Of Belediyesi’nden Hidromek yatırımı

03 Kasım 2017 Cuma - 12:15
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

Belediyelerin hizmet alanlarının genişletilmesi ile birlikte, birçok belediye özellikle altyapı çalışmalarını hızlandırdı. Çalışmalarda kullanılmak üzere iş makinesi yatırımı yapan belediyelerden biri olan Of Belediyesi, Hidromek’ten iki adet HMK 600MG motor greyderi, bir adet HMK 140 LC ekskavatörü ve bir adet HMK 102 S Alpha A8 model kazıcı yükleyiciyi makine parkına ekledi. Makineler şu anda belediye sınırları içerisinde farklı noktalarda çalışmaya başladı. Makina Matket dergisi ekibi Of Belediye Başkanı’nı ziyaret ederek hem gerçekleştirdikleri çalışmaları hem de makine tercihlerini konuştu

Of Belediyesi’nin oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirten Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile yaşıt bir belediyeyiz ve aynı yıllarda kurulduk. Yaklaşık olarak 150 yıldır var olan, kurumsal kimliği ve kurumsal hafızası en köklü belediyelerden biri olduğumuz için de çok şanslıyız” dedi. Cumhuriyet’in kurulduğu tarihten itibaren Türkiye’nin genelinde başlayan yol, altyapı, kanalizasyon, içme suyu ve benzeri çalışmaların Of’ta da 1930 ve 1940 yıllarında başladığını vurgulayan Sarıalioğlu, 1980’li yıllara kadar bu çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürülmüş olduğunu söyledi. 1980’li yıllardan 2000’li yıllara kadar olan süre içerisinde de özellikle içme suyu, elektrik, internet ve telefon hatları ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ve son olarak doğalgaz hatlarını da yaptıklarını hatırlatan Sarıalioğlu, “İçme suyunda kullanılmış olan malzemeler artık mevcut şartlara uymuyor. Bunun yanı sıra depoların yenilenmesi ve yeni kaynakların da bulunmasıyla Trabzon İçme suyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) ile geçtiğimiz yıl yenileme projesi başlattık ve önümüzdeki yıl tamamlamayı hedefliyoruz. Bu proje ile birlikte Of Belediyesi’nin merkez mahallelerinde bütün altyapı işleritamamlanmış olacak” dedi.

“Yerli üretimi destekliyoruz”

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, yeni gerçekleştirmiş oldukları makine yatırımları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Makineleri Hidromek’ten almış olduklarını belirten Sarıalioğlu, “İlkokul çağlarımızdan bu yana öğretmenlerimizi yerli malı kullanımının önemini anlatmaya çalışırdı ve o gelenek halen devam ediyor. Biz de geleneği sürdürüp makine tercihimizi Hidromek’ten yana kullanmaya karar verdik. Son dönemde Türkiye’de birçok firma, üretimlerini geliştirerek dünya markası olma yolunda ciddi adımlar atıyor. Bu adımlara da bizim destek olmamız gerektiğini düşündük” dedi. Hidromek’ten bir adet HMK 140 LC paletli ekskavatör, iki adet HMK 600MG motor greyder ve bir adet de HMK 102 S Alpha A8 kazıcı yükleyici aldıklarını belirten Sarıalioğlu açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Makine alım sürecimizde kapsamlı incelemeler yaptık. Bunun sonucunda yerli üretimi destekleyerek Hidromek’i tercih etmemizin doğru bir karar olacağını düşündük. Çünkü yerli üretimin desteklenmesi sayesinde piyasada bulunan ithal makinelerden daha kaliteli üretim yapılmasını sağlayabiliriz. Ayrıca yerli üretim algısı da son yıllarda oldukça değişti. Eskiden yerli üretimler, çok kalitesiz ve dayanıksız olarak lanse edilirdi. Ancak günümüzde gelinen noktaya baktığımızda, çok daha ileride olduğumuzu ve aynı kategorideki üst düzey markalara tercih edildiğimizi görebiliyoruz. Tercihimizi yerliden yana kullanıyoruz ve kullanmaya da devam edeceğiz.”

Makinelerin ağırlıklı olarak altyapı çalışmalarında ve belediyeciliğin gerektirdiği işlerde kullanılacağını belirten Sarıalioğlu, tercih sebeplerinin ikinci sırasında ise servis desteği olduğunu vurguladı. Hidromek’in yaygın ve hızlı servis ağının, makinelerde yaşanacak olası bir arızaya kısa sürede müdahale edilebilmesini sağlayacağını dile getiren Sarıalioğlu, “Yerli üretim ayrıca yedek parça sorununun da olmaması anlamına geliyor. Olası bir arızada ya da parça değişiminde, makinelere daha hızlı bir şekilde müdahale edilebilecek ve parça sorunu da yaşanmayacak” dedi.

Haberin devamı Makina Market dergisinin Ekim sayısında...