İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

2022 yılında dünya genelindeki iş makinesi satışları açıklandı

Küresel iş makineleri satışları geçen yıl 2021’de belirlenen rekor seviyeden %7 azalmıştı. Sektördeki gerçekleşen gerileme Çin’deki talebin azalmasından kaynaklandı. Çin hariç dünyadaki satışlar 2022’de %7 arttı.

2023 tahmini iş makinesi satışlarında %7’lik bir düşüş yaşandı. Çin pazarının zayıflığı nedeniyle bir yıl önce öngörülenden biraz daha keskin bir gerileme yaşandı. Çin’in oranın dışında kalması dünya genelinde %5’lik bir gerileme olduğunu gösteriyor.

Satışlardaki azalış riski devam ediyor

İş makinesi satışlarında yıldan yıla yalnızca tek haneli düşüşler bekleniyor ve tahmin dönemi boyunca satılan makine hacminin yılda bir milyon adedin üzerinde kalması bekleniyor. Mevcut yükselişten önce, bu orana yalnızca iki kez ulaşılmıştı. Yapılan tahminlere göre altyapı yatırımlarının güçlü olacağı ve faiz oranlarının yükselmesine rağmen konut inşaatının yavaşlayacağın sinyalini veriyor. Bununla birlikte, yapılan tahminde riskler de bulunuyor. Enflasyon, 2022 yılında ciddi bir sorundu ve 2023 yılı itibarıyla iyileşmeye başlamasına rağmen yüksek seyretmeyi sürdürüyor. Enflasyonist baskıların yanında Ukrayna’daki savaşta etkili olmaya devam ediyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Kobelco, mini sınıf iş makinelerinde büyük performans hedefliyor

SONRAKİ HABER

Türkiye iş ve istif makinesi sektörü, istikrarlı büyümesini sürdürüyor

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Mecalac, dönüm noktasını kutluyor

Mecalac, şantiye üretim hattındaki 70. yılını kutlayan damperli kamyon serisiyle bu yıl önemli bir dönüm noktasına imza atıyor.…
Total
0
Share