin, operatör konforu düşünülerek tasarlandığını görmekteyiz. Üç farklı çalışma modu ve operatör modu, operatörün ihtiyacına göre güç üretiyor. Kademeli otomatik rölanti modu ise gereksiz yakıt sarfiyatının önüne geçiyor. Viskoz fan kavrama özelliği de ihtiyaç duyulmadığında fanın gücü ve devrini azaltarak yakıt tüketimini azaltıyor. Arm – bom rejenerasyon ve kule - bom önceliklendirme sistemleri de hem yakıt tüketimini azaltıyor hem de üretim kabiliyetini arttırıyor. Hyundai 30 ton üzeri segmentte, R320LC-9, R380LC-9, R430LC-9, 480LC-9, R520LC-9 gibi standart ürünlerinin yanı sıra R380LC-9DM, R520LC-9DM gibi yıkım ekskavatörü, R380LC-9MH, 480 LC-9MH gibi elleçleme ekskavatörlerine de sahip. HMF Makina olarak bu ürün gruplarını geliştirmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Haberin devamı Makina Market'in Ağustos sayısında